Ons Altın Yükselişini Sürdürecek mi? Şant Manukyan Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Şant Manukyan, altın ve gümüş fiyatlarını değerlendirirken, değerli metallerde yukarı yönlü bir hareket beklentisi içerisinde olduğunu belirtti.

  • Deneyimli analist, altın-gümüş oranındaki düşüşün pozitif bir görüntü ortaya koyduğunu ve boğa piyasasının hala devam ettiğini düşündüğünü ifade etti.

  • Manukyan, asıl dikkat çeken hareketin bakırda gerçekleştiğini belirterek, bu sert yükselişin stok tarafındaki sorunlar ile bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Ons altın ve gram altın haftalık açılışlarını değer kazanarak yaptı. Bir önceki haftayı 1.775 dolar seviyelerinde kapatan sarı metal, yeni güne hareketli başlayarak 1.792 doları gördü. Türkiye’nin en önemli piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, altın ve gümüş fiyatlarını değerlendirirken, değerli metallerde yukarı yönlü bir hareket beklentisi içerisinde olduğunu belirtti.

Değerli metal piyasası yeni haftaya yeni haber beklentileriyle başladı. Uzun zamandır düşüş trendi sergileyen ons altın ve gram altın fiyatının yeni haftada sergileyecekleri performans önümüzdeki süreç açısından önemli olacağı düşünülüyor. Gümüşte 28 dolar direncinin kırılması beklenirken, platin ve bakırdaki yükselişin ne kadar sürebileceği yine yatırımcıların cevap aradığı sorular arasında yer alıyor.Ons Altın Yeniden Yükselebilir 

Türkiye’nin değerli piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmelerde, ons altın hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Manukyan, bir süredir düşüş grafiği sergileyen sarı metalin reel faizlerdeki yükselişi şu ana kadar iyi karşıladığını belirtirken bu süreçte satış baskısını da iyi atlatmış olabileceğine değindi. Deneyimli analist, altın-gümüş oranındaki düşüşün pozitif bir görüntü ortaya koyduğunu ve boğa piyasasının hala devam ettiğini düşündüğünü ifade etti ve hareketin 1.850 dolar civarını aşması gerektiğini de sözlerine ekledi;“Altın şu an itibariyle iyi duruyor. Reel faizlerin yükseldiğini görüyoruz. Bunun normalde biraz daha kuvvetli bir satış getirmesi beklenebilirdi. Altın gümüş oranına bakıldığında ise oran düşüyor. Bu son derece pozitif bir durum. Altın-gümüş oranın aşağı yönlü olması boğa piyasasının hala bitmediğini düşündürüyor. Dolayısıyla böyle baktığımızda altın tarafında alım yapmam ama 2011 tarzı ayı piyasasına girdiği görüşünde de değilim. Hala yukarı yönlü hareket beklentisi içerisindeyim. Hareketin yeniden 1.850 dolar civarını aşması gerekiyor.”  

Gümüş 50 Günlük Ortalamasını Yakaladı

Manukyan, paylaşımında gram altın ve ons altın haricinde son günlerde hareketli günler geçiren diğer değerli metaller hakkında da değerlendirmelerde bulundu. 27 dolar bandında sakin günler geçiren gümüşün 50 günlük ortalamasını yakaladığını belirten değerli analist, platin tarafında ise yukarı yönlü hareketin devam ettiğini söyledi. Manukyan, değerli metal piyasasındaki dikkat çeken hareketin bakırda gerçekleştiğini belirterek, bu sert yükselişin stok tarafındaki sorunlar ile bağlantılı olabileceğini düşünüyor;

“Gümüş 50 günlük ortalamasına geldi ve orada toparlandı. Platin tarafına baktığımızda ise yukarı yönlü hareketin devam ettiğini görüyoruz. 1.300 dolar civarındayız. Reel faizlerin etkilememesi de son derece pozitif olacaktır. Emtia piyasasındaki asıl sert hareket ise bakır tarafında. Bunun geleceğini uzun zamandır tartışıyorduk ancak çok sert bir şekilde geldi. Bakırda kritik seviyelere bir atak gelişmiş durumda. Bunun çeşitli nedenleri var ama stok tarafındaki sorun bunlardan bir tanesi.”

Piyasalar ABD’den Gelecek Haberleri Bekliyor

Ons altın ve gram altın haftayı yükselişle açtı ve hafta içerisinde ABD’den gelecek haberleri takip edecek. 1,9 trilyon dolarlık destek paketinin 26 Şubat’ta Temsilciler Meclisi’nde oylanması beklenirken, FED Başkanı Jerome Powell’ın salı ve çarşamba günü Kongre’de sunum yapması bekleniyor. Uzmanlar önümüzdeki süreçte teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nden bir an önce geçirilip Senato’ya gönderilmesini bekliyor.

Teşvik paketi sürecini hızlandıracak gelişmelerin yaşanması ons altın ve gram altın fiyatına olumlu yansıyabilir. Geçtiğimiz haftalarda paketin hızlanmasını sağlayan bir gelişme, altın grafiğini yukarı yönlü desteklemişti. Bu nedenle hafta içerisinde yaşanacak her gelişmenin değerli metal piyasasını etkilemesi bekleniyor. Yazının kaleme alındığı sırada ons altın 1.792 dolar seviyesinden işlem görürken, gümüş 27,4 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın