DeFi Araçları Arasından Yatırımlarınızı Güçlendirecek En İyi 11 Seçenek

Makaleyi Paylaş

DeFi araçları, DeFi piyasasından kazanç sağlamayı daha kolay hale getirmektedir. Ayrıca DeFi piyasası yatırıcımların en çok kazanç sağladığı alanlardan biridir. Ancak yeni başlayanlar için bu alan bazen zorlayıcı gelebilmektedir. DeFi piyasasında yatırım kontrolü ve takibi yapmak sermaye tahsisi yapmaktan daha zor gözükmektedir.

SponsorSponsor

Ancak DeFi araçlarının kullanışlı yönü sayesinde DeFi ekosistemini analiz etmeniz ve yeni yatırım fırsatları bulmanız kolaylaşmıştır. Dolayısıyla çeşitli sayıdaki bu DeFi araçlarını kullanmak faydanıza olacaktır.

SponsorSponsor

DeFi 101

İlginizi çekebilecek bir diğer makale: DeFi Lending Nedir? DeFi Lending Platformları Nelerdir?

Merkeziyetsiz finans anlamına gelen DeFi son birkaç yılda blockchain ekosisteminin en temel taşı haline gelmiştir. DeFi piyasası aslında Ethereum akıllı kontratları sayesinde çıkış yaşamıştır. Bu akıllı kontrat özelliği geliştiricilerin finans alanında yeni uygulamalar geliştirilmesinin de önünü açmıştır.

Kısacası DeFi’nin kapsamı finans dünyası açısından geniş ölçeklidir. DeFi’de kullanıcılara trading imkanının yanında farklı geleneksel finansal hizmetleri de sunmakta olan çok sayıda platform bulunmaktadır. Üstelik bu platformlar da merkeziyetsiz yapıdadır.

Yazımızın devamında en iyi DeFi araçları hangileridir sorusuna yanıt aranacaktır. Sizin için araştırıp bulduğumuz en iyi DeFi araçları aşağıda yer almaktadır. Ayrıca seçtiğimiz DeFi araçlarının büyük kısmı sorunsuz bir DeFi deneyimi için gerekli olanlardır. Bunlara ek olarak listemizde kullanımı faydalı olabilecek diğer bazı DeFi araçlarına da yer verilmiştir.

DeFi Araçları Arasından En İyi 11 Seçenek

1. MetaMask

MetaMask , DeFi araçları arasında en popüler olanlardan biridir. Her ne kadar sadece tarayıcı uzantılı kripto para cüzdanı olarak görünse de aslında MetaMask oldukça güçlü bir DeFi aracıdır. Ethereum ekosistemi ve onun birçok merkeziyetsiz uygulaması (dApps) ile etkileşim sağlayabiliyor olması onu güçlü bir DeFi aracı yapmaktadır.

MetaMask kripto para cüzdanı popüler internet tarayıcıları ile (Chrome, Brave, Firefox ve Microsoft Edge) uyumludur. NFT’ler için kullanılan ERC-721 token’ları dahil olmak üzere Ethereum blockchain’i desteklemektedir.

DeFi kullanıcıları için MetaMask oldukça konforlu bir kullanıma sahiptir. MetaMask ile DEX’lere bağlanmak gerçekten de zahmetsizdir. MetaMask’in öne çıkan en önemli özelliği ise farklı DeFi platformları ile kurmuş olduğu birlikte çalışabilirlik uyumudur.

2. DeFi Pulse

DeFi Pulse tüm DeFi uygulamaları için leaderboard görevi görmektedir. Bu ana kaynak sayesinde piyasadaki tüm DeFi varlıkları ve projeleri kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Öte yandan kullanıcılar DeFi Pulse sayesinde çoğu DeFi protokolünün güncel sıralama bilgilerine ve analizlerine ulaşabilmektedir.

DeFi Pulse diğer metriklerin yanı sıra büyük DeFi platformlarındaki Toplam Kilitli Değer’leri (TVL) de takip etmektedir. DeFi Pulse’un sağladığı bir diğer kullanışlı özellik ise ” DeFi Listesi ” adı altında topladığı en iyi DeFi kaynaklarını paylaşmasıdır.

3. DefiLlama

DefiLlama, DeFi protokollerini takip etmek için kullanılan ve oldukça kullanışlı yapıda bulunan bir DeFi aracıdır. Toplam Kilitli Değer (TVL) ve farklı zaman dilimlerine ait fiyat değişikliklerini de içeren birtakım istatistiki bilgiler sunmaktadır.

DefiLlama, piyasadaki tüm DeFi protokollerini kapsamayı hedeflemektedir. Ayrıca şu anda Ethereum, Binance Smart Chain (BSC), Solana , Avalanche , Polygon ve daha fazlasında listelenmektedir. Desteklenen zincirlerin tam listesi hemen burada yer almaktadır.

DefiLlama, protokolleri çeşitli kategorilere göre ayırarak kullanıcıların analizlerini rahat şekilde yapmalarına yardımcı olur:

 • Airdrops
 • DEXs
 • Assets
 • Lending
 • Yield
 • Insurance
 • Options
 • Staking

DefiLlama ile kullanıcılar farklı blockchain’lerde yer alan protokolleri izleme imkanı tanımaktadır. Bu sayede protokollerin birbirleri ile kıyaslanması da kolay olmaktadır. Dolayısıyla DefiLlama DeFi araçları arasında önemli bir yere sahiptir.

4. DappRadar

DappRadar şu an için 3.000’den fazla sayıda dApp’e ışık tutan güçlü bir DeFi aracıdır. Litvanya merkezli olan şirket ilerisi için mümkün olduğunca çok sayıda DeFi bileşenini dahil etmeyi ve bu şekilde genişlemeyi planlamaktadır.

DappRadar’ın öne çıkan özelliği ise kullanıcılar ve geliştiriciler açısından veri analizini kolaylaştırmış olmasıdır. Bu sayede dApp’ler ile ilgili tüm mevcut veriler analiz edilebilmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar hem daha iyi hem de daha bilinçli kararlar verebilmektedir.

Geliştiriciler, yeni dApp’leri araştırmak ve keşfetmek adına DappRadar kullanmaktadır. Bununla birlikte DeFi aracından veri satın almak isteyen kullanıcılarda bu noktada birer tüketiciyi oluşturmaktadır.

5. Coinbase Wallet

Coinbase Wallet ile benzer ismi taşıyan popüler kripto para borsası Coinbase aynı değildir. Coinbase Wallet Ethereum tabanlı bir multi-coin cüzdanıdır. Ayrıca bir dApp tarayıcısı olarak da hizmet vermektedir.

Ayrıca Coinbase Wallet kullanmak için bir Coinbase hesabınızın olmasına da gerek yoktur. Kullanıcıların kripto para fonlarını ve varlıklarını güvenli bir şekilde doğrudan kendi cüzdanlarında tutmalarını sağlamaktadır. Üstelik Coinbase Wallet kullanıcıları kripto para fonlarından faiz de kazanmaktadır.

Coinbase’den farklı olarak Coinbase Wallet’ta yetki tamamen kullanıcılara aittir. Coinbase Wallet’a erişim sağlanırken ise private key’ler kullanılmaktadır. Ayrıca DEX’ler ve diğer DeFi platformları gibi Ethereum tabanlı dApp’lere yönelik bir gateway (geçit) işlevi görmektedir.

6. DeFi Saver

DeFi Saver, kullanıcıların fonlarını kolay bir şekilde yönetmelerine imkan tanıyan ve kullanıcı dostu olan bir dashboard’tur. DeFi Saver ile DeFi yatırımlarını kontrol etmek çok daha kolaydır. Bu DeFi aracı özellikle lending protokolleri değişiminde, DeFi kredilerinin yeniden finanse edilmesinde ve fonların stake edilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca kullanıcıların DeFi Saver ile özel işlem oluşturma imkanı da bulunmaktadır.

DeFi Saver’ın en önemli özellikleri şunlardır:

 • Kripto para işlemlerinin kişisel isteklere göre düzenlenebilmesi,
 • Kredi değiştiriciliği,
 • Kullanıcı dostu olan arayüzü ile farklı platformları ve varlıkları yönetebilmesi.

DeFi Saver yeni yatırımcıların oldukça işine yarayacağı bir simülasyon modülüne de sahiptir.

7. LiquidityFolio

LiquidityFolio likidite sağlayıcıları açısından oldukça kullanışlı bir DeFi aracıdır. LiquidityFolio Uniswap, Curve, Balancer, 1inch ve diğer popüler likidite protokollerindeki yatırımlar da dahil olmak üzere bunların kolay yönetilmesini sağlamaktadır.

En iyi DeFi araçlarından biri olan LiquidityFolio portföy takibi ve havuz araştırmaları için kullanıcılara kriter oluşturma opsiyonu sunmaktadır. Bu sayede ücretler ve geçici kayıplar gibi spesifik kriterleriniz üzerinden araştırma yapabilmeniz mümkündür.

LiquidityFolio, desteklenen likidite protokolleri arasında ERC-20 token’ları ile sağlanacak maksimum getiriyi size sunmaktadır. Bu kapsamda kullanıcının hangi likidite havuzu ile en çok kazancı sağlayabileceğini öğrenmesi mümkün hale gelmektedir.

8. Dune Analytics

11 en iyi DeFi araçları listemizin 8. sırasında Dune Analytics yer almaktadır. Bu DeFi aracı blockchain araştırmalarında kullanılmaktadır. Blockchain verilerini görsel hale getirmek için kullanıcıların özel sorgular oluşturması gerekmektedir.

Dune Analytics bu özel sorguları hazırlarken bir veritabanı yönetim sistemi olan SQL’i kullanmaktadır. Bu sayede sonuçlar görsel olarak dashboard üzerine aktarılmaktadır. Sorgular için kullanıcıların Dune Analytics’teki hazır şablonların yanı sıra kendi oluşturdukları şablonları kullanmaları da mümkündür.

Dune Analytics ile Ethereum, Matic, Optimistic ve xDai’deki veriler ücretsiz bir şekilde toplanmaktadır. Verilerin görselleştirilmesi kullanıcıların daha rahat analiz yapmalarını sağlamaktadır.

Bu DeFi aracının en önemli özelliği yukarıda da belirttiğimiz üzere verileri görsel hale getirmesidir. Ancak bunun yanında bir de dezavantajı diyebileceğimiz bir özelliği bulunmaktadır. Bu da ücretsiz sürümü kullananların aynı anda yalnızca üç sorgu çalıştırabiliyor olmasıdır

9. Revert Finance

Revert Finance, DeFi likidite sağlayıcıları için güçlü bir analiz aracıdır. Bu DeFi aracının amacı UniSwap (V2 ve V3) ve SushiSwap DEX’lerindeki likidite havuzları hakkında yatırımcılara gerekli ve doğru bilgiler sunmaktır.

Revert Finance basit ve anlaşılması kolay bir arayüze sahiptir. Kullanıcılara hangi likidite havuzlarının fonlanması gerektiği hakkındaki bilgiler vermektedir.

Revert Finance’ın bu basit ama güçlü özelliği kullanıcıların önemli verilere tek seferde ulaşmalarını sağlamaktadır. Ana dashboard (gösterge panosu), varlıkların toplam değerini USD cinsinden görüntülemektedir. Ayrıca nu DeFi aracıyla tüm staking ödüllerini, onların anlık piyasa değerlerini ve mevcut LP token’larını görmeniz mümkündür.

10. APY.Vision

APY.Vision, likidite havuzu sağlayıcıları ve yield farmer’ları için temel bir analiz ve izleme aracı olmayı hedeflemektedir.

Takdir edersiniz ki bir DeFi yatırımcısının kar elde edebilmesi için kullanılan tüm hizmetleri ve yatırımları dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Neyse ki bu durum APY.Vision ile oldukça kolay bir hal almıştır. APY.Vision DeFi likidite pozisyonlarını ve geçici kayıpları gerçek zamanlı olarak yönetmenize yardımcı olmaktadır.

Diğer DeFi araçlarından farklı olarak APY.Vision ile yatırımınızın giriş ve çıkış pozisyonları üzerine içgörü analizi yapmak mümkündür. Bu DeFi aracı geçici kayıp vs. holding getiri analizleri üzerine de gerekli verileri sağlamaktadır.

11. DEFIYIELD

11 en iyi DeFi araçları listemizin son üyesi bir varlık yönetimi DeFi aracı olan DEFIYIELD’tır. Bu DeFi aracı yatırımcılara tüm varlıkları sunarak yatırım fonlarını güvence altına almayı hedeflemektedir. Ayrıca yatırımcıların en iyi yatırım fırsatlarını bulmalarına da yardımcı olmaktadır.

DEFIYIELD, dashboard üzerinde tüm DeFi token’ları sergilenmektedir. Bu dashboard’u kullanacak kripto para kullanıcıları aşağıdakileri kolaylıkla yapabilir:

 • Yatırımlarının metriklerini izleyebilir (kar, zarar, geçici kayıp ve farming ödülleri),
 • Yatırım fırsatlarını keşfedebilir,
 • Fonlarını farklı blockchain’lerde yer alan farklı projelere dağıtabilir,
 • Güvende ve korunaklı olmanızı sağlar. Kötü niyetli yazılımlara veya farklı amaçlara sahip dApp’lerle ilgili kullanıcılara uyarı mesajı gönderir.

Kullanılması Gereken En İyi DeFi Araçları Hangileri?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tüm kripto para yatırımcılarının farklı portföyleri vardır. Dolayısıyla da her bir yatırımcı farklı stratejilere sahiptir. Kullanmanız gereken en doğru DeFİ araçlarını bu iki unsura göre seçmeniz gerekir.

Piyasalardaki hızlı değişimleri takip etmeniz çok önemlidir. Dolayısıyla likidite sağlayıcısı olan çoğu deneyimli kripto para yatırımcısı ve yield farmer piyasa takibine oldukça önem vermektedir. Varlıklar hakkında gerçek zamanlı bilgiler elde etmeleri gerekmektedir. Bunun için ise bir DeFi aracına ihtiyaçları vardır.

Listelediğimiz en iyi DeFi araçlarından bazıları ne yazık ki bütün protokolleri, DeFi token’larını ve platformlarını desteklememektedir. Dolayısıyla yatırımcıların kullanabileceği DeFi araçları değişiklik gösterecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi DeFi platformu hangisi?

Kripto para kullanıcıları için bu sorunun yanıtı farklılık göstermektedir. Sonuç olarak kullanıcılar farklı farklı varlıklara ve yatırım stratejilerine sahiptir. Bu kapsamda en iyi DeFi platformunu seçmek yatırımcılara göre değişecektir. Bir DeFi platformuna karar vermeden önce metrikleri analiz etmeniz ve bu analizin sonucuna göre karar vermeniz gerekir.

En iyi DeFi token’ları hangileri?

En iyi DeFi token’larından bazıları piyasadaki en popüler dApp’lere ait olanlardır. Bunlar özellikle Binance Coin (BNB), PancakeSwap token (CAKE), Uniswap token (UNI), Chainlink (LINK) ve Terra’dır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Iulia is a computer science engineer. She's been a crypto writer since 2017. Iulia blogs about technology, blockchain and travelling. Her goal is to see and travel as much as possible and then tell the world about the beautiful things she experiences.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!