Kripto Para CFD Nedir ve Nasıl Çalışır? (Ayrıntılı Trading Rehberi)

Makaleyi Paylaş

CFD nedir çoğu kripto para kullanıcısın merak ettiği bir sorudur. Bu yazıda CFD nedir ve nasıl çalışmaktadır sorularına yanıt aranacaktır. Kripto para dünyası geliştiği müddetçe bir yandan kar elde etme araçları ve olasılıkları da çeşitlenmektedir. Bu kar araçları arasında CFD trading işlemleri de bulunmaktadır.

SponsorSponsor

Bu kapsamda normalde borsalarda yer olan günlük trading yöntemi (CFD) artık kripto para dünyasında da kendine yer bulmuştur. Kripto para CFD’leri ile standart borsa CFD’leri hemen hemen aynı niteliktedir. Ancak itibari para yerine kripto para kullanılıyor olması aralarındaki en önemli farkı oluşturmaktadır.

SponsorSponsor

Kripto para CFD’leri geleneksel spot trading’lerinden farklı olarak daha kazançlı olabilmektedir. Bu yazıda CFD’ler hakkında öğrenmeniz gereken tüm gerekli bilgiler yer alacaktır. Bu kapsamda öncelikle eğilmemiz gereken mesele CFD nedir ve nasıl çalışmaktadır sorularıdır.

Kripto Para CFD Nedir?

CFD nedir?

Kripto para dünyasında yer alan CFD’ler kullanıcılara önemli miktarda kar elde etme şansı tanımaktadır. Ayrıca sermayenizin çok az bir bölümü ile bunu gerçekleştirmeniz söz konusudur. CFD’ler ile kazanç sağlamak kripto para hareketlerini tahmin etmekten geçmektedir.

Geleneksel borsa sistemlerine benzer şekilde kripto para CFD’leri de zarar ödeme yükümlülüğü riskini barındırmaktadır. Fakat geleneksel yöntemden farklı olarak başlangıç sermayesi gerektirmemektedir.

Geleneksel CFD’lerde olduğu gibi kripto para dünyasında da piyasa dalgalanmaları trader’lar için bir avantaj sağlamaktadır. Bu kapsamda düşük bir başlangıç maliyeti ile CFD veya Fark Kontratlarını kullanarak bir fiyat tahmini yapılmaktadır.

Bu tahmin belirli bir kripto paranın (örneğin Bitcoin) gelecekteki fiyat eğrisini tahmin etmekten ibarettir. Ayrıca kripto para dünyasında bir spekülasyon oluşturmanıza da olanak sağlamaktadır.

Özetlemek gerekirse, CFD’ler açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkı ödeyen kontratlar olarak görülmektedir. Trader’lar fiyatın ne yöne doğru hareket edeceğini iyi tahmin etmelidir. Eğer bu işlem bir kayıp ile sonuçlanırsa kullanıcılar zararı karşılamak zorundadır.

Kripto Paralarda CFD Nedir ve Nasıl Çalışır?

CFD nedir sorusunun en önemli elementlerinden biri de nasıl çalıştığına dair bir cevap vermek olacaktır.

Kripto para dünyasındaki CFD’lerin çalışma metodu trader’ların fiyat tahminlerinde bulunmasına dayanmaktadır.

Trader’lar tahminde bulunmak istedikleri kripto paralar için belirli oranlarda teminat bedelleri yatırmaktadır. Trading’in bu çeşidinde çiftler halinde alım satım yapılabilmektedir. Trading’i mümkün olan varlık çiftleri şunlardır:

 • BTC/USD
 • BCH/USD
 • ETH/USD
 • XRP/USD
 • LTC/USD
 • BTC/ETH

Trading çiftleri yukarıdakilerle sınırlı olsa bile potansiyel kazanç şansı bulunmaktadır. Şayet kripto para CFD’sine henüz yeni başladıysanız bu işlemi şimdilik bir veya iki farklı trading çifti ile sağlamanız daha mantıklı olacaktır.

CFD’lerin Avantajları – CFD Nedir?

 1. Kripto para dünyasında CFD trading için büyük sermayelere gerek yoktur. Bu kapsamda varlık değerinin oldukça küçük bir yüzdesi ile gerçek bir trading yapabiliyor olmanız büyük bir avantajdır. Bu durum CFD’ye yeni başlayanlar için de oldukça yardımcı olmaktadır.
 2. Trade edeceğiniz varlıkları seçebiliyor olmanız CFD için size kontrol ve strateji oluşturma şansı vermektedir. Ayrıca bu kapsamda iyi bir kazanç elde etmeniz için de iyi bir imkan tanımaktadır.
 3. Kripto paraların yüksek volatilite taşıması her ne kadar olumsuz gibi gözükse de trader’lar için bu durum bir kazanç şansı demektir. CFD trading’lere başlamadan önce öğrenilmesi gereken en önemli mesele şu an için bundan ibarettir.
 4. Kripto para CFD’leri kısa vadeli trading’ler ile uzun vade kripto para yatırımlarından ayrılmaktadır. Bu kapsamda özellikle de coin HODL’a gerek duyulmayacaktır. Bu da varlığın değer kaybı öncesinde daha fazla kazanç sağlamasına imkan tanıyacaktır.
 5. Borsalardaki CFD trading’lerinin aksine şu an için piyasada işlem gören kripto paralar için trading kısıtlaması yoktur. Bu kapsamda kripto para piyasasında herhangi bir trading saat kısıtlaması bulunmamaktadır. Kripto para trading’leri günün herhangi bir saatinde yapılabilmektedir.

CFD’lerin Dezavantajları

 1. CFD’ler şu an için yüksek volatiliteye sahiptir. Her ne kadar kazanç potansiyeli kadar olmasa da bir miktar kaybetme olasılığı vardır.
 2. Yatırım portföyünüzü oluştururken bir veya iki kripto paranın yerine daha çok çeşit kripto para tercih etmeniz sizin için daha güvenli olacaktır. Bu durum tıpkı tüm yumurtaları aynı sepete koymamaya benzemektedir.
 3. Her ne kadar kripto para CFD’leri yüksek getiri oranlarına sahip olsa da birtakım maliyetleri de bulunmaktadır. Bu maliyetler diğer birçok yatırım şeklinden daha fazladır.

Kripto Para CFD Trading vs. Borsada Trading Yapmak

CFD nedir sorusunu yanıtlarken bir diğer önemli nokta da şu olacaktır: CFD’lerin kripto para borsalarındaki standart trading’lerden farkı nedir?

Standart kripto para trading’lerinden farklı olarak CFD trading’leri hem daha hızlı hem de fiyat sapmasını anında gösteriyor olmasıdır. Bu durum bir spot kripto para borsasında standart bir varlık satın alımından farklıdır. Doğru hamleyi yaptığınız müddetçe size anında kazanç sağlayacaktır.

Kullanıcıların kayıp yaşaması durumunda standart trading’lerin aksine aradaki fiyat farkının ödenmesi gerekmektedir. Bu durum trading’lerden farklı olarak CFD’lerde yer alan risklerden biridir. Fakat bu aşamayı geçmeniz durumunda bunun sıklığı da büyük oranda azalacaktır.

CFD Nedir vs. ETF Nedir?

Özellikle risk söz konusu olduğunda CFD ve ETF oldukça büyük farklılıklara sahiptirler. Kısacası CFD nedir diyecek olursanız piyasa eğilimlerine ve trader görüşlerine dayalı olarak etkin şekilde yapılan spekülatif trading’lerdir. Ancak ETF (Borsa Yatırım Fonu) ise çok sayıda şirkete ait hisse senetlerinin staking’ini mümkün kılmaktadır.

Belirli bir şirket üzerine ETF yığılması olursa, bu durum sizin açınızdan potansiyel bir risk oluşturacaktır. Bu kapsamda portföyde ekstrem hareketler yaşaması da söz konusu olacaktır. Bazı ETF’ler bir şirkete çok fazla miktarda yatırılabilir ve bu da portföyün değerinde potansiyel artış hareketlerine neden olabilir. Bununla birlikte portföyün çeşitlendirilmesi ve çeşitli şirketlere aynı anda yatırım yapılması sizin için daha fazla getiri olasılığı demektir.

EFT vs. CFD açısından düşünüldüğünde CFD’ler yatırım yaptığınız şirketleri kontrol etme fırsatını size sunmaktadır. Bu durum otomatik bir süreç yerine borsa endeksi takip etmeyi içerir. Kontrolün tamamen sizde olması, ister kazanç sağlasın ister sağlamasın, inandığınız şeyin üzerinde kontrol sahibi olma avantajını size sunmaktadır.

Kripto Para CFD Platform Karşılaştırması

CFD nedir sorusuna verdiğimiz yanıtın ardından sıra CFD platformlarını tanımaktadır. Birleşik Krallık kripto paralarda CFD trading’i yasaklamaya yönelik düzenlemeler getirmiştir. Ancak buna rağmen diğer ülkelerde durum böyle değildir. Bu ülkelerde CFD trading için harika platformlar yer almaktadır. Aşağıda birkaç tane CFD platformunu sizin için karşılaştırdık, gelin şimdi hep birlikte bunları inceleyelim.

1. eToro

CFD platformlarından en kapsamlı olanı hangisi derseniz işte bunun cevabı eToro’dur. Her türlü kripto para veya düzenli trading için kullanılabilmektedir. Ancak eToro platformu spot trading’lerden çok kripto para CFD trading’lerine odaklanmıştır.

Bu platform kullanıcılara Bitcoin, XRP ve Dash de dahil olmak üzere toplamda 17 farklı varlığa sahip CFD’ler sunmaktadır. Ayrıca trading için sıfır komisyon uygulamasıyla ün kazanmış eToro platformu trading’leri hala düşük ücretlerle gerçekleştirmektedir.

Öte yandan son yedi yıldır yaşadığı masaüstü uygulama eksikliği eToro’nun popülerliğini düşürmüştür. Ancak yine de CFD’leri bir web tarayıcısına veya özel iOS ve Android uygulamalarına yerleştirmek şu anda mümkündür. Açık ve basit bir arayüz kullanımı ile harika bir seçim olan eToro her seviyedeki trader’lara hitap eden bir seçenektir.

2. Pepperstone

Pepperstone platformu her ne kadar tanınmış bir platform olmasada şu anda her seviye trader’a yönelik kendi yazılımını kullanmaktadır. Kendisine ait olan 3 endeksi ile birlikte tam 12 farklı kripto para CFD trading’ini desteklemektedir.

Yazılım yelpazesi oldukça geniş olan Pepperstone platformu MetaTrader 4, MetaTrader 5 ve cTrader da dahil CFD trading için tüm yolları sunmaktadır. Örneğin her iki MetaTrader yazılımı da farklı uzmanlık seviyelerine hitap ederken cTrader kullanıcılara otomatik trading imkanı sunmaktadır.

3. Plus500

Plus500, bahsedilen diğer platformlarla aynı avantajlara sahip olmakla birlikte trading için en geniş kripto para yelpazesine sahip platformdur (tam olarak 13 adet). Kripto para endekslerinin ölçütü olarak Crypto 10’da yer almaktadır. Platform ABD’deki S&P 500’ün kripto para eşdeğeri olarak hizmet vermektedir.

Ücretler açısından zero-commission(sıfır komisyon) söz konusu olduğu için trading maliyetleri minimum seviyededir. Şayet platformda esneklik arıyorsanız Plus500 tam da buna yönelik bir tercih olacaktır.

CFD Beceri ve Tolerans Gerektirir

Kripto para CFD trading’lerinin bir miktar risk barındırdığı bir gerçektir. Ancak yeterli oranda sabrınız varsa normal trading’e göre çok daha fazla getiri sağlayacaktır. Doğru stratejiyi ve doğru platformu bulmak bir deneme yanılma meselesine dönüşebilir. Ancak spot trading veya holding’e göre getirisi sizin için çok daha yüksek olacaktır.

Bu durum elbette herkes için geçerli olmayacaktır. Sizin kendinize güveniniz ve risk tolere edişinize bağlı olacaktır. Bu alanlarda kendinizi yetkin hissetmiyorsanız diğer kripto para trading türlerine bağlı kalmanız daha iyi olacaktır. CFD nedir yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız umarız akıllardaki CFD nedir sorusu karşılık bulmuştur. Bol Şans!

Sıkça Sorulan Sorular

Kripto para CFD’leri yasal mıdır?

Kripto para CFD’leri çoğu ülkede yasal olsa da FCA (Financial Conduct Authority) Ocak 2021’de bu uygulamayı İngiltere’deki düzenlemelere aykırı hale getirmiştir. Bunun haricinde kripto para CFD’lerine yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Fakat bu durumun gelecekte değişiklik yaşaması söz konusu olabilir. Sonuçta Güney Amerika’daki hükümetlerin aksine bazı hükümetler ve düzenleyiciler kripto para dünyası üzerine kendi politik çalışmalarını yapmaktadır.

Kripto para CFD’leri satın alınır mu?

CFD trading yoluyla kripto para trade etmeniz mümkündür. Ancak kripto para satın almanın tek yolu elbette bu değildir. Kullanıcılar, kripto paraları spot trading platformlarından alabilmektedir. Bu platformlarda kaldıraç kullanmadan veya bu seçenek olmadan da token trade edilmesi mümkündür. Sonuç olarak, tokenler genellikle günlük trading’ler için CFD platformlarından satın alınmaktadır.

CFD platformlarında kaldıraçlı işlem yapmak başlı başına risk ve maliyeti artırmaktadır. Ancak kazanç durumunda getirisi de büyük olmaktadır. İkisi arasındaki bu farkın temel nedeni budur.

Tüm kripto paralar CFD midir?

Buna basit şekilde cevap verecek olursak “hayır değildir”. Spot trading’ler yoluyla kripto paraları piyasa fiyatından satın almak, satmak ve trade etmek de mümkündür. CFD trading ise, bir varlığın geleceğini tahmin etme ve (eğer tahmininde haklıysan) ondan kazanç sağlama fırsatı sunmaktadır.

Spot trading’ler bir hisse senedi alım satımı gibi kripto para dünyasında yer alan başka bir trading yöntemidir. Bu alanda daha fazla kesinlik olmasını isteyenler (kriptoda hiçbir şey kesin değilken) veya yeni başlayanlar CFD’lere geçmeden önce spot trading’leri kullanmalıdır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Robert is a writer from Yorkshire where he received a BA in Journalism from Leeds Trinity University. Having previously contributed to Shout Out UK, Metro and The Yorkshire Evening Post, Robert is fascinated by decentralized tech and blockchain. He has been fascinated by cryptocurrency since early 2020. He looks forward to learning more about the crypto space and educating others through BeInCrypto.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!