Ons Altın ve Gram Altın İçin Kritik Hafta: Yükseliş Trendi Devam Edecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ons ve gram altın haftayı yükselişle kapattı.

  • Değerli metaller için önümüzdeki hafta oldukça kritik olacak.

  • FED’in güvercin bir ton kullandığı düşüncesinin fiyatlarda yeni bir ralli başlatabileceği belirtiliyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ons altın ve gram altın hafta boyunca dalgalı bir grafik sergiledi. Haftaya 1.780 dolar seviyelerinde başlayan ons altın, 1.750 dolar seviyesine geriledikten sonra yükselişe geçti ve haftayı 1.787 dolar seviyesinde kapattı. Uzmanlar önümüzdeki hafta yayımlanacak FOMC toplantı tutanaklarının altın için belirleyici olabileceğini belirtiyor. Bu süreçte FED’in güvercin bir ton kullandığı düşüncesinin fiyatlarda yeni bir ralli başlatabileceği vurgulanıyor.

SponsorSponsor

Değerli metaller haziran ayını düşüşle kapattı. Nisan ve mayıs ayında yakaladıkları yükseliş trendiyle yeni yılın en yüksek seviyelerine yaklaşan değerli metaller, haziran ayında FED toplantısı ile birlikte düşüşe geçti. Ay içerisinde 1.916 dolar seviyelerine kadar yükselen ons altın, 1.750 dolar seviyelerinde kapanış yaptı. Gram altın ise ons altındaki düşüş ve dolar kurundaki dalgalı hareketle birlikte bu süreçte 500 TL seviyesinin altına indi.

SponsorSponsor

Tutanaklar Oldukça Önemli

Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities’in Küresel Emtia Stratejileri Bölümü Başkanı Bart Melek, bir haber sitesine verdiği röportajda sarı metale yönelik beklentilerini paylaştı. Melek, ABD’den gelen verilerin ons altın için destekleyeceği olduğuna dikkat çekerken, gelecek hafta içerisinde paylaşılacak FOMC toplantı tutanaklarının büyük bir ralli başlatabileceğini belirtti. Deneyimli analiste göre sarı metal yıl sonuna kadar yeniden 1.900 dolar seviyelerine de dönebilir:

“Haziran ayında ekonomiye 850 bin yeni iş ekledik. Ancak işsizlik oranı %5,9’a yükseldi. Katılım oranı hala çok zayıf. Bu da FED’in yakın zamanda para politikasını sıkılaştırması için özel bir itici güç olmadığı anlamına geliyor ve bu altın için oldukça olumlu. Piyasalar şahin bir tutum bekliyor ve bize şahin bir tutum olmadığını söyleyen her şey altında büyük bir ralli başlatabilir. Önümüzdeki 6 ay içerisinde ons altın 1.900 dolar seviyelerine dönebilir.”

Ons Altın İçin Önemli Bir Dönem

Walsh Trading Eş Direktörü Sean Lusk da verdiği bir röportajda ons altına yönelik olumlu görüşler ortaya koydu. Lusk, son dönemlerde dalgalı bir performans gösteren değerli metal için 1.800 dolar seviyesinin önemli olduğunu belirtirken, ABD dolarındaki son durumun ons altın için belirleyeceği olduğuna dikkat çekti. Deneyimli analist önümüzdeki günlerde başlayacak geleneksel altın alımları ile birlikte ise temmuz ayında sarı metalin yükselişe geçebileceğini belirtti:

“Altında bir adım ileri ve iki adım geri performansı izliyoruz. 1.800 dolar seviyesi korunamadı ve nisan ayının ortasında gördüğümüz 1.760 dolar seviyelerine geriledi. Şimdi ise işsizlik verileriyle karşı karşıyayız. Her şey enflasyonu haykırıyor, ancak sorun ABD dolarındaki ralli. Temmuz ortasında geleneksel altın alım modeline geri dönüyoruz. Düğün sezonu başlıyor. Alım eğilimi var. Döngüsel ticaret tekrar piyasaya giriyor.”

Gram Altın 500 TL’yi Aşamadı

Gram altın tarafında ise 500 TL seviyesi önemli bir seviye olarak kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta bu seviyenin üzerinde tutunmayı başaran değerli metal, yeni haftada bu seviyeyi koruyamadı ve 487 TL seviyelerine kadar geriledi. Ancak haftalık kapanışa doğru yeni bir yükseliş trendi yakalayan sarı metal, 498 TL seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Uzmanlar trendin önümüzdeki hafta da devam etmesi ve 500 TL seviyesinin yeniden aşılması durumunda 515 TL seviyesinin hedeflenebileceğine dikkat çekti. Ons altın veya dolar kurunda düşüş yaşanması durumunda ise gram altının yeniden 490 TL seviyesine geri dönebileceği belirtildi.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!