Paribu Hacklendi Mi? İşte Olayın İç Yüzü

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Sosyal medyada çok sayıda kullanıcının Paribu hakkında ortaya attığı iddiaların ardından resmi yanıt geldi.

  • Paribu sosyal medya araçları üzerinden iddiaları yalanladı ve karalama kampanyası göndermesi yaptı.

  • Sistemde bir sorun olmadığını belirten Paribu virüslü yazılımlar konusunda kullanıcılarını uyardı.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Türkiye kaynaklı kripto para borsaları arasında önemli bir yere sahip olan Paribu hakkında ortaya atılan hacklenme haberleri bu platformu kullanan kripto para yatırımcıları arasında paniğe neden oldu. Twitter başta olmak üzere sosyal medya kanallarında iki gündür şirket hakkında çok sayıda hacklenme içeriği paylaşılıyor. Bu paylaşımların büyük çoğunluğu Paribu hesaplarında bulunan varlıklarının öncelikle BTC’ye transfer edildiğini ardından başka bir hesaba gönderildiğini belirtiyor. Geçtiğimiz Eylül ayında KuCoin hacklenmiş ve 150 milyon dolarlık bir kayıp yaşanmıştı.Paribu kripto para borsası bu konu hakkında hem kendi sitesinden hem de sosyal medya platformlarından gün boyuncu bilgilendirmeler yaparak sistemlerinde herhangi bir güvenlik açığının olmadığını bildirdi. Paribu sosyal medya içeriklerine göre bu olay tamamen karalama amaçlı gerçekleşiyor. Paribu borsası BTCTürk ve Binance borsalarının ardından günlük BTC/TRY paritesi bakımından üçüncü sırada yer alıyor.Paribu hacklenme iddialarını yalanladı.

Paribu Resmi Kanalından Yapılan Açıklamlar

Bir gün önce Barcelona Fan Tokenleri (BAR) satışını duyuran Paribu sistemlerinde herhangi bir sorun olmadığını dile getiriyor. Sosyal medya araçları üzerinden yaptıkları bazı açıklamalarda şu bilgilere yer verdiler;

Dijital varlıkların güvenliğinin sağlanmasında kullanıcıların tedbirli olması ve güvenliği ihlal edecek davranışlarda bulunmaması büyük önem taşıyor. Güvenli bir işlem deneyimi için ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Paribu’yu güvenle kullanabilmek için lütfen cihazlarınıza kaynağı belirsiz zararlı yazılımları indirmeyin, farklı iletişim kanallarında parola gibi hassas verilerinizi, telefon numaranızı, yatırımlarınızla ilgili detayları paylaşmayın.

Paribu iki faktörlü doğrulama, tek kullanımlık güvenlik kodları, parola ve e-posta onayı gibi aşamalar olmadan herhangi bir transfere izin vermez. Varlık kaybı riski yaşamamak için kullanıcılarımızın kişisel verilerini, parolalarını özenle saklaması ve paylaşmaması önemlidir.

Paribu hakkında çıkan iddiaları yalanladı

Android Cihazlarda İşlem Yapmak Tehlikeli Olabilir

Paribu sosyal medya araçlarından yapılan açıklamada yaşanan sorunların sistemsel bir hatadan dolayı ortaya çıkma ihtimalinin olmadığı belirtildi. Bir günde çok sayıda insanın benzer şikayetlerle ortaya çıkması dikkat çekti. Türk kripto para borsası bu iddiaların artması üzerine hesapların kullanıldığı cihazlara yönelik tedbirlerin artırılmasını önerdi. Özellikle Android cihazlarda bazı virüslü programların yüklenmesinin ardından sistemde kayıtlı şifrelerin çalınabildiği biliniyor.

Bu ihtimalin dışında hesap şifrelerinin başka bir kişiye verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Şirket sitesinde yer alan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikası’nın sorunsuz bir şekilde uygulandığının altı çizildi.

Kripto para borsaları güvenlik ihlali konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz Yıl Aynı İddialar Gündeme Gelmişti

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında bir güvenlik ihlali yaşayan Paribu durumu kabul etmiş ve şu açıklamayı yapmıştı;

19 Şubat Çarşamba akşam saatlerinde tespit edilen güvenlik ihlali nedeniyle müşteri varlıklarının güvenliği için cüzdanların etkileşimi geçici olarak durdurulmuş, güvenlik prosedürleri devreye alınarak duruma müdahale edilmiştir. İncelemelerin tamamlanmasını takiben bekleyen yatırma ve çekme işlemleri de dahil olmak üzere tüm hizmetlerimiz en kısa sürede normale dönecektir.

Zaman zaman yardım kampanyaları ve gerçekleştirdiği anketlerle gündeme gelen kripto para borsası geçtiğimiz yıl yaşadığı güvenlik ihlali suçlamalarını kabul etmişti. Kripto para borsalarının başına bu gibi olayların belirli dönemlerde gelmiş olması yatırımcıları tedirgin ediyor. Geçtiğimiz yıl OKEx borsasında yaşanan olayların ardından çok sayıda kullanıcı bu borsayı terk etmek zorunda kalmıştı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın