Ons Altın Boğa Koşusuna Başladı Mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ons altın ve gram altın haftayı yükselişle kapattı.

  • Dolar endeksindeki düşüş sonrası üzerindeki baskı azalan ons altın, geride bıraktığımız haftayı da olumlu geçirdi.

  • Deneyimli piyasa analistlerinden Daniel Pavilonis ise önümüzdeki süreçte 1.815 dolar seviyesinin aşılması durumunda altın için boğa piyasasının devam edebileceğini belirtti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ons altın ve gram altın haftayı yükselişle kapattı. Dolar endeksindeki düşüş sonrası üzerindeki baskı azalan ons altın, geride bıraktığımız haftayı da olumlu geçirdi. Deneyimli piyasa analistlerinden Daniel Pavilonis ise önümüzdeki süreçte 1.815 dolar seviyesinin aşılması durumunda altın için boğa piyasasının devam edebileceğini belirtti.Ons altın nisan ayını oldukça olumlu geçiriyor. Değerli metal yeni ayın ikinci haftasını da kazançla kapatarak uzun süreli düşüş trendini kırmış gözüktü. Haftaya 1.740 dolar seviyelerinde başlayan değerli metal, 1.775 dolar seviyesinin üzerinde kapanış yaparak görünümü pozitife çevirdi. Gram altın ise ons altındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüş sonrası büyük bir ilerleme kaydedemedi.Metallere Destek Sağladı

RJO Futures analistlerinden Daniel Pavilonis ons altın ile ilgili orta vadeli beklentilerini paylaştı. Dolar endeksi ve tahvil faizlerindeki düşüşün son zamanlardaki harekette önemli bir pay sahibi olduğunu belirten Pavilonis, momentumun şu an kesinlikle altının tarafında olduğunu belirtti. 1.815 dolar seviyesinin oldukça önemli olduğunu belirten deneyimli analist, bu seviyenin üzerinde haftalık kapanış yapılması durumunda önemli bir trend yakalanabileceğini de ekledi;

“Piyasalar biraz sakinleşti. FED ve Avrupa Merkez Bankası getirilerdeki gerilimi azaltmaya çalışırken değerli metaller olarak çok fazla baskı destek ve bu işe yaradı. Perde arkasında yapılanlar da işe yarıyor, metallere yatırım sağlıyor. Önümüzdeki hafta 1.815 doların üzerinde kapatabilirsek, çok önemli bir trende tekrar ulaşma şansımız var. Muhtemelen altın için boğa piyasası devam edecek.”

Ons Altın İçin 1.788 Dolar Seviyesi Önemli

Değerli metal piyasası analistlerinden James Hyerczyk, sarı metal analizini yayımladı. Hyerczyk, 25 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaşan sarı metalin, faizlerdeki düşüşün doları baskılaması sonucu değerli metal talebinin artmasıyla gerçekleştiğini söyledi. Deneyimli analist, altın yatırımcılarının şu anda FED’in ekonomik tam iyileşme sağlanana kadar faiz oranlarını düşük seviyelerde tutma taahhüdüne güvendiğini belirtti ve gelecek hafta için düşüş ve yükseliş senaryolarını açıkladı;

“1.788 doların üzerinde devam eden bir hareket, alıcıların varlığını gösterecektir. Bu hareket yeterince yukarı yönlü bir ivme yaratırsa rallinin kısa vadede 1.817 dolara ulaşması beklenebilir. Daha sonra ise 10 Şubat’ta görülen 1.858 dolar zirvesi güçlü bir direnç olarak önümüze çıkacaktır. 1.788 doların altında devam eden bir hareket ise satıcıların varlığına işaret edecek ve ons altın fiyatını 1.746 dolar ve 1.731 dolar seviyelerinde düzeltme yapmasının önünü açacaktır.”

Gram Altın 460 TL Seviyesinde

Gram altın yeni haftaya dolar kurundaki belirsizlik nedeniyle dalgalı bir grafikle başladı. Perşembe günü TCMB tarafından açıklanan kararda faizin sabit tutulacağının belirtilmesi üzerine hafta boyunca süren dolardaki çekilme devam etti. Bu süreçte 8,02 TL’ye kadar gerileyen dolar kuru 8,06 TL ile kapanış yaptı. Ancak dolar kurundaki bu düşüş ons altındaki yükselişin gram altın üzerindeki etkisi oldukça sınırladı. Haftaya 457 TL seviyesinde başlayan değerli metal, dolar ve ons altındaki bu dalgalı grafikler sonrası haftayı cüzi bir kazançla 460 TL seviyelerinde kapattı.

Önümüzdeki hafta ise dolar kurunun seyri gram altın açısından oldukça belirleyici olabilir. Kurdaki ani bir hareketlenme ile yeniden 8,20 TL seviyesinin üzerine çıkılması sarı metalde de ani bir hareketlenmeye yol açabilir. Bu süreçte ons altında yukarı yönlü ivmesini devam ettirmesi gram altın için hızlı bir yükseliş trendini başlatacaktır. Ancak dolar kurunun yatay seyrettiği ons altının ise düşüşe geçtiği senaryoda gram altın fiyatının yeniden 450 TL seviyesinin altına inmesi beklenebilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Bio: Mertkan Oruç, Ankara'da yaşamaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın