Bugün sizlerle Kraken incelemesi yapacağız.

Kripto para borsa piyasası gün geçtikçe daha da kalabalık hale gelmektedir ve bu kadar borsa içerisinde hangisinin sizin için en uygun olduğunu bulmak oldukça zor. Sadece bazı kripto paraları almayı ve trade etmeyi düşünen serbest bir trader da olsanız, her trade’den alabileceğinin en fazlasını almaya çalışan son derece profesyonel bir trader da olsanız sizin için en iyi borsada trading yaptığınızdan emin olmanız oldukça önemlidir.

Sizin için hazırladığımız bu Kraken incelemesi yazımızda, piyasadaki en popüler kripto para borsalarından birinde trading yapmanın başlıca artılarına ve eksilerine bakacağız. Platformu bir bütün olarak inceleyip itibarı, dijital varlık seçenekleri, güvenlik seçenekleri, raporlama prosedürleri gibi denemeden önce bilmeniz gereken her şeye bakacağız!

Kraken İncelemesi

2011 yılında kripto para alanının öncülerinden Jesse Powell tarafından başlatılan Kraken, o zamanın en büyük kripto para borsası olan Mt. Gox’a alternatif olarak hizmet vermek üzere tasarlanmış bir kripto para borsası platformudur.

Şu anda sektördeki en eski ve en tanınan isimlerden olan Kraken, kripto para trading platformunu kurmak ve geliştirmek için on yıla yakın bir süre harcamıştır. Günümüzde Kraken, kripto para alanında yeni olan insanların ve profesyonellerin dijital varlıklarını alabilecekleri, trade edebilecekleri ve satım yapabilecekleri güvenli bir yerdir.

Kraken’in genel merkezi San Francisco’dadır ancak İngiltere ve Kanada dahil olmak üzere birçok başka ülkede de işletmeleri vardır. Kraken, 2011’den bu yana çeşitli finansman turlarından geçmiştir. 2011’de 1.5 milyon dolarlık seed fonu toplamıştır ve son olarak 2019 yılının Şubat ayında yatırımcıları Digital Currency Group (DCG) ve Hummingbird Ventures’tan 100 milyon dolar toplamıştır.

Kripto para güvenliği dünyasında bir şekilde öncü olan Kraken, kusursuz bir güvenlik siciline sahip bir avuç büyük borsadan biridir ve soğuk deposunda doğru miktarda kullanıcı fonu tuttuğunu kriptografik olarak kanıtlamak için kapsamlı bir denetim sistemi sunan ilk borsadır.

 • Borsa Tipi: Merkezi
 • Şirketin Ülkesi: ABD
 • Borsa Lansmanı: 2011
 • Para Yatırma Metotları: Kripto para / itibari para
 • Para Çekme Metotları: Kripto para / itibari para
 • Para Çekme Limiti: Hesap seviyesine bağlı olarak aylık 0 dolar – 500.000 dolar arası
 • KYC: Kripto para trading’i için isteğe bağlı, itibari para trading’i için zorunlu
 • Varlık sayısı: 20+
 • Yasaklanan Ülkeler: Afganistan, Küba, Irak, İran, Japonya, Kuzey Kore ve Tacikistan
 • Güvenlik: Yüksek
 • İtibar: Müthiş
 • İtibari Para Ödemeleri: Var
 • Web site: kraken.com

Kraken’in Özellikleri

Hala faaliyette ve en eski kripto para borsalarından biri olan Kraken, kullanıcılarının ve genel piyasanın bir borsadan neye ihtiyacı olduğunu anlamak için uzun bir zamana sahipti. Bu deneyim zenginliği sayesinde Kraken neredeyse herkes için mükemmel çözümler getirdi.

Kraken trading arayüzü titiz bir şekilde üç farklı bölüme ayrılmıştır: Basit, Orta ve Gelişmiş. Bu farklı bölümler, artan şekilde farklı ve karmaşık trading parametrelerine göre ayarlanmıştır.

Yeni başlayanlar ve ekstra detaylarla çok ilgilenmeyenler için basit seçenek muhtemelen en iyisi olacaktır. Basit seçenek, bir piyasa ya da limit emiriyle dijital varlıkları alıp satmanıza olanak tanır. Orta seçenek; kaldıraç seçenekleri, zamanlı emirler ve limit emirleri sunarak daha deneyimli kullanıcılara hizmet eder. Son olarak gelişmiş trading seçeneği tüm özellikleri açar, artırılmış limit emirleri, çeşitli yeni emir ve koşula bağlı olarak güçlü kapatma seçenekleri ekler.

Kraken alışılmadık bir durum sergiler çünkü varsayılan trading görünümü herhangi bir grafik veya piyasa ölçüsü göstermez. Bunun yerine kullanıcıların TradingView’e oldukça benzer bir trading arayüzü açacak olan Kraken Pro’yu açmak için “Grafik ve Trading Araçları” düğmesini tıklamalarını gerektirir.

Beta sürümünde olmasına rağmen, Kraken trading araçları şaşırtıcı derecede güçlüdür ve en gelişmiş trader’ları bile mutlu edecek yeterli teknik göstergeler, grafik seçenekleri ve araçlar içerir.

Genel olarak, Kraken’da herkes için bir şeyler vardır ve trading panelini farklı deneyim seviyeleri için düzgün bir şekilde bölümlere ayırmaktadır. Kraken, yeni başlayanlar için trading’i son derece basit hale getirirken, orta ve ileri düzey kullanıcılar piyasadaki en iyi özelliklerden bazılarına erişebilir ve trading süreçlerine ince ayar yapabilmeleri için güçlü araçlar sağlanır.

Kraken’in Ücretleri

Genel olarak Kraken ücretleriyle oldukça rövanştadır ve göreceli olarak şeffaftır. Bununla birlikte, ücretleri ile ilgili bilgiler web sitesine dağılmıştır ve bu da onları bütünüyle değerlendirmeyi bir angarya haline getirmektedir. Genel olarak, trading ücretleri benzer popüler borsalarla kabaca uyumludur ancak Kraken, sektördeki en iyi oranlardan bazılarını sunan yüksek hacimli trader’lar için gerçekten öne çıkmaktadır.

Birçok kripto para borsası gibi, Kraken de trader’lar için hacme dayalı bir ücret tarifesine sahiptir ve yüksek hacimli trader’lar için yüzde sıfır ücret sunan birkaç borsadan biridir. 30 günlük trade hacmi 50.000 doların altında olan trader’lar için Kraken, yapımcılar için yüzde 0.16 ve alıcılar için yüzde 0.26 ücret almaktadır ancak bu, yüksek hacimli trader’lar için sırasıyla yüzde sıfır ve yüzde 0.10’a kadar düşmektedir.

Dahası

Stablecoin içeren işlemler, aylık trade hacminde 1 milyon dolardan fazla elde edildiği varsayılarak, yapımcılar ve alıcılar için yüzde 0,20’den başlayarak ücretsize kadar farklı ücretlendirmelere tabidir. Marj ücretleri de yine farklıdır ve bir pozisyon açmak için yüzde 0,01 ila yüzde 0,02 arasında, artı her dört saatte bir ek yüzde 0,01 ila yüzde 0,02 yenileme ücreti alınır.

Kraken, itibari para yatırma ve çekme işlemleri için aşağıdaki ücret planına sahiptir. Ancak bunların Kraken’in ödeme ortakları tarafından tahsil edildiğini ve önceden haber verilmeksizin değiştirilebileceğini unutmayın.

 • SEPA banka havalesi (EUR) – para yatırma ücretsizdir, para çekme işlemleri 0,09 € olarak ücretlendirilir
 • ABD yerel banka havalesi (USD) – hem para yatırma hem de çekme işlemleri için 5 ABD doları tutarında sabit bir ücret alınır
 • ABD yerel banka havalesi ve ACH transferleri (USD) – para yatırma işlemlerinin her biri düz 5 $ olarak ücretlendirilir
 • Kanada yerel banka havalesi (CAD) – Para yatırma Kraken’ın tarafında ücretsizdir, ancak bankanız genellikle 10 $ civarında ek bir ücret talep edebilir
 • Elektronik Fon Transferi (CAD) – para çekme işlemleri, minimum veya maksimum ücret tutarı olmaksızın yüzde 0,25 ücrete tabidir.
 • Nisan 2018 itibariyle Kraken, Japon Yeni (JPY) içeren para yatırma ve çekme yöntemleri gibi işlemler için artık Japonya’da faaliyet göstermemektedir.

Kripto para yatırma ve çekme işlemleri için Kraken, çoğu kripto paranın farklı para yatırma ve çekme ücretlerine tabi olduğu ve bazılarının minimum para yatırma veya çekme miktarına sahip olduğu oldukça karmaşık bir ücret tarifesine sahiptir. Genel olarak, çoğu kripto para için para çekme ücreti, 5 dolarlık yüksek bir ücrete sahip USDT dışında oldukça düşüktür.

En çok kullanılan bazı dijital varlıkların ücret ayrıntıları şunları içerir:

 • Bitcoin (XBT) – Ücretsiz para yatırma, 0.0005 XBT para çekme ücreti. 0.0001 XBT minimum para yatırma ve 0.005 XBT minimum para çekme tutarı.
 • Litecoin (LTC) – Ücretsiz para yatırma, 0.001 LTC para çekme ücreti. 0.0001 LTC minimum para yatırma ve 0.01 LTC minimum para çekme tutarı.
 • Ripple (XRP) – Ücretsiz para yatırma, 0,02 XRP para çekme ücreti. 0.00001 XRP minimum para yatırma ve 25 XRP minimum para çekme miktarı.
 • Tether (USDT) – Ücretsiz para yatırma, 5 USDT para çekme ücreti. 1 USDT minimum para yatırma, 10 USDT minimum para çekme tutarı.
 • Zcash (ZEC) – Ücretsiz para yatırma, 0.0001 ZEC para çekme ücreti. 0.0001 ZEC minimum para yatırma ve 0.0005 ZEC minimum para çekme tutarı.
 • Stellar Lumens (XLM) – Ücretsiz para yatırma, 0.00002 XLM para çekme ücreti. 0.00001 XLM minimum para yatırma ve 25 XLM minimum para çekme tutarı.
 • Ethereum (ETH) – ETH’yi Kraken’in cüzdanına taşımak için küçük bir ücret, 0.005 ETH para çekme ücreti. 0.05 ETH minimum para yatırma ve 0.01 ETH minimum para çekme tutarı.
 • EOS (EOS) – Ücretsiz para yatırma, 0,05 EOS para çekme ücreti. 0.01 EOS minimum para yatırma ve 0.5 EOS minimum para çekme miktarı.

Bunun ötesinde, kripto paraya bağlı olarak herhangi bir para yatırma işlemi için standart bir network ücreti de alınabilir.

Kraken Doğrulama ve Transfer Limitleri

Birçok popüler kripto para borsası gibi, Kraken de Know Your Customer (KYC) ve kara para aklamayı önleme yönetmeliklerine uygundur. Bu esas olarak, web sitesinde tam olarak doğrulanmış bir duruma ulaşmak için bazı ek bilgilerle birlikte kimlik ve adres ayrıntılarınızı sağlamanız gerekeceği anlamına gelir.

Kraken, kullanıcı hesaplarını her biri ek özellikler, daha iyi limitler ve önceki katmanlara göre daha fazla para yatırma ve çekme seçeneği sunan beş farklı katmana ayırır. Mevcut hesap katmanları aşağıdaki gibidir:

Seviye 0 – Seviye 0, onaylanmış bir e-posta adresine sahip tüm Kraken hesapları için başlangıç ​​seviyesidir. Seviye 0 hesabına sahip kullanıcılar platforma göz atabilir ancak para yatıramaz, çekemez veya trade yapamaz.

Seviye 1 – Seviye 1’e ulaşmak için tam adınızı, doğum tarihinizi, ülkenizi ve telefon numaranızı sağlamanız gerekir. Bu aşama, kripto para trading’i yapmanıza izin verir ancak itibari paraların yatırılmasına, çekilmesine veya trading’ine izin vermez. Seviye 1 hesaplarının kripto paralar için maksimum para yatırma limiti yoktur, ancak haftalık 2.500 $ ve aylık maksimum 20.000 $ para çekme ile sınırlıdır.

Seviye 2 – İkinci doğrulama katmanı, kullanıcılar için birkaç özellik daha açar ancak tam fiziksel adresinizi sağlamanızı gerektirir. Seviye 2 hesaplar, haftada 2.000 EUR veya ayda 10.000 EUR’ya kadar para yatırabilir ve çekebilir. Bunun yanı sıra 2. seviye hesaplar, itibari ve kripto para çiftlerinde de trade yapabilir ve haftada 10.000 dolar ve ayda 50.000 dolarlık kripto para çekme limitlerini artırabilir.

Seviye 3 – Seviye 3 doğrulaması, özelliklerde ve limitlerde yine büyük bir artış getirir ve Kanada Doları’nı (CAD) yatırmak veya çekmek istiyorsanız gereklidir. Seviye 3’e ulaşmak için kimlik kanıtı sağlamanız ve adres kanıtınızı yüklemeniz gerekir. Doğrulamanın ardından, kripto para çekme limitleriniz haftada 50.000 $ ve ayda 200.000 $ ‘a yükseltilirken itibari para yatırma ve çekme işlemleri haftada 25.000 $ ve ayda 200.000 $’ a çıkarılacaktır. Aylık 200.000 $ sınırına ulaşmak için günde birkaç 25.000 $ para çekme işlemi yapabileceğinizi unutmayın.

Seviye 4 – Bu, web sitesinde bulunan en yüksek doğrulama katmanıdır ve en kapsamlı kimlik doğrulama kontrollerini gerektirir ancak aynı zamanda en yüksek hesap sınırlarını ve tüm özelliklere erişimi sunar. Seviye 4’e ulaşmak için imzalı bir başvuru formu ve KYC belgelerinizi sağlamanız gerekecektir. Seviye 4 hesaplar, USD para yatırma ve çekme işlemlerine erişebilir, çok yüksek limitlere sahiptir ve bölgenize bağlı olarak EUR/USD/CAD ile birlikte kripto para birimlerinde de haftada 100.000 $ ‘dan ve ayda 500.000 $’ dan fazla para yatırabilir ve çekebilir.

Kraken, otomatik olarak doğrulanan seviye 0 ve 1’in yanı sıra doğrulama için 1-5 gün gerekebileceğini belirtmektedir. Bu zaman çerçevesi, kabaca sektör ortalamasına uygundur ancak doğrulama gereksinimleri, özellikle daha düşük seviyeli hesaplar için aşırı derecede kullanışsız olabilir.

Hangi Varlıklar Mevcut?

Kraken, platformda trade için kullanılabilen çok çeşitli dijital varlıklara ve itibari paralara sahiptir ve yalnızca yüksek kaliteli varlıkların desteklendiği gerçeğinden dolayı kripto para trading topluluğunda oldukça kabul görmektedir.

Kraken, toplamda 20 farklı dijital varlığın ve beş farklı itibari paranın trading’ini destekler. Kraken, toplamda 70’den fazla trading çiftine sahiptir ve platformdaki hemen hemen her dijital varlık en az iki itibari paraya karşı trading’e açıktır.

Kraken’da trade için mevcut olan başlıca dijital varlıklardan bazıları Bitcoin (XBT), Dash (DASH), EOS (EOS), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP) ve Zcash (ZEC)’tir. Stablecoin’ler açısından şu anda yalnızca Tether (USDT) listelenmektedir ancak Kraken bunu trade için beş itibari para sunarak telafi eder. Bu itibari paralar ABD doları (USD), Euro (EUR), Kanada Doları (CAD), İngiliz Sterlini (GBP) ve Japon Yeni (JPY)’dir.

Şu anda Kraken, sekiz kripto paranın marj üzerinden işlem görmesine izin vermektedir. Bunların başlıcaları Bitcoin (XBT), Ethereum (ETH), Monero (XMR), Ripple (XRP) ve Tether (USDT)’dir. Bunlar için mevcut kaldıraç en az 2x’tir ancak Bitcoin, Ethereum veya Ripple trading’i yapılıyorsa kaldıraç 5x kadar yüksek olabilir.

Genel olarak, piyasa değerine göre en büyük yedi kripto paranın yanı sıra diğer umut verici kripto paraların desteğiyle Kraken’in yalnızca en güçlü dijital varlıkların trader’larını hedeflediği açıktır. Bununla birlikte Kraken, token tabanlı dijital varlıklar için desteğe sahip olmadığından daha az yerleşik projelerden dijital varlıkları trade etmek isteyenler için uygun olmayabilir.

Kraken Trade Hacmi ve Likidite

Trading hacmi söz konusu olduğunda, Kraken dünyadaki en yüksek hacimlerden birine sahiptir. Genellikle aylık toplam trade hacminde 1 ila 2 milyar dolar arasında bir başarı elde etmektedir ve şu anda toplam trading hacmine göre ilk 50 borsa arasında rahatça yer almaktadır.

Kraken, neredeyse dokuz yıllık varlığında, birçoğu USD veya Euro’ya karşı Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) trade’i yapan etkileyici sayıda kullanıcı elde etmeyi başarmıştır. Bu nedenle, trade hacminin büyük çoğunluğu tümü Kraken’in günlük trade hacminin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan BTC / USD, BTC / EUR, ETH / USD ve ETH / EUR trade’lerinden oluşmaktadır.

Tipik bir günde, Kraken tipik olarak 50 ila 100 milyon dolar arasında trade hacmine ulaşır ve bunun 10 ila 20 milyon doları BTC / USD ve BTC / EUR trade’lerinden kaynaklanır. Genel olarak, Kraken’deki trade çiftlerinin büyük çoğunluğu mükemmel bir hacme sahiptir ve tüm trade çiftlerinin yaklaşık yarısı günlük en az 100.000 $ trade hacmine sahiptir.

Bu nedenle Kraken, borsada listelenen büyük varlıkların çoğunun büyük trade hacimlerine sahip olması nedeniyle likidite arayanlar için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, daha az popüler olan bazı trading çiftleri için Kraken, likidite ile mücadele etmektedir ve bu nedenle, daha küçük dijital varlıklarla uğraşanlar için en iyi seçenek olmayabilir ancak öncelikle BTC / USD ve BTC / EUR ile uğraşanlar için mükemmeldir.

Kraken Ne Kadar Güvenilir?

Kraken, 2011’deki lansmanından bu yana dijital borsa sektöründe adından söz ettirmeyi başardı ve değişen düzenleyici ortamı izlemeyi ve bunlara uymayı başarabilen birkaç kripto para borsasından biridir.

Borsalar söz konusu olduğunda, Kraken işlemleri konusunda nispeten açıktır ve hatta web sitesiyle veya desteklenen dijital varlıklarından herhangi biri ile ilgili güncel sorunları vurgulayan bir bildirim sayfası bulundurur. Bu sayfa ayrıca web sitesi ve API çalışma süresi hakkında bazı istatistikler ve önceki olayların geçmişini sağlar. Kraken, geçen ay hem API hem de web sitesi için yüzde 99,9’un üzerinde çalışma süresi elde etmiştir.

Kraken ayrıca düzenli olarak iç denetimler gerçekleştirerek, gerçekten de tüm fonların muhasebeleştirildiğini gösterir ve kullanılan denetim süreci ve Kraken müşterilerinin bakiyelerinin denetime dahil edildiğini nasıl doğrulayabileceği hakkında kapsamlı bir kılavuz sağlar.

Dahası, Kraken haksız rekabet karşısında bile şeffaf bir iş ahlakı sergilemiştir. Örneğin, çok sayıda daha az yerleşik ve daha az etik borsa, görünür trading hacimlerini yapay olarak artırmak için wash trading uygulamasına girerek onları oldukça likit bir borsa gibi gösterir. Bununla birlikte, Blockchain Şeffaflık Enstitüsü tarafından yakın zamanda yayınlanan bir şeffaflık raporunda, Kraken’da hem rapor edilen hem de fiili trading hacimleri yakından uyumlu olacak şekilde hiçbir wash trading kanıtı bulunamamıştır.

Davalar

Son zamanlarda Kraken kendisini en az iki davanın hedefi buldu; ilki, bir hizmet reddi (DDOS) saldırısı sırasında borsayı yanlış yönettiği iddiasıyla yapılan toplu dava iken ikinci dava, UnitedCorp tarafından açıldı. Kraken, diğerlerinin yanı sıra, Bitcoin Cash

(BCH) network’ünü kendi menfaati için manipüle etti ve bildirildiğine göre UnitedCorp’ta önemli kayıplara neden oldu.

Kraken bir şirket olarak mükemmel itibarına rağmen, borsanın sadece 2,3 / 10 gibi şok edici derecede kötü bir puana sahip olduğu Trustpilot da dahil olmak üzere çeşitli müşteri inceleme web sitelerinde nispeten zayıf bir inceleme aldı. Toplamda tüm Kraken Trustpilot incelemelerinin yaklaşık yüzde 75’i olumsuzdur ve şikayetlerin büyük çoğunluğu, KYC doğrulama ile ilgili sorunlardan, iki faktörlü kimlik doğrulamasını sıfırlama sorunlarından veya uzun müşteri desteği gecikmelerinden bahsetmektedir.

Ancak inceleme sayfalarına şüpheyle yaklaşılmalıdır çünkü insanlar negatif bir deneyim yaşamadıkları sürece sayfaya girip olumlu yorumlar yapmayı düşünmezler ve bu yüzden sadece olumsuz deneyimlerle yüz yüze gelme olasılığınız daha yüksektir.

Kraken Güvenli Bir Kripto Para Borsası Mı?

Güvenlik söz konusu olduğunda çok az kişi Kraken’in yeterlilikleri hakkında tartışabilir. Bugüne kadar Kraken, asla tehlikeye atılmamış birkaç büyük kripto para borsasından biridir. Kripto para borsalarının soldan, sağdan ve merkezden saldırıya uğradığı bir zamanda, bu kesinlikle nadir bir başarıdır.

Kusursuz güvenlik siciline ulaşmak için Kraken, kullanıcılarının fonlarının çoğunu coğrafi olarak çeşitli ülkelerde dağıtılan hava boşluklu soğuk depolarda saklamaktadır. Buna ek olarak, Kraken sunucuları 7/24 izlenir ve silahlı korumaların koruması altındadır. Güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekip ise olası güvenlik açıklarını düzenli olarak test eder.

Kullanıcılar için Kraken, hesabınızı daha iyi korumanıza yardımcı olacak çeşitli ek seçenekler sunar. Bunlar, Google Authenticator ve Yubikey kullanılarak isteğe bağlı iki faktörlü kimlik doğrulamayı içerir; SMS veya cep telefonu kurtarmaları olmadan, telefonunuz çalınsa bile paranızın korunmasını sağlar. Buna ek olarak, önce herhangi bir kurtarma girişiminin doğrulanmasını gerektiren bir Master Key ayarlayabilirsiniz.

Kraken, Global Settings Lock (GSL) özelliği ile hesap kilitleme ayarları sunarak hesabınızı kilitlemenize, bilgisayar korsanları hesabınıza erişmeyi başarsa bile onların trading yapmasını veya para çekmesini engellemenize olanak tanır.

Genel olarak Kraken, güvenlik söz konusu olduğunda en iyi borsalardan biridir ve her durumda hesabınızı güvence altına almak için gerekli tüm seçenekleri sunar.

Para Çekme İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Çoğu kripto para trader’ı bir zaman sonra seçtikleri borsalardan fonlarını çekmek isteyecektir. Bununla birlikte bu, bir kripto para borsası için işlerin azalmasına neden olabileceğinden, çoğu miktar olarak ve ne kadar hızlı para çekilebileceği konusunda kısıtlamalar uygularken para çekme işleminin işlenmesi için genellikle birkaç gün gerekir.

Kraken’de para çekme işlemleri, EUR SEPA ve ABD Doları ABD yerel banka havalesi için tahmini olarak 1-5 iş günü sürerken CAD Kanada yerel EFT’si 2-5 iş günü sürer. Diğer birçok borsa gibi, kullanıcılar para çekme işlemlerinin genellikle bundan çok daha uzun sürdüğünü bildirmektedir.

Kraken, kripto paralara her dijital varlık için belirli bir döküm sağlamaz ancak bir kripto para çekme işleminin dahili kontrolleri geçmesi ve belirlenen blockchain’de yayınlanması 0-20 dakika sürer. Bundan sonra, hesabınıza ulaşmanızın ne kadar süreceği, network’ün ne kadar yoğun olduğuna bağlıdır.

Kraken Kime Rapor Veriyor?

Kraken, mali hesapları Internal Revenue Service’e (IRS) veya başka bir vergi dairesine rapor edip etmediği konusunda herhangi bir bilgi sağlamaz. Ancak genellikle ABD’de faaliyet gösteren herhangi bir düzenlenmiş borsa için bu durum geçerlidir.

Son raporlar, Kraken’in kullanıcıları seçmek için 1099-K kripto para vergi belgeleri yayınladığını göstermektedir ancak kişisel verileri IRS’ye otomatik olarak iletip iletmedikleri net değildir. Bununla birlikte, Kraken gizlilik politikasına baktığımızda, bölüm 7.2’deki iki kilit nokta dikkat çekmektedir:

 1. “Herhangi bir yasal zorunluluğa uymak için kişisel verilerinizi ifşa etmek veya paylaşmakla görevliyiz […] Bu, dolandırıcılıktan korunma ve kredi riskinin azaltılması amacıyla diğer şirket ve kuruluşlarla bilgi alışverişini içerir”
 2. “Yasaların gerektirdiği şekilde yasal bir mahkeme celbi veya mahkeme emri almaktayız”

Muhtemelen, Kraken teknik olarak finansal bir kurum olarak kabul edilmediği için özellikle talep edilmesi durumunda finansal detaylarını IRS’e ya da diğer vergi otoritelerine yayınlamak zorunda olsa da Foreign Account Tax Compliance Act yani FATCA’yla uyumlu olmak zorunda değildir.

Bu yüzden, tüm kullanıcılar için yürütülen otomatik bir süreç olmaktansa bu bilginin sadece istendiği zaman ortaya çıkarılması muhtemeldir.

Hangi Destek Seçenekleri Var?

Müşteri desteği söz konusu olduğunda Kraken hemen hemen tüm temelleri kapsar ve çeşitli kanallarda 24 saat destek sunar. Yani çoğu sorunu nispeten hızlı bir şekilde çözmek genellikle mümkündür.

Birçok modern web sitesi gibi, Kraken de kapsamlı bir SSS sayfası sunar ve bize soracak olursanız gördüğümüz en eksiksiz SSS’lerden birine sahiptir. Kraken SSS, temel bilgilerden hesabınızı nasıl güvence altına alacağınız ve kullanacağınız konusunda kılavuzlara kadar her şeyi kapsar ve hatta terimlerin tanımlarını sağlar.

SSS’nin ötesinde bir sonraki destek hattı, birçok sayfada bulunan ve yaşıyor olabileceğiniz herhangi bir sorun hakkında bir Kraken temsilcisi ile hızlı bir şekilde konuşmanıza olanak sağlayan canlı bir sohbet kutusudur. Kraken, bu destek yöntemini sunan birkaç kripto para borsasından biridir ancak sizi bir temsilciye bağlamak için kısa bir bekleme süresi gerekebilir.

Kraken ayrıca, soruların ve sorunların genellikle hızlı bir şekilde yanıtlandığı Facebook, Twitter ve Reddit gibi çeşitli diğer platformlarda da destek varlığını sürdürmektedir. Ancak bu şikayetlerin çoğu Kraken dahili çağrı sistemine yönlendirilmektedir. Dahili çağrı sistemi, sorunların çoğunun nasıl ele alındığı ile ilgilidir ve kullanıcıların, acil olarak ele alınması gerektiğinde bir talebi yükseltme potansiyeline sahip bir destek talebi göndermek için oturum açmalarını gerektirir.

Genel olarak Kraken müşteri desteği 24 saat içinde yanıt verir ancak yoğun zamanlarda bu, birçok kripto para borsasında olduğu gibi önemli ölçüde daha uzun olabilir.

Sonuç

Artıları:

 • Hiç hack’lenmedi
 • Birçok fon seçeneğini destekler
 • Yüksek trading hacimi
 • 7/24 müşteri desteği

Eksileri:

 • Yavaş hesap doğrulanması
 • New York’lular için kullanılabilir değil
 • Kredi ya da banka kartı desteklemez
 • Ücretler değişkenlik gösterir

Genel olarak, Kraken sürekli değişen bir borsa ortamında hala sağlam bir rakiptir. Zaman testine dayanmış ve kendi zorluklarının birçoğunun üstesinden gelmiş olan Kraken, son yıllarda giderek daha önemli hale gelen özellikler olan güvenlik ve likidite açısından piyasaya liderlik etmeye devam etmektedir.

Kraken, mükemmel likidite ile yüksek kaliteli dijital varlık trade’i yapmak isteyen Avrupalı ​​trader’lara en iyi hizmeti sunmaktadır ancak yine de kendisini Amerika Birleşik Devletleri ve Kanadalı kripto para trader’ları için umut verici bir platform olarak sunmaktadır. Mükemmel bir kullanıcı arayüzü ve tüm deneyim seviyelerindeki trader’lar için çok çeşitli trading araçları sunan Kraken, deneyim seviyesinden bağımsız olarak yatırımcılar için mükemmel bir seçimdir.

Bununla birlikte; biraz sınırlı bir varlık seçimi, nispeten az para çifti ve genellikle geciken para çekme işlemleriyle ciddi trader’ların daha eksiksiz bir seçime sahip bir borsada ikinci bir hesap açmak isteyecekleri muhtemeldir.