Ons Altın İçin Düşüş Beklentileri Sürüyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Değerli metal piyasasının önemli araçlarından ons altın ve gümüş yeni güne düşüşle başladı.

  • Rajan Dhall, ons fiyatının 1.676 dolara kadar inebileceği yorumunda bulundu.

  • Margaret Yang ise politika yapıcıların yakın dönemde sergileyebileceği daha sakin tutumun doların gücünü kırabileceği ve altın fiyatlarını destekleyebileceği düşünüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Değerli metal piyasasının önemli araçlarından ons altın ve gümüş yeni güne düşüşle başladı. Yeniden 1.800 doların altına inen altının kısa vadede hangi yöne gideceği halen netlik kazanmadı. Değerli metal piyasasının önemli analistlerinden Rajan Dhall, ons fiyatının 1.676 dolara kadar inebileceği yorumunda bulundu.

Düşüş trendini bir türlü kıramayan ons altın ve gümüş yeni güne de değer kaybıyla başladı. Yeniden 1.700 dolar seviyelerine inen değerli metalin güçlenen dolar karşısında hareket alanı sınırlı olarak görülüyor. Uzmanlar, düşüş trendinin devam edebileceği uyarısında bulunsa da yeni yükselişler için gereken noktaların altını çiziyor.Ons Altın Baskı Altında

Önemli piyasa analistlerinden Rajan Dhall, yayımladığı yazısında, ons altın ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dhall, aşağı yönlü hareketi sonrası yatırımcılarının daha güvenli limanları tercih etmiş olabileceğini düşündüğü baskı altındaki değerli metalin, olumsuz senaryoda 1.676 dolara kadar inebileceğini belirtti. 1.760 dolar seviyesinin önemli bir destek olduğunu belirten uzman isim, yukarı yönlü bir hareket için ise 1.870 dolar seviyesinin kırılması gerektiğini düşünüyor; “Ons altın aşağı doğru hareket ediyor ve son birkaç seansta bunun arkasında bir hacmin olduğu da görülüyor. Tahviller yükselmeye devam ediyor, belki de yatırımcılar şu anda o güvenli limanı ve hisse senetlerini altına tercih ediyor. Değerli metal önemli bir baskı altında ve 1.787 dolar seviyesinde. Olumsuz bir kırılma yaşarsa 1.676 dolara kadar gidebilir. 1.760 dolar seviyesi ise güçlü bir destek olarak duruyor. Bu da kırılırsa 1.729 dolar seviyesi kayıplarını önleyebilir. Yukarı yönlü bir hareket için ise 1.870 dolar seviyesi yardımcı olabilir.”

Güçlenen Dolar Altını Baskılıyor

Değerli metal piyasasının önemli uzmanlarından Margaret Yang ise yazısında ons altın ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Ekonomik toparlanma belirtileri ile güçlenen dolar ve artan faiz getirilerinin ons altın ve gümüşü baskıladığını belirten Yang, politika yapıcıların yakın dönemde sergileyebileceği daha sakin tutumun doların gücünü kırabileceği ve altın fiyatlarını destekleyebileceği düşünüyor;

“Ekonomide yeniden canlanma umutları arttıkça ABD hazine getirilerinin yükselmesine neden oldu. 10 yıllık faiz, on bir ayda ilk kez %1,30’un üzerine çıktı ve değerli metal fiyatlarını baskıladı. Yaklaşan ABD mali teşvik paketi, salgın şartlarının iyileşmesi ve daha parlak bir ekonomik görünüm, getirilerin daha da yükselmesine ve böylece altın fiyatlarının yeniden baskılanmasına neden olabilir. Yatırımcılar ise FED’in tutumuna ilişkin ipuçları için ocak ayı FOMC toplantısının tutanaklarını bekliyorlar. Politika yapıcıların daha güvercin bir tutum sergilemesi altın fiyatlarına biraz destek sağlayabilir.”

Gümüş Dengeli

Ons altın fiyatının psikolojik destekleri kırması sonrası satış baskısı ile karşılaşıp karşılaşmayacağı piyasalarda merak konusu. Uzmanlar, satışların başlaması halinde geçtiğimiz yıl elde ettiği kazançları geri verebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ancak tarihin en eski birikim araçlarından altının yukarı yönlü sürekli bir hareketi sonrası küskün yatırımcılarını yeniden kazanabileceği de konuşulanlar arasında. 1.850 dolar direncinin aşılması yeniden yükseliş için önemli bir seviye olarak dikkat çekiyor.

Gümüş ise ons altın karşısında oldukça dengeli bir görünüm sergiliyor. 27 dolar seviyesinde tutunan değerli metal, dirençleri aşma konusunda ise başarısız bir performans gösteriyor. 28 dolar direncinin aşılması gümüş açısından oldukça kritik olabilir. Bu direncin kırılması sonrasında ise 30 doların yeni hedef olacağı konusunda uzmanlar hemfikir. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla, gümüşün ons fiyatı 27,1 dolar seviyesinden, altının ons fiyatı ise 1.777 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın