Kripto Para Madenciliği: Kar Elde Etmek İçin En Uygun Coinler

Makaleyi Paylaş

Bugün sizlerle kripto para madenciliği konusuna ve en karlı kripto para madenciliklerine bakacağız. Öncelikle son on yıl içerisinde kripto paraların önemli etkileyici bir şekilde artmıştır. Bu varlıklar için talepler arttıkça, çeşitli kullanım durumları ile birlikte kripto para yaratımında yüzlerce artış olmuştur. Bu durum ise yatırımcıların kripto para pastasından bir dilim de kendilerine almak için mücadele vermesine yol açmıştır. Peki bu bağlamda, dijital bir varlık nasıl elde edilir?Bir kripto paraya sahip olmak için oldukça farklı yöntemler bulunmaktadır. Çoğu kripto para sahibinin yaptığı gibi kripto paraları satın alıp cüzdanınızda saklayabilirsiniz ya da madencilik adı verilen bir süreci takip ederek onları kendiniz çıkartabilirsiniz.Kripto Para Madenciliği Nedir?

Madencilik, yeni kripto paraları yaratma sürecidir. Bu süreç genellikle, madenciler adı verilen bir grup insan tarafından yönetilir. Bitcoin madencilerinin ise iki ana görevi vardır. Bu iki görev, işlemleri onaylamak ve yeni Bitcoin’leri çıkartmaktır. Bir insanın başka bir insana bir miktar kripto para gönderdiği her an bu işlemin blockchain adı verilen bir defter üzerinde onaylanması gerekir. İşlemlerin madenciler tarafından onaylanmasının sebebi ise geçerliliklerinden emin olmaktır. Daha sonra da hafıza havuzundan toplanır ve bloklar şeklinde düzenlenirler. Sıkı çalışmalarına bir ödül olarak madenciler, yeni çıkarılmış bir kripto para elde ederler.

Madenciler Kimlerdir?

Madenciler işlemleri toplar ve onlaylarlar. Daha sonra da bloklar şeklinde düzenlerler. Madenci, network’te her şeyi bir arada tutan bir node’dur. Örneğin Bitcoin’de, işlemleri onaylamakla ve yeni kripto paraları piyasaya çıkarmakla görevli olan madencilerimiz vardır.

Bitcoin biraz geleneksel para gibidir. Geleneksel paradan ayrılan tek yönü ise merkeziyetsiz olmasıdır. ABD dolarında merkezi bir otorite, vatandaşlardan çok az ‘input’ içeren veya hiç ‘input’ içermeyen yeni notlar almakla görevlendirilir. Bitcoin’de ise her bir işlemi onaylamakla ve network’ü korumakla görevlendirilen bir grup insan bulunmaktadır. Madenciler dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır ve Bitcoin işlemlerini yönlendirmek için oldukça görev odaklı bilgisayarlara yatırım yapmışlardır. Bunu, işlem bloklarını birbirlerine bağladıkları karmaşık sayısal problemleri çözerek yaparlar. Bu işlemler onaylandıkları ve zincire eklendikleri an blockchain’e gömülmüş demektir ve geri alınamazlar. Bu hareket bizi, network’ün güvenliği konusuna getirir.

Madencilik, Bitcoin network’ünün adilliğini, sabitliğini ve güvenliğini sağlayan tamamlayıcı bir parçadır. Eforları karşılığında madenciler, her 10 dakikada bir yeni Bitcoin’lerle ödüllendirilirler. Bitcoin’in çıkarılması kodda ayarlanır. Bu yüzden protokolün üstünde oynamanız imkansızdır. Kripto paraları çıkarmanın tek yolu işlemleri onaylamak ve onları bloklara eklemektir.

Kripto Paralar Nasıl Çıkarılır?

Kripto paralarınızı madencilik yoluyla temin etmek için kullanabileceğiniz farklı yollar vardır.

1. CPU Madenciliği

CPU, kripto para madenciliğinde ilk zamanlarda popüler bir yoldu. Çalışma şekli ise dijital varlıkları çıkarmak için bilgisayarınızın işlemcilerini kullanmaktır. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, madencilik programlarına sahip olan güçlü bir bilgisayardır. Bu elverişli bir yöntemdir ancak uzun vadeli düşününce sürdürülebilir ya da karlı değildir. Ayrıca, CPU madenciliği oldukça yavaştır. Bu da sıkı çalışmaya rağmen daha az gelir elde etmek demektir. Dahası, bilgisayarı soğutmak ve elektriği ödemek için aşırı miktarda para kaybetmeniz anlamına da gelir. ROI’sinin düşüklüğüne rağmen kripto para madenciliği için hala en çok kullanılan yollardan biridir.

2. ASIC Madenciliği

Hız ve performans isteyen ciddi madenciler tarafından en çok kullanılan yöntemdir. ASIC, Uygulamaya Özel Tümleşik Devre olarak çevirdiğimiz Application-Specific Integrated Circuits’in kısaltmasıdır. ASIC madenciliği donanımları, sadece kripto para madenciliği için tasarlanmış özelleşmiş madencilerdir. Performansları ve güçleri sebebiyle kullanımları hakkında biraz tartışma yaşanmaktadır. Kripto para topluluğunun tutucu üyeleri, daha yavaş yöntemler kullanan diğer madencilerin ayak uydurmasını zorlaştırdığı gerekçesiyle bu donanımların yasaklanmasını istemişlerdir.

3. GPU Madenciliği

GPU madenciliği, kripto para madenciliğindeki popüler metodlardan bir diğeridir. Yüksek performansları ve uygun fiyatlarıyla bilinen GPU donanımlarının kullanımını içerir. GPU madencileri bir grafik kartı, işlemci, anakart, rig frame ve soğutmadan oluşur. Genellikle 3000 dolara mal olurlar. Bu nedenle giriş engeli CPU ve Cloud madenciliğinden daha yüksektir.

4. Cloud Madenciliği

Bu süreç, bir yatırım menajerine paranızı vermeye benzer. Yani işi onlar yaparlar ama karı siz elde edersiniz. Madencilik makinelerini kiralamayı ve madenciliği sizin için yapan büyük bir şirketten görüş almayı içerir. Hizmet sağlayıcı, bir ücret karşılığında bakım ve izleme gibi işlemleri yaparken yatırımcı kararlaştırılan sürenin sonunda kazanç elde eder. Cloud madenciliği, bir donanıma para vermeden madenciliğe katılmak için yatırımcılar arasında popüler bir yöntemdir. Bu bulut (cloud) hizmetlerini sunan hizmet sağlayıcısı genellikle, output’unu yani çıkışını çalıştırmak ve en üst düzeye çıkarmak için birden fazla madencilik ekipmanına sahiptir. Farklı sağlayıcıların farklı fiyatlarla birlikte farklı planları vardır. Cloud madenciliği fiyatları 300 dolardan başlayabilir ama anlaşılan bir süre için bu fiyat artacaktır. Operasyona ve çıkarılan varlığın piyasa fiyatına göre 9 ila 14 ay içinde bile kırılma yaşamayı bekleyebilirsiniz. Bu aralık, piyasa fiyatını tahmin ederek ve imkansız olsa bile zorluk seviyesinin aynı kalacağını düşünerek belirlenmiştir. Bir servis sağlayıcısı seçerken sözleşme süresini, tahsis edilen madencilik gücünü ve bakım ücretlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü gelirinizi belirleyecek faktörler bunlardır.

Madencilik için Uygun Kripto Para Nasıl Seçilir?

Bir varlığın çıkarılmak için iyi olup olmadığını belirleyen birçok faktör vardır. Ancak çoğu insan için bu listenin başında karlılık durumu olmalıdır. Eğer fonlarınızı ve zamanınızı madenciliğe yatıracaksanız, hobi için yapıyor olsanız bile, karlı olması gerekir. Bir varlığın olası karlılığını belirleyen faktörler aşağıda sıralanmıştır.

1. Varlığın Fiyatı

Kripto paralar genellikle volatiliteye sahip oldukları için bir kripto parayı çıkarmanın maliyetinin o anki piyasa fiyatından daha fazla olduğundan emin olmalısınız. Bu yazılı bir kural değildir çünkü madencilerin kripto para kazanıp onları tuttuğu, böylece fiyatta gelecekte olabilecek bir yükselişten yararlanabildikleri durumlar da vardır. Bu anında başarıya yol açmayabilir ancak kripto para piyasasının oldukça dalgalı denizinde yüzerken yükseliş sadece bir haber uzakta olabilir.

2. Yasallık

Kripto para sahibi olmak ve madenciliğini yapmak ülkenizde yasal olmalıdır. Çeşitli ülkeler madencilik üstünde kısıtlamalara sahipken diğerleri de bu konuyla ilgili hiçbir şey söylemezler. Kripto para madenciliğinin yasal olduğu ülkelerde, elektrik kesintisi korkusu olmadan ucuz elektrik sağlanmasını bekleyebilirsiniz. Bitcoin gibi güce bağlı olan varlıklar için faturalar daha ucuz, kar ise daha fazla olacaktır.

3. Maliyetler

Maliyetler açısından faturalara ve madencilik ekipmanlarına bakarız. Her madencilik operasyonu bir madencilik ekipmanı içerir. Bu ekipman, bir bilgisayar ya da madencilik donanımı kadar küçük olabilir. Madencilik donanımları söz konusu olduğunda, maliyetler sizi 3.000$ ve üzerinde tutabilir. Donanım bileşeninin yanı sıra genellikle her kripto para madenciliği işleminin bir yazılım tarafı da vardır.

Madencilik için En Karlı Kripto Paralar

1. GRIN (GRIN)

GRIN nispeten yenidir. GRIN, işlem gizliliğini geliştiren MimbleWimble fikir birliği algoritmasına dayanan bir varlıktır. Madencilerin tebrik edeceği derecede sınırsız coin’e sahiptir. Madenciliğin zorluğu network hash’ına göre çeşitlilik gösterir ve varlığın kendisi PoW madencilik tekniğine dayanır.

GRIN Equihash algoritmasını kullanır ve Rust ile yazılmıştır. Ayrıca ASIC’lerden kaçınmak için altı ayda bir hard fork’a ihtiyaç duyacağı noktaya ASIC direnci koyar. Madencilik, AMD ve Nvidia’dan donanım kartlarıyla yapılabilir. Blok başına madencilik ödülü ise 60 GRIN’dir.

GRIN şu anda 0.975 dolardan trading yapmaktadır ve OKEx, Bittrex, Poloniex ve HitBTC de dahil olmak üzere 24 kripto para borsasında mevcuttur. Bu yüzden, para çekme çok da problem olmayacaktır.

2. ZCASH (ZEC)

ZEC 2016 yılında faaliyete geçmiştir. Şu anda piyasadaki en iyi gizlilik odaklı kripto paralardan biridir ancak varlığın son derece etkileyici bir başka özelliği ise madencilik komisyonlarının ihmal edilebilecek derecede olmasıdır.

ZEC, PoW tekniği ile, özellikle de Equihash algoritması ile çıkarılır. Bu özel algoritma ASIC’lerle uyumlu değildir ve bu madencilik maliyetleri konusunda endişe duyuyorsanız sizin için güzel bir haber demektir. Çünkü ZEC’i çıkarmak için bunlara ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine varlığı çıkarmak için bir GPU’ya ya da CPU’ya ihtiyacınız olacaktır.

Daha ucuza yeni bir CPU alabilirsiniz ancak bu sefer de soğutma ile ilgili endişelenmeniz gerekir. GPU yoluna giderseniz de ekipmana daha fazla para harcayacaksınız demektir.

ZEC, en iyi kripto para borsalarının çoğunda mevcuttur ve şu anda 49.65 dolara trading’i yapılır. Madencilik ödülleri ise blok başına 10 ZEC’tir.

3. Ravencoin (RVN)

Ravencoin, orjinal Bitcoin’den çıkan birçok kripto paradan biridir. Dijital varlık 2018 yılında yaratılmıştır ve şimdiden 120 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmıştır.

Ravencoin, X16R algoritması sayesinde PoW madencilik tekniğini kullanarak çıkarılır. Algoritma, SHA512 ve X15 madencilik algoritmaları arasında değişir ve sıra önceki bloğun hash’ıyla tanımlanır.Varlığa gelince, madenciliğe başlamak için Nvidia ve AMD’den ekran kartları satın alabilirsiniz.

Ravencoin çeşitli platformlarda sorunsuz bir şekilde değiştirilebilir. Bu kripto para, üsleri olarak Bitcoin ve Ether ile varlık transferine odaklanmıştır. Şu anda 0.025 dolara trading’i yapılmaktadır ve blok başına ödül 5.000 RVN’dir.

4. Monero (XMR)

Her ikisi de mutabakatlar için oldukça iyi çalıştığından dolayı Monero, Bitcoin ile oldukça benzerlik taşır. Ancak Monero daha yüksek seviyede gizlilik sağlar ve bu da onun sağladığı en büyük yararlardan biridir. Şu anda 1.2 milyar dolar piyasa değeriyle birlikte en değerli 13. kripto paradır ve son birkaç yıldır değeri sürekli artmıştır.

Madencilik ile ilgili olarak, Monero çıkarılmak için bir ASIC gerektirmez. Beklendiği gibi bu durum da maliyetini oldukça düşürür. Günümüzde Monero madencileri, blockchain’deki işlemleri onaylamak için 4.99 XMR alır. Ancak işlem ücretleri 0.06573 XMR’dir. Monero, PoW madencilik tekniğini kullanıyor ancak varlık, madencilerin madencilik için hem GPU’ları hem de CPU’ları kullanabilmesini sağlamak için madencilik algoritmasını değiştiriyor. Son olarak, birçok borsada mevcuttur ve şu sıralar fiyatı 62.31 dolardır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Based in the UK, Jimmy has been following the development of blockchain for several years, and he is optimistic about its potential to democratize the financial system. He's an economic researcher with outstanding hands-on and heads-on experience in Macroeconomic finance analysis, forecasting, and planning. He has honed his skills having worked cross-continental as a finance analyst, which gives him inter-cultural experience. He has a strong passion for regulation and macroeconomic trends as it allows him to peek under the global bonnet to see how the world works. Follow him on Twitter: @adejimi

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın