Ons Altın ve Gümüş için Kritik Hafta: Düşüş Devam Edecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ons altın ve gümüş haftayı düşüşle kapattı.

  • Önümüzdeki hafta FED'in tutumunun değerli metaller açısından oldukça önemli olduğu belirtiliyor.

  • Ancak Edward Moya yaz boyunca sarı metalde yükselişin devam etmesini bekliyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ons altın ve gümüş haftayı düşüşle kapattı. Haziran ayını oldukça dalgalı geçiren değerli metaller için önümüzdeki hafta FED tarafından gelecek açıklamalar oldukça önemli olacak. Deneyimli piyasa analistlerinden Edward Moya ise önümüzdeki süreçte altındaki yükselişin devam edeceği beklentisinde olduğunu açıkladı.

SponsorSponsor

Değerli metaller haziran ayını oldukça dalgalı geçiriyor. Nisan ve mayıs aylarında yükseliş trendi yakalayan ve bu süreçte 1.920 dolar seviyelerine kadar yükselen ons altın, dün 1.876 dolar seviyelerine kadar geriledi. Gümüş ise dün 28 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başarmış olsa da kapanışa doğru düşüşe geçti ve yeniden 27 dolar seviyelerine indi. Ancak uzmanlar gelecek haftanın değerli metaller açısından oldukça önemli olacağını belirtiyor.

SponsorSponsor

Ons Altın 2.000 Dolara Ulaşacak

Popüler piyasa analistlerinden Edward Moya, bir haber sitesine verdiği röportajda değerli metallere yönelik beklentilerini açıkladı. Moya, bu hafta ABD’den gelen verilerin yatırımcıları ons altın satışına itmiş olabileceğini belirtirken, FED’in ilerleyen süreçte piyasaları destekleyici olmaya devam edeceğini belirtti. Altının şu an hareketsiz olduğunu vurgulayan deneyimli analist, FED’in para politikasını sıkılaştıran son merkez bankalarından biri olacağını ve bunun ons altının bu yaz 1.950 dolar seviyesini aşması için yeterli alanı sağlayacağını söyledi:

“FED, beklenenden yüksek enflasyon rakamlarına rağmen destekleyici olmaya devam edecek. Bu kısa vadeli görünüm bu hafta ons altın üzerinde de ağırlık oluşturdu ve yatırımcılara kısa vadede satış yapmak için bir neden verdi. Şu anda altın piyasası durmuş durumda. Ancak yazın fiyatlar hareket edecektir. Herkes 1.950 dolara bakıyor. Bu, diğer yatırımcıları altına dönmek için heyecanlandıracak. Altın bu yaz 1.950 dolara yükselecek ve bir noktada 2.000 dolara da ulaşacak.”

Altın FED’in Söylemine Bağlı

Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities’in Küresel Emtia Stratejileri Bölümü Başkanı Bart Melek ise sarı metale yönelik beklentilerini açıkladı. Hafta içerisinde ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin ons altın için iyi göründüğünü belirten Melek, yine de gelecek hafta FED’in tutumunun piyasalar açısından belirleyici olacağını söyledi. Altındaki gerilemenin ise büyük bir düşüş trendini işaret etmediğini belirten Melek, yakın zamanda sarı metalin eski seviyelerine dönmesini beklediğinin altını çizdi:

“Ons altın tepkisel bir hareket izledi. Bazı yatırımcılar kar almayı düşündü. FED enflasyonla sarsılmayacaktır. Enflasyondaki sıçramanın çoğu bazı temel etkilerden kaynaklandı. Temel etkilerin çoğu ortadan kalkmalı ve arz sorunları düzelmeli. Ama üretimde hala sıkıntılar var. Enflasyon %5’ten %2’ye mi gidecek yoksa %3-4’te mi kalacak? Önemli olan soru bu. Altın iyi kalacak. 1.900 dolar seviyesinden gerileme keskin bir düşüş değil sadece hız yavaşlaması. Hala biraz daha aşağı inebiliriz. Bu büyük ölçüde FED’in çarşamba günü ne söylediğine bağlı olacak.”

Gümüş 28 Dolar Seviyesinde Tutunamadı

Gümüş tarafında ise 28 dolar seviyesinin ciddi bir direnç noktası olmaya başladığı görülüyor. Yeni ayın başında 28,50 dolar seviyelerini yakalayan gri metal, ons altın ile birlikte yaşadığı ivme kaybı ile 27 dolar seviyelerine geri dönmüştü. Bu süreçte 28 dolar seviyesini birkaç defa aşma girişiminde bulunan değerli metal, bu kritik seviyenin üzerinde kalıcı olmayı başaramadı.

Önümüzdeki hafta FED’in enflasyona karşı tutumu ons altın gibi gümüşün de geleceği açısından belirleyici olacak. Uzmanlar FED’in enflasyona karşı sert bir tutum alması durumunda yükselen dolar endeksi ve tahvil faizleri ile birlikte değerli metallerin düşüşe geçebileceğini belirtiyor. Bu senaryoda gümüş için ilk desteğin 27,25 dolar seviyesinde olduğu vurgulanıyor. Bu desteğin aşılması durumunda 26,50 dolar seviyesinin korunmasının oldukça önemli olacağı belirtiliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın