2021’de En İyi Gram Altın Fiyat Tahminleri: Gram Altın Nedir?

Makaleyi Paylaş

COVID-19’un yarattığı sarsıntılar ile birlikte gram altın fiyat tahmini 2021 yılının en çok aranan konularından biri oldu. Altın yakaladığı yükselişle daha çok dikkat çeken bir yatırım aracı haline geldi. Türkiye gündeminde de altın fiyatına ilişkin sorular sıkça dile getiriliyor. Bunun yanı sıra altını bir yatırım aracı olarak kullanan fakat nasıl fiyatlandığı konusunda tam olarak bir bilgiye sahip olmayan birçok yatırımcı bulunuyor. Bu rehber, hem bir yatırım aracı olarak altın hakkında bilgi verecek hem de finans piyasalarının ons altın ve gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için hangi seviyelerde olduğunu ortaya koyacaktır.Bu Yazıda:

 • Altın – Bitcoin Farkları
 • Gram Altın Nedir?
 • Ons Altın Nedir?
 • Gram Altın ve Ons Altın Arasındaki Fark Nedir?
 • Altın Fiyatlarının Dalgalanmasının Sebepleri Neler?
 • Altın Nasıl Alınır?
 • Altın Fiyat Tahminleri için Takip Edilebilecek Analistler
 • Gram Altın Fiyat Tahmini 2021
 • Sonuç

Altın – Bitcoin Farkları

Bitcoin, 2009 yılında hayatımıza girdiğinde, aslında bir ödeme aracı olarak görülüyordu. Ancak devam eden süreçte, BTC daha çok bir değer saklama aracı olarak görülmeye başlandı. Bu sebeple de Bitcoin ve altın sıkça kıyaslanıyor. Bitcoin ve altın arasındaki kıyaslamalarda, Bitcoin; şu gerekçeler ile öne çıkıyor: • Kolay taşınabilme: Bitcoin, altına göre çok daha kolay bir şekilde taşınabiliyor. Milyarlarca dolar altın taşıyabilmek için pahalı araçlara full güvenlikli kasalara ve birçok kişiye ihtiyacınız var. Halbuki, aynı miktardaki Bitcoin’i bir flaş disk içinde taşıyabilirsiniz.
 • Arzının gerçek manada kısıtlı olması: Altın arzı, değerli bir maden olduğu için kısıtlı ancak bu sınırın neresi olacağı ile ilgili bir fikir yok. Bitcoin’in öte yandan, arz kısıtının derecesi çok net bir şekilde biliniyor. Bitcoin arzı, 21 milyon adet ile sınırlı. Bu da BTC’yi, altına kıyasla öne çıkaran bir etmen olarak görülüyor.
 • Sahtesinin yapılamaması: Sahte altın üretmek mümkün ve hatta bu durum, dönem dönem ciddi mağduriyetlere yol açıyor. Ancak Bitcoin için aynısı geçerli değil. BTC’nin sahtesini üretmek mümkün değil. Üretilse bile, bu direkt olarak anlaşılabiliyor.

Siz de geleceğin teknolojisine ve değer saklama aracına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bedava Bitcoin kazanmaya başlayarak BTC’yi direkt olarak kullanmaya başlayabilir ve daha iyi tanıyabilirsiniz. Bunun için de StormGain’in ücretsiz Bitcoin madencisini kullanabilirsiniz. Bu linkten başlayabileceğiniz bu işlem ile bedava Bitcoin kazanabilirsiniz.

Gram Altın Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ve bankaların verdikleri hizmet alanlarını genişletmesiyle kuyumculardan fiziki altın alımı yapmak yerine bankalardan altın alımı yapmak yaygınlık kazanmıştır. Bu dönüşüm, gram altın kavramının insanların hayatında daha çok yer edinmeye başlamasına sebep olmuştur çünkü bankalar, gram altını birim fiyatı olarak kabul eder. Peki gram altın nedir?

Gram altın, 1 gram altına denk gelmektedir. 1, 5, 10, 20, 50 veya 100 gram olarak üretilebilen ve 995 veya 999,9 saflıkta olabilen yatırım araçlarıdır. İstanbul Altın Rafinerisi’nin bu şekilde altın üretmeye başlamasıyla altın alımı da günlük hayatta kullanılan itibari paraların elde edilmesi ve kripto para birimlerinin alımı gibi kolay hale gelmiştir.

Gram altın üretilirken herhangi bir işçiliğe ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla işçilik maliyeti düşüktür. Ayrıca gram altın, en kolay nakde çevrilebilen altın çeşididir. Saklaması kolaydır. Her gelirden yatırım yapmak isteyen insan, dilediği gibi istediği bankaya gram altınlarını yatırabilir.

Ons Altın Nedir?

Birçok değerli taş ve madende olduğu gibi altın fiyatları da ons birim fiyatı ile hesaplanır. Ons, bir kütle birimidir. Dünyada ons altın 31,10 gram altına denk gelmektedir. Gram altının TL bazında karşılığını hesaplayabilmek için gereklidir.

Hala güvenilir bir yatırım aracı olarak kabul gören ve birçok kişi tarafından tercih edilen ons altın, belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bu yüzden, ons altın ile ilgili görüşler de çeşitlilik gösteriyor. ABD merkezli bir yatırım bankası olan Goldman Sachs’a göre, gelecek birkaç ay boyunca ons altında yatay bir seyir izlenecek. Lakin daha sonra doların düşmesi ihtimaline karşı ons altın için önlemler alınacak. Bu kuruluş daha önce de bahsedilen 12 aylık ons altın hedefinin 2.300 dolar olduğuna dair olan görüşünü ise hala savunuyor. Bir diğer kuruluş olan Citibank’a göre ise 2021’de ons altının rekor kırarak 2200 doları bile geçebileceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla dev bankaların gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için sarı metalin yüksek seviyelerde olacağı anlamına geliyor.

Gram Altın ve Ons Altın Arasındaki Fark Nedir?

Bir emtia olarak altın, birçok etkene bağlı olarak fiyatlanır. Gram altın hem içteki hem de dıştaki gelişmelerden etkilenebilirken, ons altın küresel finans piyasalarını etkileyecek gelişmelere odaklanır. Gram altın fiyatını ise belirleyen iki etken vardır; birincisi ons altın fiyatı, ikincisi ise dolar kuru. Zira ons altın dolar paritesine göre işlem görür ve yaklaşık 31 gram altına denk gelir. Bundan dolayı, uzmanların öngördüğü gram altın fiyat tahmini 2021 yılı ons altın fiyat hareketlerini temel almaktadır.

Gram altın hem ons altından hem de dolar kurundan etkileniyor. Örneğin dolar kuru düştüğünde, ons altın fiyatının TL karşılığı da düştüğünden gram altının fiyatı da düşüyor. Ons altının fiyatı düştüğünde ise kur sabit kalsa da gram altının dolar karşılığı düştüğünden fiyat yine düşüyor. İki parite arasında farklı yönlü fiyat hareketi olursa, gram altın oran olarak ikisinin arasında ağır basanın yönünde hareket ediyor. Bu da gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için dolar kuru ve ons altın fiyatına bakılması gerektiği anlamına geliyor.

Bu bakımdan ons altın ve gram altın arasında keskin ve net bir farktan söz etmek mümkün değildir. Dolarla işlem yapmayı tercih eden insanlar ons altına yönelmektedir. Ayrıca ons altının çeşitleri de bulunmaktadır. Dünyada en çok kullanılan ve en çok bilinen ons altın çeşidi ise Troya ONS verilebilir.

Altın Fiyatlarının Dalgalanmasının Sebepleri Nelerdir?

Altın fiyatları diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi inişler ve çıkışlar yaşamaktadır. Altın fiyatlarının yükselişinde şu gibi durumlar etkili olabilir:

 • Dolar endeksinin değer kaybetmesi altının değer kazanmasını sağlayabilir.
 • COVID-19 gibi küresel salgınların yarattığı güvensizlik ve belirsizlik ortamı insanların altına yönelmesine yol açabilir.
 • Yaşanabilecek krizlere karşı merkez bankaları para arzı politikalarını genişletebilir. Bu durum piyasada fazla miktarda bulunan itibari para biriminin değerini düşürerek altının değerini yükseltmektedir.
 • Faizlerin düşmesi, altının yükselmesine sebep olabilir. Faiz artırımı, basit bir anlatımla mevcut itibari paraya karşılık banka faizlerinin getirilerini sınırlamasıyla, yatırımcıyı altın gibi daha çok kazanç umduğu varlıklara yöneltir. Bu da güvenli liman görülen varlıkların değerini artırır. Gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için uzmanların faizlerin sabit kalacağı yönündedir ve bunun da altının değerini yükselteceği düşünülmektedir.
 • Küresel bazda insanlara etkisi olan siyasi olaylar ve jeopolitik gerilimler de dolaylı olarak altın fiyatının artışına yol açabilir.

Altın fiyatlarının düşüşünde ise şu gibi durumlar etkili olabilir:

 • Aşı haberlerine benzer sebeplerden piyasada yaşanan hareketlilik, altın fiyatlarının düşmesine sebep olabilir. Ekonomilerin iyileşmesi güvenli limana kaçışı önler, insanlar piyasaya güvenir.
 • Dolar endeksinin değer kazanması altında düşüşe neden olabilir.
 • Faiz oranlarının yükselmesi altın fiyatlarında düşüşe yol açabilir.

Altın Nasıl Alınır?

Türkiye’de bankalarda gram altın alımı yapılabilmektedir. Bunun için sahip olduğunuz bankanın yatırım hesabını internet bankacılığı üzerinden kullanmanız ya da vadesiz altın hesaplarını kullanmanız yeterlidir. Ayrıca sahip olduğunuz nakit para ile de bankaya giderek gram altın almak istediğinizi belirtebilirsiniz. Çoğu bankada işlem yapmak için minimum limit 0,01 gramdır. Kuyumcularda hala altın alımı gerçekleştirilmektedir ancak aracı olarak kesilen ücret göz önüne alındığında bunun çok da karlı bir yol olmadığı söylenebilir.

Türkiye kültüründe düğünlerde takılan altınlar sebebiyle çoğunlukla gram altın alımı tercih edilmektedir. Hatta ons altın almak isteyen yatırımcılara da aynı karşılığa denk gelen miktarda gram altın almaları önerildiği bilinmektedir. Ancak ons altın yatırımında ısrarcı yatırımcılar Forex piyasaları aracılığıyla bu yatırımlarını gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca, üye kurumlar Borsa İstanbul üzerinden fiziki olarak altın alım satımı yapabilir. Borsa İstanbul’da ise yatırımcıların altın alıp satma gibi bir şansları yoktur.

Altın alımında bir başka alternatif ise altına endeksli kripto paralardır. Bunlara örnek vermek gerekirse, dolar sabitli bir stablecoin olan Tether’in yayınladığı Tether Gold ya da bilinen diğer adıyla XAUT öne sürülebilir. Tether Gold’un ons altın ile 1:1 oranda olduğu görülüyor. Paxos Gold da Tether Gold ile birlikte piyasadaki en popüler altın endeksli kripto paralardan biri ve aynı şekilde ons altın ile 1:1 oranda sabitli. Bu iki kripto paranın dijitalleşme yaygınlaştıkça altın yatırımcılarının alternatifi haline gelecekleri düşünülüyor.

Gram Altın Fiyat Tahmini 2021

2021’de altın fiyatlarının ne durumda olacağı hakkında çeşitli görüşler bulunuyor. Bazı analistler altın fiyatlarında yükseliş öngörürken bazı analistler ise uzun vadede düşüş beklentisi taşıyor.

JPMorgan ABD seçimlerinden sonra yayınladığı açıklamada, altın fiyatının 2021’in ilk çeyreğinde ons başına 1.825 dolar olacağını, son çeyreğinde ise 1.744 dolara düşeceğini öngördüklerini belirtti. Dolar kuru sabit tutularak hesaplandığında ise JPMorgan’ın gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için 453 TL seviyelerinde bulunuyor.

Ünlü İngiliz araştırma şirketi Metal Focus, son yayımladığı raporda ons altın için fiyat tahminini ortalama 2.030 dolar olarak açıkladı. Gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için 500 TL seviyesinin üstünde bulunuyor. Dünyaca ünlü banka HSBC ise sarı metalin ons fiyatının önümüzdeki sene 2.000 doları aşacağını fakat ortalama fiyatın 1.965 dolar olacağını düşünüyor. HSBC’nin gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için ortalama 488 TL seviyelerinde bulunuyor.

Kanadalı iş insanı Rob McEwen, dudak uçuklatacak bir tahminde bulunarak ons altın fiyatının 5.000 dolar seviyesine çıkacağını iddia etti. Bu senaryo, gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için 1.200 TL seviyesinin üstünü getirebilir. ABD’nin en ünlü piyasa uzmanlarından Frank Holmes’ün tahmini ise 2.000 dolar seviyesi.

Türkiye’nin en popüler analistlerinden İslam Memiş, yaptığı açıklamalarda, 2021 yılının ilk çeyreğinden sonra aşağı yönlü trendler beklediğini belirtiyor. Ancak onaylı bir aşı haberi gelene kadar Memiş’in gram altın fiyat tahmini 2021 yılı ilk çeyreğinde 500 TL seviyelerinin tekrar aşılması yönünde.

Sonuç

Altın, insanlığın en eski yatırım araçlarından biridir. Geçmişten beri güvenli liman olarak belirtilen ve Türkiye’deki birçok insanın yönlendiği altın, gram altın ve ons altın başlıkları altında gündeme gelmektedir. Korona virüsünün yarattığı koşullarda ise altın yatırımı yapmak, popülerliğini sürdürmektedir ve yastık altına saklanan bir yatırımdan bankalarda tutulan güvenli bir yatırım aracına doğru dönüşmüştür. Gram altın fiyat tahmini 2021 yılı için birçok uzmana göre değişiklik gösterse de küresel gelişmeler ve haber akışları, fiyat için en çok dikkat edilmesi gereken göstergelerdir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

I am Deniz Nur Köken and studying psychology at Middle East Technical University. Also, working as a translator on Learn team in BeInCrypto!

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın