Wrapped Bitcoin Nedir? Ayrıntılı Başlangıç Rehberi

Makaleyi Paylaş

Wrapped Bitcoin nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir, nasıl çalışmaktadır gibi soruların detaylı cevapları bu yazıda yer almaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki birlikte çalışabilirlik blockchain dünyası için gerçek bir puzzle oluşturmaktadır. Bu kapsamda blockchain dünyasında yer alan Bitcoin ve Ethereum gibi ağlar mevcut koşullar altındadır. Ancak Ethereum’u BTC’ye transfer etmek veya ETH’yi de aynı şekilde BSC’ye transfer etmek söz konusu değildir. Bu kapsamda değerlendireceğimiz wrapped Bitcoin nedir sorusu aslında bu meselenin tarifini anlatmaktadır. WBTC (wrapped Bitcoin) bu sorun için akıllıca uygulanan bir çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aksi takdirde blockchain ekosistemleri ve protokolleri ile etkileşimler kısmen sınırlandırılmış durumdadır.

SponsorSponsor

Bu wrapped token’lar piyasaya çıktıklarından beri rüzgar etkisi yaratmakta ve kullanımı giderek artmaktadır. Gelin şimdi bu wrapped Bitcoin nedir ve işlemleri nasıl hem daha kolay hem de daha hızlı hale getirir yakından bakalım.

SponsorSponsor

Wrapped Token’lar Nelerdir?

Bir wrapped token aslında belirli bir kripto paranın tokenize olmuş halini yansıtmaktadır. Üstelik bu wrapped token’lar aynı blockchain’e ait olmak zorunda da değildir.

Genellikle bu wrapped token’lar birlikte çalışabilirlik açısından piyasaya sunulmaktadır. Bu nedenle de büyük oranda farklı blockchain’lerde yer almaktadırlar. Bunun yanında wrapped token’ların önemli bir özelliği ait oldukları kripto para değerine eş olmalarıdır. İlk başlarda wrapped token’lar Ethereum blockchain’de yer almıştır. Ancak akabinde diğer blockchain ağları da wrapped token’lardan hızlıca faydalanmaya başlamıştır.

Wrapped token’lar mantık olarak aslında biraz stablecoin’lere benzemektedir. Ancak stablecoin’lerden farklı olarak itibari paralara bağlı değillerdir. Wrapped token’lar kripto para endeksli olup değerleri kripto paralara bağlıdır.

Blockchain ekosistemlerinde yer alan silo özelliği artık zincirler arası işlemleri kaldırabilecek nitelikte değildir. Ancak bir ekosistemin büyüyebilmesi için birlikte çalışabilir olmaları da ön koşul sayılmaktadır. Bu kapsamda merkeziyetsiz ekonomiler kripto paraların ihtiyacı olduğu bu özelliği zorunlu bir hale getirmektedir. Wrapped token’lar işte tam da burada sahneye çıkmaktadır. Bu kapsamda çoğu cross-chain işlemi desteklemektedir. Bununla birlikte eğer bir gün wrapped token’ları eski hallerine döndürmek isterseniz bunu da yapmanız oldukça kolaydır. İstediğiniz zaman bu wrapped token’larınızı unwrapping kapsamında eski hallerine getirmeniz mümkündür.

Eğer kripto para dünyasında günlük faaliyet gösteren bir kullanıcı iseniz, wrapped coin’leri hazırlamak ve eski hallerine getirmek sıkıcı olabilecektir. Fakat tüm bu süreçler artık çok daha kolay hale getirilmiştir. Bu kapsamda şu an birçok kripto para borsasından wrapped token’lar temin etmek mümkün hale gelmiştir. Ayrıca bu wrapped token’ları tıpkı kripto paralar gibi trade etmeniz de mümkündür.

(WBTC) Wrapped Bitcoin Nedir?

Basım merkezi: WBTC resmi web sitesi

Bitcoin şu anda dünyanın en popüler kripto parası olarak bilinmektedir. Hatta neredeyse blockchain kelimesinin de eş anlamlısı haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini dünyaya tanıtma misyonu ilk başlarda Bitcoin blockchain’e ait olmuştur. Ancak çok kısa sürede piyasada bir genişleme ve gelişme yaşanarak çok sayıda blockchain ortaya çıkmıştır.

Piyasada şu an çok çeşitli ve farklı fonksiyonlar için ortaya çıkmış birçok blockchain vardır. Bu kapsamda eğer Bitcoin blockchain’i ile diğer blockchain’lerin etkileşimi söz konusu olmaz ise ortaya bir bağlam sorunu çıkacaktır. BTC işlemlerini kolaylaştırmayan bir blockchain bu kapsamda piyasaya da hitap edemeyecektir.

İşte wrapped Bitcoin nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır gibi soruların cevap kaynağı burada yatmaktadır.

Büyük BTC rezervlerine sahip kullanıcılar, artık işlemlerin gecikmesine ve maliyetlerine katlanmadan, Ethereum blockchain üzerinden ödeme yapabilmektedir.

Wrapped Bitcoin’in Çalışma Sistemi Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi wrapped token’lar kendilerine eş değerde olan bir temel varlığa endekslidir. Wrapped Bitcoin (WBTC) ise bir BTC ile aynı değerdeki bir ERC-20 token’ıdır. Her ikisi de farklı blockchain’ler üzerinde çalışıyor olsalarda BTC fiyatı değiştiği anda WBTC fiyatı da bu değişiklikten aynı oranda etkilenmektedir. Yani kısacası bir WBTC aynı şekilde bir BTC değerine sabitlenmiştir. Ethereum blockchain ise BTC işlemlerini kolaylaştırmaktadır ve hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlamaktadır.

Şimdi gelelim bu işlemleri kimin takip ettiğine, öncelikle wrapped token’lar kadar karşılığı olan varlığı kilitlemek üzere bir sorumlu gereklidir. Bu görevi bir DAO veya bir akıllı kontrat yapabilir. Bazı durumlarda çoklu cüzdan veya bir trader bile bunu kolayca gerçekleştirecektir. Haydi gelin konuyu daha iyi anlamak adına bir örnek üzerinden düşünelim.

10 adet BTC’yi yine 10 adet WBTC’ye dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle elinizdeki 10 BTC’nin emanetçiye aktarılması gerekecektir. İşlem sıraya alınacak ve zincire kaydedilecektir. Artık sizin için 10 WBTC token oluşturulacak ve bunlar sizin hesabınıza gönderilecektir. Wrapped Bitcoin nedir ve nasıl çalışır sorusunun cevabı oldukça basittir.

WBTC koleksiyonundan 5 token harcadınız ancak kalan 5 WBTC’yi harcama şansınız olmadı diyelim. Bu kapsamda WBTC’lerinizi yeniden BTC’ye çevirmeniz mümkündür. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle sorumluya bir yakma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Ardından sorumlu wrapper(sarıcı) ve unwrapper(açan) olarak görev yapıp işleminizi yerine getirecektir.

Bitcoin vs. Wrapped Bitcoin: WBTC neden kullanılıyor?

Basitçe ifade etmemiz gerekirse, Ethereum’da BTC’nin işlemlerini kolaylaştırabilmek ve birlikte çalışabilirliği arttırmak içindir.

WBTC ile BTC’lerinizi Ethereum ağında kullanmanız mümkün hale gelmektedir. Bu sayede BTC’nin kullanım ağı da artmış olmaktadır. DeFi ve NFT gibi yeni nesil kripto para segmentleri çoğunlukla Ethereum ağı etrafında inşa edilmişlerdir.

Örneğin bir DeFi etkinliğine katılmayı istiyor ve bunun için büyük bir BTC rezervine sahip olduğunuzu düşünelim. BTC’lerinizi ETH’ye veya bir ERC-20 token’ına çevirmeniz gerekecektir ve bu kapsamda zorluk yaşamanız muhtemeldir. Bitcoin blockchain’de işlem gecikmesi oldukça can sıkıcıdır. Kripto para piyasanın volatilitesi meseleyi daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. Bu kapsamda BTC fiyatlarındaki kaymalar bazen şok edici düzeylerde olabilmektedir. Tüm bu sıkıntılardan kaçmanız için BTC’yi WBTC’ye dönüştürerek kullanmanız çok daha mantıklı gözükmektedir.

WBTC’nin Avantajları

  • Daha hızlı işlemler: BTC işlemleri büyük ölçüde yavaştır. Özellikle de ağ yeterince meşgul ise Ethereum ağı daha iyi bir alternatif olmaktadır.
  • Daha iyi likidite: Likidite, merkezi kripto para borsalarının halen aşamamış olduğu bir problemdir. Ancak AMM’ler ve DEX’ler bu problem ortadan kaldırmaya yarayacak bir yol buldular. DEX’ler genellikle zincirlere özgü oldukları için BTC havuzlarına ulaşmak zordur. Buradaki tek çözüm WBTC olarak gözükmektedir.
  • Daha yüksek fayda: Bitcoin ilk olarak sadece dijital bir ödeme yöntemi olarak inşa edilmiştir. Ancak artık blockchain teknolojisi ve pazarı oldukça genişlemiştir. Bitcoin de artık farklı amaçlar doğrultusunda, örneğin Ethereum akıllı kontratlar için, kullanılabilmektedir.

WBTC’nin Dezavantajları

  • Güven ön koşulu: Bitcoin’i wrapping ve unwrapping için bir emanetçiden yardım almanız gerekmektedir. İşlemler aslında gerçek bir cross-chain değildir. Güven bir ön koşuldur burada ve aracıya güvenmeniz gerekir. WBTC sunan birçok güvenilir platform olmasına rağmen, aslında kripto paraların merkeziyetsiz doğası üzerinde bir lekedir.
  • Ölçeklenebilirlik sorunu: WBTC, BTC işlemlerine kıyasla maliyet ve zaman açısından verimli gözükse de, durum her zaman böyle değildir. Ethereum da eşit derecede ölçeklenebilirlik sorunuyla karşı karşıyadır.

WBTC Nerelerde Kullanılabilir?

  • Faiz Kazanma: WBTC token’ları, onları iyi bir şekilde kullanmak ve karşılığında faiz kazanmak için, lending (borç verme) ve borrowing (borç alma) kapsamında likidite havuzlarında kullanılabilmektedir.
  • Yield Farming: Yield farming, DeFi başarısında eşi benzeri görülmemiş ve oldukça kilit bir rol oynamıştır. Havuzların çoğunluğu Ethereum veya BSC üzerinde çalışmaktadır. Ancak bu kesinlikle BTC’nin dışarıda bırakıldığı anlamına da gelmemektedir. Bugün size önemli bir pasif gelir kazandıracak bir dizi WBTC havuzunu DEX’lerde kolayca bulmanız mümkündür.
  • Marj Trading : Fulcrum gibi birçok platform WBTC sahiplerinin ETH, stablecoin’ler ve ERC-20 token’ları ile marj trading yapılmasına izin verilmektedir. Bu WBTC ile kar elde etmenin bir yoludur. Bununla birlikte, marj trading’in son derece riskli olduğunu belirtmekte fayda vardır.

WBTC alternatifleri: Bitcoin BEP2 (BTCB) ve renBTC (RENBTC)

RENBTC, Ren platformunda inşa edilmiş wrapped bir BTC’dir. Ayrıca açık bir protokol olarak cross-chain likidite özelliğini herkes için erişilebilir kılmıştır. Varlıkların diğer blockchain’lerdeki Ethereum DApp’lerine kolaylıkla transfer edilmesini sağlamaktadır.

WBTC’nin en büyük rakiplerinden biri RENBTC’dir. Basım işleminin burada daha basit olması nedeniyle piyasa üstünlüğünü korumaktadır. Kullanıcılar BTC’lerini RenVM’ye göndererek işlemlerini kolayca gerçekleştirmektedir. Aynı işlevlere sahip olmasına ve Ethereum blockchain çalışmasına rağmen, çoğu kişi RENBTC’yi WBTC’ye daha iyi bir alternatif olarak görmektedir.

Peki ya diğer blockchain’lerde BTC kullanmak isterseniz? Daha spesifik olmak gerekirse BSC ağı bu işlemler için nasıldır? Binance Smart Chain, Ethereum ağından daha hızlı ve daha uygun maliyetlidir. Bu durum özellikle bir dizi DEX’in piyasaya sürülmesiyle birlikte son birkaç ayda yaşanan popülarite artışını da açıklamaktadır. BSC, BTC’yi ağa entegre edebilmek için BTCB (Bitcoin BEP2) çözümünü kullanmaktadır.

WBTC Geleceğin Bitcoin’i mi?

Wrapped Bitcoin nedir yazımızın neredeyse sonuna gelmiş bulunmaktayız. Wrapped yöntemi ile BTC hızla gelişen kripto para piyasasında güncel kalmıştır. Ayrıca WBTC sayesinde birlikte çalışabilirlik ve likidite sorunları da büyük ölçüde aşılmıştır. Karşımıza çıkan tüm bu avantajlara rağmen henüz wrapped Bitcoin’in merkeziyetsiz şekli tam olarak geliştirilmemiştir. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin blockchain teknolojisinin ruhuna zarar vermeyecek şekilde merkeziyetsizliğe erişeceği düşünülmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Wrapped Bitcoin’in (WBTC) amacı nedir?

WBTC’nin ortaya çıkışı BTC’nin birlikte çalışabilirliğini arttırmaktır. WBTC sayesinde BTC sahiplerinin Ethereum ağını kullanarak ödemelerinin kolaylaşması sağlanmıştır.

Wrapped Bitcoin güvenli midir?

Evet. WBTC’yi Binance veya Coinbase gibi güvenilir kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Argent ve KeepKey gibi kripto para cüzdanları bir süredir piyasadadır. Bunlar WBTC holding için Ethereum ağında güvenli birer kripto para cüzdanı olarak görev yapmaktadır.

Wrapped Bitcoin iyi bir yatırım mıdır?

Wrapped Bitcoin yatırımının iyi bir yatırım olması aslında nasıl yatırım yapacağınıza bağlıdır. WBTC’nin değeri BTC’ye sabitlenmiştir. Dolayısıyla, BTC’nin piyasa performansının getiriler üzerinde etkisi olacaktır.

Wrapped Bitcoin bir fork mudur?

Hayır, WBTC bir fork değildir. Bu bir ERC-20 token’ıdır.

WBTC’mi yoksa BTC’mi almalıyım?

Önceliklerinizi listeleyin, kripto para piyasasını analiz edin ve hangisinin gereksinimlerinize daha uygun olduğunu görün.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Rahul Nambiampurath is an India-based Digital Marketer who got attracted to Bitcoin and the blockchain in 2014. Ever since, he's been an active member of the community. He has a Masters degree in Finance. <a href="mailto:editorinchief@beincrypto.com">Email me!</a>

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!