Gemini vs Coinbase: 2021’de Hangi Platform Daha İyi?

Makaleyi Paylaş

Gemini vs Coinbase: 2021’de hangi platform en iyisi olacak? Bu inceleme yazısı ile daha fazla ayrıntı öğreneceksiniz.

SponsorSponsor

Gemini

Gemini, 2014 yılında Winklevoss kardeşler tarafından kurulmuştur. Platform şu ana kadar Bitcoin (BTC), Ethereum ve platformun kendi coin’i olan GUSD de dahil olmak üzere toplam 48 kripto parayı desteklemektedir.

SponsorSponsor

Ancak kullanım ücreti biraz yüksektir. Gemini sizden işlem ücreti ve kolaylık ücreti adı altında toplam %1.99 oranında 2 farklı ücret talep etmektedir.

Gemini’nin katmanları kripto para portföyünüz üzerinde ne kadar kontrol sahibi olmak istediğinizle ilgilidir. Bunlar, “kendini saklama (self-custody)” veya kendi stratejinizi hazırlayıp kripto paranın başkaları tarafından yönetildiği “üçüncü taraf gözetimine (third-party custody)” kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu opsiyonlar Gemini ile portföyünüzü kolaylıkla yönetebileceğiniz anlamına gelmektedir. Gemini’nin yüksek işlem ücretlerinin başlıca sebeplerinden biri olan bu opsiyonlar ücretlerinin hakkını vererek portföyünüzü tam anlamıyla yönetmenizi sağlamaktadır.

Bu yazıyı hazırladığımız şu günlerde platformun işlem hacmi yaklaşık 180 milyon dolardır. Son 6 yılda yalnızca ABD’de aktif olan bu borsa artık 50 ülke üzerinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Coinbase

Coinbase, IBM ve Airbnb gibi şirketler için yazılım geliştirici olarak çalışan Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından 2012 yılında kurulmuştur. O zamandan beri 56 milyon kullanıcıya ulaşan Coinbase 2021 yılının ilk çeyreğinde borsada listelenmeye başlamıştır.

Coinbase’in başarısının altında yatan muhtemel sebeplerinden bir tanesi sahip olduğu 84 farklı kripto paraya erişim sağlıyor olmasıdır. Bununla birlikte başarısının bir diğer sırrı ise geliştirdiği Coinbase Pro platformu ile profesyonel kripto para trader’larına yönelik sunmuş olduğu abonelik imkanıdır.

Coinbase’in 24 saatlik işlem hacmi 3.21 milyar dolara seviyesindedir. Eğer bu işlem hacmi ile Gemini’nin sahip olduğu işlem hacmi karşılaştırılırsa arada ciddi bir fark olduğu görülecektir. Ancak bu borsalardan hangisinin daha iyi olduğunu yalnızca kullanıcı sayılarına bakarak ölçmeniz mümkün değildir.

Coinbase hem debit kartı hem de faiz getiren bir hesap kartı olmasıyla tanınmaktadır. Ayrıca Gemini vs Coinbase olarak değerlendirildiğinde Coinbase’in çok daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu görülecektir.

Ücretler: Gemini vs Coinbase

Coinbase borsası kripto para HODLer’ları ve trader’ları için genellikle Gemini’ye göre daha ucuz bir platformdur. Birkaç farklı işlem ücretini birlikte istiyor olmasına rağmen Coinbase’in kullanımı daha basittir. Coinbase, günlük olarak kullanıcılarına sunduğu her hizmet için belirli bir ücret almaktadır. Platform staking hizmeti dışında diğer hizmetlerin hiçbirisinden %2.49’dan fazla ücret talep etmemektedir. Staking için her bir ödülden %25 oranında komisyon alınmaktadır. Tüm bunlar size karışık geliyor olabilir ancak Gemini vs.Coinbase olarak bakarsanız Coinbase’in ücret yapısı, özellikle büyük miktarlarda para ile yatırım yapmayı veya trading yapmayı düşünüyorsanız, daha basittir.

Gemini vs. Coinbase ücretler açısından incelendiğinde Gemini’nin yalnızca yüksek değil aynı zamanda karmaşık bir ücretlendirme yapısına sahip olduğu görülecektir. Tam olarak hangi işlemleri yapacağınız Gemini işlem ücretlerini şekillendirecektir. Özellikle bazı ülkelerdeki büyük işlem emirlerinde 0.99 ABD Doları ile 20 ABD Doları arasında değişebilen bir fiyat yelpazesiyle karşılaşacaksınızdır. Ayrıca Gemini’deki ücretler kullanacağınız cihaza bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Örneğin kripto para satın alımlarında, saklamada veya transfer etme de kullandığınız cihaza göre değişebilen Mobil veya Web ücreti olarak farklı fiyatlandırma yapılacaktır.

Gemini vs Coinbase: Hangisi trading yapmak için daha mantıklı?

Kripto para trading Coinbase ve Gemini platformlarında yapılan günlük işlemlerden elbette ki daha kapsamlı bir süreci içermektedir. Ancak her ne olursa olsun kullacıların bu tarz araçlara sahip olması hayati önem taşımaktadır. Coinbase şu an sayıları toplamda 42’yi geçen ülkede trading imkanı sunmaktadır. Ancak bu yalnızca Coinbase Pro kullanıcılarının sahip olduğu bir imkandır. Coinbase Pro çoğu ülkede 100’den fazla kripto para çifti ile trading yapma imkanı sunmaktadır.

Gemini vs. Coinbase açısından bakıldığında Gemini’nin yalnızca 20’den biraz fazla trading çiftini desteklediğini ancak Coinbase’in bu sayının çok daha üstüne çıktığını göreceksinizdir. Fakat işin bir güzel tarafı ise Gemini tarafından desteklenen dijital para varlıkları hali hazırda birçok yabancı para birimi ile de trade edilebilmektedir. Daha yeni bir platform olan Gemini için bu anlaşılabilir bir durumdur; ancak trading için tam bir esneklik istiyorsanız, Coinbase Pro çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Gemini vs. Coinbase: Hangi Ülkeleri Destekliyorlar?

Coinbase limitli kapasitesine rağmen bazen 100’den fazla ülkeyi destekleyebildiğini iddia etmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda bu sayının 100’ün biraz altında kaldığı görülmektedir. Birleşik Krallık ve ABD’de hemen hemen tüm hizmetlerine ulaşılabilirken, diğerlerinde örneğin Afrika’daki ülkelerde yalnızca kripto para trading söz konusudur. Coinbase’in bulunduğu ülkelerin tam listesi buradadır .

Gemini şu anda 57 ülkeyi desteklemektedir. Ancak bu ülkelerin bazıları Coinbase’in desteklemediği Avustralya gibi ülkelerden oluşmaktadır. Şu an için dünyanın büyük bir kısmını aralarında paylaşmış gibi gözüküyorlar. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı burada bulunabilir , burada birçok ülkeye tıklamak size hangi kriptoların desteklendiğine dair ayrıntılı bilgi sağlayacaktır. Aralarında çok az farklılıklar da olsa kesinlikle kontrol etmenize değecektir.

Gemini vs. Coinbase: Kullanıcı arayüzü

Gemini’nin arayüzü Coinbase’e nazaran çok daha fazla ayrıntı sağlamaktadır. Bu durum uzun vadeli hold yapmak yerine kripto para trading’i yapmayı planlıyanlar için daha faydalı olacaktır. Öte yandan bu durum az tecrübeli kullanıcılara hitap etmeyebilir. Gemini vs. Coinbase açısından bakıldığında Coinbase’in arayüzünün daha açık ve daha basit olduğu görülecektir. Coinbase’deki bu kullanım kolaylığı herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca her ikisinde de platformu kullanmayı ve gezinmeyi öğrenebileceğiniz bölümlere yer verilmiştir. Bu şekilde öğrenmeniz kolaydır ancak bu öğrenimini tamamlayamayanlar Gemini’yi değil Coinbase’i tercih edecek ve bu yarışı Coinbase kazanacaktır.

Hangi Borsa Daha Fazla İmkan Sunuyor?

Gemini, saklama (custody) hizmetleri sayesinde kripto paralarınızı Gemini cüzdanlarında saklama seçeneği de dahil olmak üzere kullanıcılarına birçok hizmet sunmaktadır. Kullanıcılar kripto paralarını platform veya Gemini Clearing üzerinden trade edebilmektedir. Bunun sağlanması için ise her iki tarafın “emir defterinden” işlem yapmalarına izin verilmektedir. Son olarak Gemini kendi kripto parası olan GUSD’yi piyasaya sürmüştür. GUSD, şu anda birçok platformda bulunan bir stablecoin’dir .

Coinbase’in sunduğu saklama (custody) hizmetleri kullanıcılar açısından portföylerinde kripto para hold’unu, alım-satımı ve kripto para transferlerini gerçekleştirme imkanı vermektedir. Bununla birlikte Gemini’ye benzer şekilde Coinbase borsası da yeni başlayanlara yönelik rehberlik edecek bir eğitim platformuna sahiptir. Stablecoin olarak ise kendine ait USDC’yi sunmaktadır.

Coinbase Pro kullanıcıları platforma ait olan tüm bu özellikleri kullanabilmelerinin yanında gelişmiş bir arayüze, profesyonel günlük trading’e, çok sayıda farklı emir türüne ve düşük işlem ücretine sahiptirler. Gemini vs. Coinbase bu açıdan değerlendirildiğinde Gemini’nin “kayıt dışı emir defteri” trading opsiyonlarına rağmen Coinbase tarafından geride bırakılmıştır.

Müşteri Desteği: Gemini vs. Coinbase

Her ikisi de müşteri desteği konusunda iyi bir itibara sahip değildir. Coinbase, sorgulayabileceğiniz şeyler açısından daha fazla seçenek sunmaktadır. Ancak itibar için bu tek başına yeterli bir unsur olmasa da sorularınızı yanıtlamak adına Coinbase’in Gemini’den daha hazırlıklı bir sisteme sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Coinbase’in müşteri desteği marjinal olarak daha iyi olabilir. Ayrıca Trustpilot’taki incelemeleri biraz daha iyi gözükmektedir. Tam anlamıyla güvenilir müşteri desteği arıyorsanız her ikisi de size uygun olmayacaktır. Tüm bu anlattıklarımız göz önüne alınırsa Coinbase kullanıcılarının Gemini kullanıcılarından daha fazla şansa sahip oldukları ortaya çıkmaktadır.

Mobil Uygulama: Gemini vs. Coinbase

Mobil uygulama konusunda her iki borsa da oldukça kolay ve basit bir kullanım sunmaktadır. Ödeme seçeneklerindeki işlem hızları biraz daha yüksek olsun istiyorsanız Gemini’yi tercih etmeniz gerekmektedir. Her ikisinin de birçok benzer özellikleri olmasının yanında Gemini’nin ayrıca Plaid tarafından sağladığı Open Banking (Açık Bankacılık) transfer imkanı da bulunmaktadır. Her ne olursa olsun Coinbase uygulamasında bazen ekstra adımlar atmanız gerekse bile kullanıcı arayüzünün iyi çalıştığını göreceksinizdir.

Ancak belirtmeliyiz ki bu Gemini’nin kötü bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğu anlamı taşımıyor. Sadece Coinbase’e nazaran daha iyi değildir. Elbetteki bu sizin tercihlerinize bağlı olacaktır. Eğer kısa bir işlem süresi olsun istiyorsanız ve daha fazla ödeme seçeneğine ihtiyacınız varsa Gemini sizin için güzel bir seçenek olacaktır. Öte yandan Coinbase uygulaması temiz ve kolay bir kullanıma sahiptir ve ihtiyacınız olacak her bilgiye kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Güvenlik: Gemini vs. Coinbase

Her iki platform da geçmişte güvenlik ihlalleri yaşanmış olmasına rağmen çoğunlukla şu an ikisi de güvenilir olarak değerlendirilmektedir. Her iki platform da kripto paraların çoğunu çevrimdışı (offline) depolama sistemleri kullanarak saklamaktadır. Bu sayede güvenlik riskleri önemli ölçüde minimum düzeylere indirilmiştir.

Gemini, üst düzey liderleri olan Winklevoss kardeşlerin bile platformda tutulan kripto paralara erişememesi ile övünmektedir. Coinbase ise kullanıcısının kripto parasını merkezlerinden coğrafi olarak ayrı olan soğuk depolarda tutmakta ve izinsiz erişimi bu sayede engellemektedir.

Hangisi daha güvenlidir sorusuna cevap vermek oldukça zordur. Ancak her iki platform da kripto paranızı güvende tutmak için çok önemli önlemler almaktadır. Gemini kendisini “en güvenli kripto para borsası” olarak pazarlamaktadır. Öte yandan sıkı güvenlik önlemleri aldıkları için bu argümanlarında haklı olabilirler. Ancak netice olarak her iki platform da güvenlik ihtiyacına güzel bir şekilde cevap vermektedir.

Hangi Borsa Daha Güvenilir?

Gemini ve Coinbase işlemleri FDIC sigortalıdır, yani bir şeyler ters giderse paranız korunmaktadır. Her kripto para işleminde olduğu gibi bu işlemlerin de elbette bazı riskler vardır. Ancak yatırımınızın değer kaybına uğraması dışındaki diğer tüm hallerde fonlarınız tamamen güvende kalacaktır.

Günlük Trading: Gemini vs. Coinbase

Gemini açık ara günlük trading konusunda Coinbase’den daha iyi bir kripto para borsasıdır. Gemini’de daha az trading çifti olmasına karşın günlük trading’lerdeki işlem limiti rakibi Coinbase’den oldukça yüksektir. Coinbase’deki duruma bakacak olursak kullanıcılarını günlük limitler yerine haftalık limitlerle sınırlamayı tercih etmiştir. Ancak bu limit Gemini’nin toplam haftalık trading limitinin çok altında kalmaktadır. Bu durum büyük trader’ların işini zorlaştıracak bir dezavantaj olarak değerlendirilmektedir.

Genel Olarak Coinbase Mi Yoksa Gemini Mi?

Eğer en iyi platforma ulaşmayı istiyorsanız Gemini vs. Coinbase konusu sizin için oldukça önem arz etmektedir. Her iki platform da hemen hemen benzer hizmetlere sahiptir. Ancak belirli kullanıcılar için daha uygun olan ama birini diğerinden çok daha farklı kılmayacak bazı ince farklılıklar yer almaktadır.

Gemini, kullanıcıların deneyimlerine ve faaliyetlerine bağlı olarak kesinlikle daha fazla esneklik sağlamaktadır. Katman sistemi ile platformda çok az sayıda trading yapan kullanıcılar için daha düşük ücretler sağlanmaktadır. Bu da Gemininin parasını özellikle daha büyük işlemler yapan ve deneyimli olan trader’lardan kazandığını göstermektedir. Bu kapsamda Gemini sistemini daha adil olarak görebilir ve çok fazla trading yapmayan yeni kullanıcılara daha az yüklenmesi sizin için önemli olabilir. Öye yandan Coinbase hem ücret konusunda hem de arayüz konusunda sunduğu sadeliği ile tüm kripto para yatırımcılarına hitap etmektedir

Coinbase’in Gemini’ye nazaran iki yıl daha erken piyasaya çıkmış olması, daha geniş bir kullanıcı tabanına sahip olması ve platformun sağladığı kullanım kolaylığı ile size bu konuda yeterince fikir verecektir. Ayrıca Coinbase kurucularının, günlük işleyişi etkilemiyor olsa da, platformu daha güvenilir kılan bir finansal geçmişleri bulunmaktadır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Robert is a writer from Yorkshire where he received a BA in Journalism from Leeds Trinity University. Having previously contributed to Shout Out UK, Metro and The Yorkshire Evening Post, Robert is fascinated by decentralized tech and blockchain. He has been fascinated by cryptocurrency since early 2020. He looks forward to learning more about the crypto space and educating others through BeInCrypto.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın