ICO Nasıl Yapılır? ICO Konusunda En Kapsamlı Rehber

Makaleyi Paylaş

Bir ICO nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmeye hazır mısınız? 2021 yılı içerisinde çok sayıda yeni coin tarafından ICO (İlk Coin Teklifi) yapılmıştır. Kripto para borsalarının halka arzına benzer şekilde ICO’larda aynı amaç doğrultusunda yapılmaktadır. Dürüst olmak gerekirse bir ICO’nun nasıl yapıldığını bilmek çok da kolay gözükmemektedir. Ancak bu rehberde ICO nasıl yapılır sorusunun cevabı detaylarıyla birlikte size sunulacaktır.

SponsorSponsor

Bir coin’in blockchain sektörünü kökten değiştirebileceğine inananlar için, bu rehber ICO yapmaya başlamada gerekli tüm bilgileri sunmaktadır.

SponsorSponsor

Kripto Para Dünyasında ICO Ne Anlama Gelmektedir?

Kripto paralar için ICO demek bir varlığın ilk halka arzını temsil etmektedir. Bir ICO yapıldığında yeni coin’ler ilk fiyatlarını alırlar ve bu fiyatlar da oldukça düşük bir başlangıç fiyatları olarak belirlenmektedir. Bu nedenle de yeni başlayan kripto para meraklıları bu ICO’ları kendilerine bir yatırım fırsatı olarak görmektedir.

Ancak her ne kadar bir ICO’ya dahil olmak karlı olabilse de bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bir token için yeterli talep olmadığı durumlarda, token yatırıcımları kazanç sağlamak yerine bundan zarara uğrayacaktır. Öte yandan bir ICO’ya katılmak heyecan vericidir çünkü alınan riskin karşılığında kazanılacak ödüller de büyük olmaktadır. ICO nasıl yapılır yazımıza adımlarla devam ediyoruz.

Adım 1: Bir Fikriniz Olsun

Bir ICO nasıl yapılırın ilk adımı elbette bir fikre sahip olmanızdır, — özellikle diğerleri ile fikir teatisi yapılarak fikirlerin olgunlaştırılması önemlidir. Bunun yanında coin’inizin genel olarak nasıl bir amaca sahip olacağını ve nasıl çalışacağına dair detaylar üzerinde de durulmalıdır. Örneğin piyasadaki bazı coin’ler niş endüstrisine yoğunlaşmış iken, Web 3.0’a hazırlık amacıyla blockchain çözümleri sunarken, diğerleri sadece coin yatırımcılarını çekmeye ve trading yaptırmaya odaklanan coin’lerdir.

Çözümün gerçekten bir blockchain gerektirip gerektirmediğini kendinize sormanız gerekmektedir. Bunun yanında da kullanım gerekliliği gerçekten var mı bunun iyi tartılması gerekir.

Adım 2: Bir Proje Ekibi Oluşturun

Bir ekip oluşturmak bilgiye ihtiyaç duyulduğu her alanda uzman kişilerden bilgi almaya ve danışmaya imkan tanıyacaktır. Bu alanlar yasallık ve düzenleyici hususların yanında coin’in amaçlarına ulaşması için nasıl çalışması gerektiğini de içermektedir. Oluşturulan bu ekip sayesinde, kripto para piyasaya sürülmeden önce, projede yaşanabilecek herhangi bir karışıklığı ortadan kaldırmanız da mümkün olacaktır.

Adım 3: Bir Teknik İnceleme Raporu Hazırlayın

ICO nasıl yapılırın 3. adımında başarılı olmayı hedefleyen her ICO’da (ilk fiyat teklifi) olması gereken iyi hazırlanmış bir teknik dokümana yani white paper’a ihtiyaç duyulmaktadır. Çoğu kripto paranın başlangıcında detaylı bir şekilde hazırlanmış white paper’lar bulunmaktadır. Bunlar tokenomics’te coin’in amaçlarını ve iş modellerini detaylandıran bazı önemli bilgileri içermektedir. Bu rapor, teoride, yatırıcımlar için coin hakkında bilmeleri gereken tüm gerekli bilgileri sunmaktadır.

Bir teknik inceleme raporu (white paper) coin’in hangi sorunu çözdüğünü ve varsa yeni sorunları nasıl çözeceğini içermelidir. İdeal olanı ise bu raporun kendi web sitesinde paylaşılarak coin’in potansiyel destekçilerine yönelik güven verilmesi olacaktır. Ayrıca bu raporda kripto para için gelecek planlarını detaylandıran bir ürün yol haritasını eklenmesi iyi olacaktır.

Adım 4: Akıllı Kontratlar

ICO nasıl yapılırın son adımlarından biri de akıllı kontratlar oluşturmaktır. Bu kapsamdaki en yaygın olan endüstri standardı ERC-20’dir. Ancak bunun birçok farklı seçenekleri de bulunmaktadır. Ek olarak, eğer akıllı kontratların nasıl yapıldığını bilmiyorsanız OpenZeppelin’de bulunan bir tool (şablon) aracılığı ile bir tane oluşturmanız mümkündür. Üstelik OpenZeppelin ile akıllı kontrat oluşturmada minimal bilgi gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra iyice kontrol ederek öyle başlatmanız daha doğru olacaktır.

Adım 5: Coin’iniz İçin Bir Satış Modeli Belirleyin

Hemen aşağıda seçebileceğiniz satış modelleri size sunulacaktır. Hangi satış modelini seçmeniz gerektiği, genel merkezin lokasyonu da dahil olmak üzere çok sayıda faktöre bağlı olacaktır (farklı ülkelerin ICO’lar hakkında farklı kuralları bulunduğundan dolayı).

Bir ICO için kullanabileceğiniz 8 farklı token satış modeli bulunmaktadır.

1. Sabit oranlı (fixed rate) Supply (Tedarik)

Bu model, bir token’ın sabit bir fiyattan piyasaya sunulacağı anlamı taşımaktadır. Erken benimseyenler için, genellikle kripto para piyasası ile ilişkili piyasa dalgalanmaları henüz daha başlamamışken, ufak miktarlarda token satımına izin verilmektedir. Bu durum sabit oranlı fiyatın aksine yalnızca belirli bir süre için belirli bir fiyatta olacak demektir. Daha sonra token alıcıları onu piyasa fiyatından satın almaya başlayacaktır.

2. Soft Cap

Soft cap yani yumuşak başlık satış modeli ile token geliştiricileri tarafından belirlenmiş olan minimum ICO bağış miktarına göre fiyat belirlenmektedir. Bu nedenle belirli bir miktar için belirli sayıda token satışının gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun peşine artık ICO belirlenmiş bitiş tarihine ve saatine kadar devam edecektir. Dolayısıyla bu durum bağış toplama sürecinin başarılı olma olasılığını artırmaktadır.

3. Hard Cap

Soft Cap’in aksine Hard Cap, token geliştiricisi tarafından belirlenmiş olan maksimum ICO bağış miktarına sahip modeldir. Bu modelde ICO’nun bitmesi Hard Cap veya ICO süresinin tamamlanması ile sona ermektedir. Bu durum, özellikle potansiyel yatırımcıların ICO’ya yatırım yapma fırsatını kaçırdıklarını düşünmelerine ve sonraki süreçte yatırım yapmaktan vazgeçmelerine neden olabilmektedir.

4. Hidden Cap

Hidden Cap (gizli fiyat) modeli ile yatırımcılar ICO zamanına kadar tahsis edilen sermaye miktarını bilmemektedir. Aynı şekilde, ICO başlatılana kadar diğer hedefler de açıklanmayacaktır. Bu durum ICO’nun özellikle çok fazla spekülasyona tabi olduğu durumlarda fayda gösterebilmektedir. Sonuçta piyasanın bilmesi gerektiği tarihe kadar projenin ayrıntıları gizli tutulacaktır.

5. Dutch Auction

Dutch auction olarak bilinen bu modelde coin değeri, verilen en yüksek fiyat tekliften başlamaktadır. Daha sonrasında ise alınan fiyat tekliflerinin toplamı teklif edilen tüm token’ları kapsayacak şekilde ortalama alınarak asıl değerine ulaşmaktadır.

Nispeten karmaşık olan bu model, eğer özellikle ilk defa katılıyorsanız, bir kişinin bir ICO başlatması için en iyi yöntem olmayacaktır. ICO nasıl yapılırın 5. modeli olan Dutch müzayede modeli, token geliştiricilerin ilk başta basit bir başlangıç yapma arzularına uygun olmayacaktır.

6. Reverse Dutch Auction

Reverse (ters) Dutch auction’ın mantıksal olarak yukarıdakilerin tam tersi olmasını bekleyebilirsiniz ancak bu tamamen doğru değildir. İyi haber şu ki, normalinden daha basittir. Sınırlı sayıda token vardır ve ICO boyunca her gün satışı gerçekleşecek toplam token sayısı eşit olarak bölünmüştür. Örneğin, ICO beş gün sürüyorsa, günlük token satışı toplam token miktarının %20’si kadar olacak demektir.

Bu model oldukça basittir ve ICO için yüksek talepler karşısında token dağıtımını kontrollü bir şekilde yapmaktadır.

7. Topla ve İade Et

Bu modelde tek fiyat vardır ancak alıcılar bu tek fiyatın üzerinde teklifler de verebilmektedir. Fiyatın belirli bir miktarın üzerinde olduğu durumlarda, yatırımcılara bir miktar sermaye iadesi yapılmaktadır. Bu model ile daha büyük miktarlar alabilmek için yatırımcıların birden fazla küçük işlem yapması gerekmektedir.

Bu sayede aslında daha fazla kişiye ICO’ya katılma şansı verilmektedir. Dezavantajı ise, katılımcılar için daha yüksek işlem ücretleri ödemek ile sonuçlanacak olmasıdır.

8. Dinamik Tavan Fiyat

Dinamik tavan (dynamic ceiling) modeli sayesinde önemli miktarda paraya sahip olan yatırımcıların tek bir işlem üzerinden çok sayıda coin satın alması engellenmektedir. Bunun yerine, ICO boyunca daha küçük miktarlarda satın almalar sağlanmakta ve satın almaların tamamı ICO süresine yayılmaktadır. Bu da büyük yatırımcıların coin’in büyük miktarının kontrolünü ele geçirmesini engellemektedir. Dolayısıyla bu satış modeli ile daha küçük yatırımcılara bir şans verilmektedir.

Bu satış modellerinden herhangi biri bir ICO için işe yarayabilir ancak ICO’ya bağlı olarak illa bir tanesi diğerlerinden daha verimli olacaktır. Token’ın halka arzı öncesinde bunu bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Çoğu ICO, Ethereum blockchain’de çalışmaktadır. Ancak eğer token’ın amaçlarına uygun değilse Ethereum’dan başka seçenekleriniz de yer almaktadır.

Adım 6: ICO’nuzu ve Coin’inizi Pazarlayın

Bir ICO nasıl yapılırın 6. adımı olarak ICO’yu ve coin’i nasıl pazarlamanız gerektiği anlatılacaktır. Bir ICO yapmadan önce, yatırımcıların yeni bir coin satın almaları için projeye önemli ölçüde ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Eğer projeye yeterli ilgi yoksa çok az ilgi varsa, bir ICO nasıl yapılır öğrenmenin pek de bir anlamı olmayacaktır. Bunu başarabilmek için insanlara bundan ne kazanabileceklerini ve amaçların neler olduğunu belirtmeniz gerekir. Bu kapsamda bir ICO ve coin’i öncelikle pazarlamayı hedef almak gerekecektir. Bunu sosyal medya hesabı kurarak aktif bir şekilde haberinizin yayılması için ilgili yayınları veya internette yer alan diğer haber sitelerini kullanarak yapmanız en kolayıdır.

Coin’inizi ICO takvimlerine ekleyerek kripto para hakkında konuşulan platformların her birine haberinizi yaymanız gerekmektedir. Bunların hepsi, yaklaşan ICO’nuz hakkında bir tartışma yaratmanın harika yollarından sadece birkaçıdır.

Adım 7: Ve Son Olarak ICO’nuzu Başlatın

Bir ICO nasıl yapılır rehberimizde sizden son olarak, ICO’nuzu tamamlamanız adına listelenebileceği Coinbase, Binance, Kraken ve Gemini gibi kripto para borsalarına başvurmanız gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu borsalarda listelenme şansınızı artırabilmek için ise onlara aşağıdaki ayrıntıları vermeniz gerekir (en azından):

  • Coin adı
  • Coin ticker (coin sembolü)
  • Projenin ve coin’in kısa bir açıklaması
  • Coin’inizin kripto para borsalardaki lansman tarihinde kullanacağı markalama unsuru logo
  • Kaynak kodu (incelendikten sonra)

Tüm bu anlatılanların ışığında artık bir ICO nasıl yapılır sorusunun cevabını biliyorsunuz!

Kripto para borsaları tarafından talebiniz kabul gördüğü anda, ICO’nuzu belirtilen tarih itibariyle başlatmanız mümkün olacaktır. Her ne kadar tüm coin’ler henüz başarıya ulaşamasa da doğru şekilde desteklenen coin’lerin başarıyı yakalamaları muhtemeldir.

ICO nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrendiğinize göre son olarak dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri hatırlatmamız gerekecektir. Bunların başında tüm uyumluluk standartlarına uymanız, potansiyel yatırımcılara ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamanız ve genel durum tespiti yaptığınızdan emin olmanız gerektiği bulunmaktadır. Bir ICO nasıl yapılır sorusu gördüğünüz üzere birçok şey içermektedir ancak şu an sahip olduğunuz bu bilgiler ışığında ICO yapma süreciniz kolaylıkla tamamlanacaktır. Bol şanslar!

Sıkça Sorulan Sorular

Bir ICO yapmanın maliyeti nedir?

Appinventiv’e göre, bir ICO başlatmanın aşamaları ve unsurları baz alındığında şaşırtıcı bir şekilde ortalama fiyatı 41.000 dolar civarında olmaktadır. Farklı bir kaynaktan yapılan başka bir tahminde ise tüm bu öğelerin toplamı 1.000.000 dolara kadar çıkabileceği belirtilmektedir. Toplam maliyete istişarelerin maliyetleri kapsamında inandırıcı bir whitepaper (teknik inceleme raporu) oluşturma, blockchain’de nasıl çalışacağını geliştirme ve bir ICO web sitesi kurma konuları da eklenecektir.

Başarıya ulaşması için bir ICO nasıl yapılır ?

Başarılı bir ICO başlatmanın gizli bir tarifi olmasa da akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır. İyi bir fikir, yaygın tanıtım ve önemli desteğin birleşimi gibi iyi bir karışım oluşturulmalıdır. Bu durum ICO’nuzun başarı yakalaması için iyi bir şans olacaktır.

ICO Yasal Mı?

ICO’lar dünya geneline bakıldığında büyük oranda yasal olarak değerlendirilmektedir. Ancak şu an için yasak olarak ilan edilmiş en az on tane ülke saymamız da mümkündür. Bunlardan en belirgin olanı, ilk önce Eylül 2017’de ICO’ları yasaklamış olan ve Eylül 2021’den itibaren ise ülkedeki kripto para faaliyetlerini tamamen yasa dışı olarak gören Çin’dir. Cezayir, Bangladeş ve Bolivya da kripto paraları toptan olarak yasaklamıştır.

Ayrıca ICO’ların yasa dışı olduğu ülkeler arasında Vietnam, Kırgızistan, Makedonya, Fas ve Pakistan da yer almaktadır.

ICO ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

Bir ICO nasıl yapılır sorusunun cevabını iyice öğrenirseniz ve bir ICO oluşturmak için gereken yüksek maliyetlere rağmen yapacağınız ilk harcamalardan sonra ICO’dan para kazanmanız mümkündür. Talebe bağlı olarak, coin fiyatı da muhtemelen yükselecek ve bu durum size kar getirecektir. ICO’lar genellikle maliyetler hesaplandıktan sonra ilk token satışından elde edilen net kazanç ile sonuçlanmaktadır.

Bir token yatırımcısı olarak ICO’ya katılmak bazı belirsizlikler içermektedir ancak talep arttığı müddetçe token fiyatının önemli ölçüde artma olasılığı olacaktır. Kuruşlarla satın alabildiğiniz birçok coin önümüzdeki aylarda ve yıllarda önemli bir artış göstererek size ciddi kazançlar sağlayabilecektir.

Bu yüksek kazancın harika bir örneği Ethereum’da görülmektedir. ICO’sunda 1 ETH yalnızca 0.31 ABD Doları olarak fiyatlandırılmış iken, bu da yalnızca 31 ABD Doları karşılığında 100 coin satın alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu 100 ETH bugün 287.353 dolar değerindedir. Bu şekilde bir yatırımla olağanüstü bir yatırım getirisi elde edileceği açıktır.

ICO yatırım yapmaya değer mi?

ICO’ların bakış açınıza bağlı olarak hem avantajları hem de dezavantajları olacaktır. Bireysel veya kuruluş olarak ICO yapmak, karşılığını hemen alsanız da, biraz fazla başlangıç sermayesine sahiptir. Bunun yanı sıra bir ICO asla başarılı olmayacak bir coin için yapılmış olabilir ve bu boşa para harcanmasına neden olacaktır. Ancak ikincisinin olasılığı o kadar da büyük gözükmemektedir.

Coin yatırımcıları için bir ICO’ya küçük bir miktar bile olsa (kaybetseniz de umursamayacak) yatırım yapmak gerçekten mantıklı olacaktır. Kripto para popülaritesi giderek artıyor iken piyasaya erken giriş yapma ve önemli bir geri dönüş bekleme fırsatları halen mevcuttur. Aynı şekilde, sonuç olumlu olmayarak diğer yöne de gidebilir (hem yatırımcı hem de token geliştiricisi parasını kaybedebilir). Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, “ICO’ya yatırım yapmaya değer mi?” Sorusunun cevabını evet olarak, ama temkinli bir evet, yanıtlamamız mümkündür. Son olarak tek bir token’a çok fazla yatırım yapmayın çünkü beklenildiği kadar büyümemesi durumunda bunun hiçbir önemi kalmayacaktır. Ancak bu sayede dediğimiz gibi minimum kayıpla atlatmış olacaksınızdır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Robert is a writer from Yorkshire where he received a BA in Journalism from Leeds Trinity University. Having previously contributed to Shout Out UK, Metro and The Yorkshire Evening Post, Robert is fascinated by decentralized tech and blockchain. He has been fascinated by cryptocurrency since early 2020. He looks forward to learning more about the crypto space and educating others through BeInCrypto.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!