Önemli Bir Desteği Kaybeden Bitcoin İçin Alternatif Senaryolar

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 57.800 dolarda dirençle karşılaşıyor.

  • 50.250-52.500 dolar arasında bir destek bölgesi bulunuyor.

  • BTC için dalga sayımı belirsiz bir görünüm sergiliyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 28 Mart’ta ciddi bir düşüşle karşılaştı ve 57.800 dolar bölgesinin altına geriledi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüşe rağmen yükseliş trendi henüz sonlanmış görünmüyor. Dolayısıyla takip eden haftalarda yeni bir fiyat rekoru kırılabilir.

SponsorSponsor

Bitcoin Desteğin Altına Geriledi

Bitcoin 22 Mart tarihinde önemli bir düşüş kaydetti. Fiyat, 57.800 dolar bölgesinde tutunamayarak bu bölgeyi direnç olarak onayladı.

52.500 dolardaki 0,5 fib. düzeltme seviyesinin üzerinde seyreden BTC için 0,618 fib. düzeltme seviyesi ise 50.250 dolarda yer alıyor.

Dolayısıyla fib. düzeltme seviyeleri arasında bir destek bölgesi öne çıkıyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelerde hâlâ kararsızlık göze çarpıyor. MACD histogramı negatif bir görünüm aldı fakat Stokastik Osilatör hâlâ yükselişe işaret ediyor. Ayrıca RSI da sıçrama yapabileceği 50 seviyesinin üstünde hareket ediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

RSI’ın Hareketi

RSI’ın 2020 yılı Ekim ayında 10.500 dolar seviyesinde fiyatlanmaya başladıktan sonra 50 seviyesi üzerinde hareket ettiği biliniyor. 2021 yılı Ocak ayındaki sapma istisna tutulursa 50 seviyesi altına gerileme yaşanmadığı söylenebilir.

RSI’ın 50 çizgisinden gerçekleştirdiği önemli sıçramalar aşağıdaki grafikte yeşil oklarla gösterildi. 

RSI’ın 50 seviyesi altına gerilemesi ve bu seviyeyi direnç olarak onaylaması uzun vadeli yükseliş trendinin sona erdiğini gösterebilir. Fakat sıçrama gerçekleşmesi en muhtemel senaryo olarak öne çıkıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımına Göre Bitcoin

Birkaç dalga sayımı analizinin hâlâ geçerli olduğu söylenebilir. Asıl dalga sayımına göre Bitcoin dördüncü küçük alt dalga (siyah) içinde hareket ediyor. Beşinci küçük alt dalganın ise BTC’yi 67.000-68.000 dolar aralığına taşıması bekleniyor.

Diğer yandan alt dalga sayımının geçersizlik seviyesine çok yaklaştığı görülüyor. Geçersizlik seviyesi ise birinci küçük alt dalganın 52.652 dolardaki tepe noktası olarak öne çıkıyor.

Alt dalga sayımı aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterildi.

BTC Grafiği (TradingView)

Aşağıdaki grafikte uzun vadeli dalga sayımı ortaya kondu. Ana dalgalar beyazla gösterilirken alt dalgalar ise turuncuyla gösterildi.

Dolayısıyla uzun vadeli fiyat hareketinin son kısmı içinde fiyatlanma gerçekleştiği söylenebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Alternatif Dalga Sayımı

Yukarıda belirtilen geçersizlik seviyesine ulaşılırsa iki alternatif dalga sayımının gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Bu senaryolarda ise running flat ve üçgen formasyonları öne çıkıyor.

Running flat‘e göre BTC hâlâ dördüncü alt dalga (turuncu) içinde hareket ediyor. Bu senaryo da fiyat, kanalın 48.000 dolardaki destek seviyesine doğru değer kaybedebilir. Fakat daha sonra yükseliş hareketinin devam etmesi öngörülüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Üçgen formasyonunu ele alan senaryo da benzer bir görünüm sergiliyor fakat bu senaryoda BTC’nin 50.000 dolar yakınlarında destek bulması ve sıçrama yapması öngörülüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Aynı zamanda bir düzensiz düz düzeltme de mümkün görünüyor. Bu durumda ise BTC’nin 42.000 dolardaki Mart ayı diplerine doğru devam etmesi olası görünüyor. Fakat bu senaryo şu an için çok olası görünmüyor.

Alternatif senaryolardan en muhtemel olanı ise üçgen formasyonu olarak öne çıkıyor.

Dolayısıyla kısa vadede bir kez daha düşüş yaşanabilirse de henüz fiyat hareketinin zirvesine ulaşılmadığı söylenebilir.

Sonuç

Bitcoin 50.250-52.500 dolar yakınlarında destek bulmaya çalışıyor.

Hangi dalga sayımının takip edildiği belirsizliğini korusa da yükseliş impulsü henüz tamamlanmamış görünüyor.

BeInCrypto’da yayımlanan Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın