Kripto para sektörü, dün Amerika’dan gelen bir haberle çalkalandı. Kripto para piyasalarının geleceği açısından çok kritik bir rolü olabilecek gelişme, sektörde büyük bir heyecan yarattı. Amerika Birleşik Devletleri Para Birimleri Denetçisi Ofisi (OCC), ülkede operasyonlarını sürdüren tüm bankalara, müşterilerin kripto paralarını bankada tutabilme ve bunları saklama iznini verdi.

Aynı zamanda bu haber ile birlikte OCC, bankalara bu kripto para birimlerini ‘işletme’ hakkını da verdi. Bu gelişme gerçekten de çok büyük bir olay olabilir. Çünkü bu dönemden sonra insanlar, aynı diğer emtialar gibi Bitcoin ve diğer kripto paraları da banka hesaplarında tutabilecekler. Bu da kripto paraların görece daha güvenle saklanabilmesinin önünü açacak.

Elbette bu olay, Bitcoin ve kripto paraların felsefesi ile çelişiyor. Bazı otoritelerin de dile getirdiği gibi, BTC’nin ortaya çıkış amacı bankalar tarafından denetlenmek ve depolanmak değildi. Ancak gelinen noktada, BTC’nin geçirdiği evrim de göz önüne alındığında bunun en azından fiyat açısından önemli bir olay olabileceğini düşünmek mümkün.

OCC’nin bu verdiği izin sonrasında kripto para sektöründe yepyeni bir dönem başlayabilir. Bankaların kripto para tutmaya başlayacak olması, tüm piyasalarda domino etkisi yaratabilir. Bankaların bu işlemler için hangi şirketler ile anlaşacağı ve ne gibi hizmetler sunacağı ise büyük bir merak konusu.

İşte bu noktada, Pierre Rochard ortaya ilginç bir tahmin attı. Rochard’a göre bu karar sonrasında JP Morgan, ünlü kripto para borsası Coinbase’i satın alacak.

JP Morgan – Coinbase Ortaklığı mı Geliyor?

Bankalar, önümüzdeki dönemde kripto para hizmeti sunabilmek için bir dizi hamleler yapacak. Pierre Rochard’a göre ise, bu alandaki ilk büyük ortaklık JP Morgan ve Coinbase arasında gerçekleşecek. JP Morgan’ın geçtiğimiz günlerde Coinbase borsasına hesap açtığı haberini de göz önüne aldığımızda, sürecin gerçekleşme ihtimali aslında pek de düşük değil.

Buna ek olarak mayıs ayında yayınlanan haberlere bakıldığında, JP Morgan CEO’su Jamie Dimon ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un 2018 yılında görüştüğünün iddia edildiği görülüyor. Coinbase ile ilgili olarak bir kitap yazan Jeff Roberts’ın iddiasına göre ikili sık sık görüşüyordu. Bu görüşmelerde potansiyel ortaklıklara dair fikir alışverişinde bulunulduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda önümüzde bir başka kritik gelişme daha var. Bilindiği gibi Coinbase, önümüzdeki aylarda halka arz olacak. Yapılacak IPO ile birlikte Coinbase’in hisseleri, geleneksel piyasalarda işlem görmeye başlayacak. Bu gelişmenin de kripto para sektörünün Wall Street ile olan ilişkisinin kaderini belirleyebilecek kudrette olduğunu düşünmek pek de yanlış olmaz.

Nereden Nereye

JP Morgan, kripto paralara karşı en sert pozisyon alan kurumların başında geliyordu. Hatta şirketin CEO’su Jamie Dimon Bitcoin’i bir dolandırıcılık olarak tanımlamıştı. Bu ifadeler, sektörde büyük tepki çekmişti.

Ancak gelinen noktada, Dimon’un sözünü yemeye başladığı görülüyor. Bu, aslında bu tarz büyük şirketlerin yöneticileri için pek de sorun oluşturacak bir davranış biçimi değil. Bitcoin’i dolandırıcılık olarak tanımlayan Dimon’un bankasının, kripto para adaptasyonu ve bunların saklanması konusunda öncü şirketlerden birisi olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu da aslında Bitcoin’in kısa sürede ne kadar büyük bir yol kat ettiğinin açık bir kanıtı.

Tüm bu haberler ve gelişmeler, birçok analiste göre zaten hali hazırda pozitif olan piyasanın yeni bir boğa sezonu yaşaması için müthiş bir platform oluşturuyor.