Ons Altın Yükselişe Başlayacak mı? HSBC Analistleri Açıkladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ons altın ve gram altın yeni günde yükselişte.

  • Dev Avrupa bankalarının analistleri ise güncel analizlerinde sarı metal için önemli seviyeleri belirledi ve beklentilerini açıkladı.

  • Dünyanın en büyük bankacılık organizasyonlarından HCBC’nin değerli metal analistleri, kısa vadede ons altında yükseliş beklentisinde olduklarını açıkladı.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ons altın ve gram altın yeni günde yükselişte. Geçtiğimiz hafta başlayan yükseliş trendinde 1.834 dolar seviyelerine kadar yükselen ons altın, cuma günü başlayan düşüş trendinde yeniden 1.810 dolar seviyelerine gerilemişti. Dev Avrupa bankalarının analistleri ise güncel analizlerinde sarı metal için önemli seviyeleri belirledi ve beklentilerini açıkladı. Dünyanın en büyük bankacılık organizasyonlarından HCBC’nin değerli metal analistleri, kısa vadede ons altında yükseliş beklentisinde olduklarını açıkladı.

SponsorSponsor

Yeni aya sakin bir başlangıç yapan değerli metaller yeni günde yukarı yönde ivmelendi. Ons altın bu süreçte 1.814 dolar seviyelerine yükselirken, gümüş 25,65 dolar seviyelerine yükseldi. Uzmanlar cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin değerli metaller açısından oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Yerel piyasaların önemli yatırım araçlarından gram altın ise uzun bir aradan sonra yeni günde yükselişe geçti.

SponsorSponsor

Ons Altın İçin Yükseliş Alanı Bırakıldı

Birleşik Krallık merkezli, dünyanın en büyük bankacılık organizasyonlarından HCBC’nin değerli metal analistleri, güncel ons altın beklentilerini paylaştı. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen FOMC toplantısı sonrası faizlerin sabit kaldığına dikkat çeken analistler, alınan karar ve yapılan açıklamaların değerli metaller için destekleyici olduğunu belirtti. Tapering beklentisinin de toplantıyla ötelendiğini belirten uzmanlar, güncel durumun korunduğu senaryoda ons altının yükseleceğini, en kötü ihtimalle bu seviyelerde kalacağını düşündüklerini açıkladı:

“FOMC’nin ileriye dönük rehberliğinin eylül ve kasım aylarında daha da gelişeceğini, aralık ayında ise resmi bir tapering duyurusu olacağını düşünüyoruz. Bize göre altın fiyatının çok hassas olduğu daralma konusunda yeterince somut yorum yapılmadı. Aksine FOMC’nin genel tonu, ABD tahvil faizlerini düşürdü ve dolar değişimini teşvik etti. Bu, ons altın fiyatının 1.800 doların üzerinde kalması için alan bırakıyor. Enflasyon artışlarının çoğunlukla geçici olduğuna ve FOMC’nin şu anda politika değişimi düşünmediğine dair süregelen görüşün, sarı metalde en iyi ihtimalle kısmi bir yükseliş getireceğini, en kötü ihtimalle ise nötr bırakacağını düşünüyoruz.”

1.820 Dolar Kırılımı Önemli

İsviçre merkezli banka ve finans kuruluşu Credit Suisse’in değerli metal analistleri de yeni günde ons altın fiyatına yönelik beklentilerini paylaştı. Sarı metalin son dönemlerde sürekli 1.820 dolar seviyesindeki günlük hareketli ortalama noktasına takıldığını belirten analistler, bu noktanın aşıldığı senaryoda yukarı yönlü ivmenin güçlenebileceğine dikkat çekti. Uzmanlar ivmenin terse döndüğü senaryoda ise 1.755 dolar desteğinin oldukça önemli olacağını belirtti:

“Ons altın, 200 günlük hareketli ortalama noktası olan 1.820 dolar seviyesinde sınırlı kalmaya devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde bir kapanış ve ardından 1.834 dolar seviyesinin aşılması, 1.917 dolar seviyelerine kadar ulaşabilecek yeni bir yükseliş trendinin başlangıcı olabilir. 1.755 dolar desteği ise 1.682 dolar dip seviyesi öncesi önemli bir destek noktası konumunda.”

Gram Altın Yükselişte

Yerel piyasaların en temel yatırım araçlarından gram altın ise dün başlayan yükseliş trendini yeni güne taşıdı. Temmuz ayının sonunda başlayan dolar kurundaki düşüş trendi, gram altını da 500 TL seviyelerinden 488 TL seviyelerine geriletmişti. Ancak dün enflasyon verilerinin açıklanmasıyla yukarı yönde hareketlenen dolar kuru, gram altını da yeniden 493 TL seviyelerine taşıdı. Uzmanlar, dolar kurundaki yükselişe cuma günü açıklanacak işsizlik rakamları sonrası ons altının da eşlik ettiği senaryoda, gram altının yeniden 500 TL seviyelerine yükselebileceğini belirtiyor. Ons altın ve dolar kurunun aşağı yönde hareket ettiği senaryoda ise 475 TL seviyesinin ilk güçlü destek noktası olabileceği belirtiliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın