Bitcoin, Nakit Akışındaki Hakimiyeti Rakiplerine Kaptırdı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bazı araştırmacılar, Tether (USDT) işlemlerinin Bitcoin ağından uzaklaştığını tespit ettiler.

  • Piyasadaki Bitcoin ağı üzerinden yapılan işlemlerin Ethereum ve TRON ağlarına geçişi hızlandı.

  • Ağdaki hakimiyet değişse bile piyasa hakimiyeti bir süre daha BTC’nin elinde olacaktır.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasasındaki para akışı çoğunlukla Tether üzerinden gerçekleşiyor ve Bitcoin, Ethereum gibi ağlara aktarılıyor. Bitcoin’in ilk kripto para birimi olması ise tüm piyasaya hakim olmasını sağlıyor. Fakat son birkaç aydır bazı araştırmacılar, Tether (USDT) işlemlerinin Bitcoin ağından uzaklaştığını tespit ettiler. Buna göre piyasadaki para akışı artık Bitcoin değil, Ethereum ve Tron ağına kayıyor. Bu durum Bitcoin’in elinde tuttuğu piyasanın uzun vadede değişime uğramasını sağlayabilir.

SponsorSponsor

Kripto para altyapılarına ilişkin araştırmalara göre, piyasadaki USDT faaliyetleri, özellikle TRON blockchain ağının Tether aktivitelerini kapsayacak güncellemeleri sonrasında değişikliğe uğradı. Buna göre, piyasadaki Bitcoin ağı üzerinden yapılan işlemlerin Ethereum ve TRON ağlarına geçişi hızlandı. Bu durumun ağ iyileştirmelerinin devam etmesi halinde diğer alternatiflere de yönelebileceği düşünülüyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Hakimiyeti Ethereum’a mı Kayacak?

Bitcoin, lider para birimi olması hasebiyle piyasadaki en yüksek değere sahip coin olma özelliğine sahip. Bu durum aynı zamanda blockchain altyapısında da öncül bir konumda olmasını sağlıyor. Fakat blockchain teknolojisine olan yatırımların artması ve ağların geliştirilmesi, yeni ortaya çıkan ağların bu hakimiyetten pay almasına yol açıyor. Özellikle Ethereum ağının halihazırda piyasadaki USDT işlemlerinde ilk sırada olduğu biliniyor. TRON ağı gibi alternatiflerin çoğalması bu durumu Bitcoin hakimiyetinin Ethereum’a geçebileceği işaretini veriyor. Piyasadaki ağ üstünlüğünün ise uzun vadede fiyatlara da yansıyarak Ethereum’u (ETH) ön plana çıkarması da ihtimaller arasında.

Yapılan araştırmaya göre, Bitcoin ağından çıkarılan veya transfer edilen USDT aktivitelerinin çoğunun diğer ağlara aktarıldığı ifade ediliyor. Öncelikle OMNİ Layer blockchain ağına geçiş yapan USDT akışı, sonrasında ise Ethereum ve TRON ağına kademeli olarak aktarılıyor. Justin Sun’ın kurucusu olduğu blockchain ağının piyasada yeni alternatiflerin önünü açacağı düşünülüyor. Bu sayede ise, halihazırda hareketli şekilde süren altcoin piyasasından TRON (TRX) de nasibini alabilir.

Ağdaki Değişim Piyasalara Yansıyabilir

Kripto para ağında yaşanan bu değişim, gelecekte piyasa fiyatlarına da aynı ölçüde yansıyabilir. Zira Bitcoin, şu an hem ağı ile hem de fiyatı ile piyasada lider konumda. Özellikle BTC alım satım işlemlerindeki piyasa hakimiyeti, diğer para birimlerinin fiyatlarının da tek bir yöne bağlı olmasına neden oluyor. Bu durum ağdaki değişimden sonra piyasadaki alternatiflerin de ön plana çıkmasını sağlarsa piyasaların büyük bir değişime uğrayabileceği düşünülüyor.

Blockchain projelerinin günümüzde sürekli bir gelişim ve değişim içinde olduğu bilinen bir gerçek. Bu projeler geleneksel piyasalar ile iş birliğine gittikçe BTC’nin zamanla önemini yitireceğini düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bazı devletlerin dijital para politikaları ve Bitcoin karşıtı duruşları da göz önüne alındığında alternatif ağların ve paraların destek görmesi mümkün gözüküyor. Yine de henüz yeni bir sektör olan kripto para piyasasının, uzun bir süre daha Bitcoin temelinde şekilleneceği söylenebilir. Ağdaki hakimiyet değişse bile piyasa hakimiyeti bir süre daha BTC’nin elinde olacaktır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın