Bitcoin vs Bitcoin Cash: 2021’de En İyi Yatırım Hangisi?

Makaleyi Paylaş

Bitcoin vs Bitcoin Cash karşılaştırmasını yaparken hangisinin daha iyi olduğunu bilmek sizi büyük bir yükten kurtarabilir.

SponsorSponsor

Bu yıl kripto para piyasası çok büyük değişiklikler yaşadı. Yaklaşımlarına göre seçtikleri kripto paralar farklılık gösterebilse de birçok kurumsal yatırımcı kripto para piyasasına girdi.

SponsorSponsor

Bu yazıda ise Bitcoin vs Bitcoin Cash karşılaştırması yaparak BeInCrypto olarak sizler için iki coin arasındaki farklara ve benzerliklere bakacağız.

Bitcoin Nedir?

2008 yılında Bitcoin, dünyanın ilk ve en büyük kripto parası olarak Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmıştır.

Başlangıçta merkeziyetsiz bir ödeme aracı olarak önerilmiştir. Sonrasında ise hızla trader’ların favori coin’i haline gelmiştir. Bu konuda mevcut olan en büyük gizemlerden biri Satoshi Nakamoto’nun kimliğidir. Bitcoin’in yaratıcısı bu ismi kendisine bir lakap olarak seçmiştir.

Bahsedilen kripto para henüz emekleme dönemlerindeyken kısa bir süre için birçok trader bu coin’i eğlence ve eğitim amacıyla trade etmiştir.

Ancak lansmandan iki yıl sonra Bitcoin’in bir para birimi olarak ilk kez kullanılışı gerçekleşmiştir. Bu da birinin, Papa John’s pizzacısından iki adet pizzaya Bitcoin ödemesiyle ortaya çıkmıştır. 2010 yılında BTC, ABD Doları ve İngiliz Sterlini gibi itibari paralarla birlikte borsalarda trade edilmeye başlanmıştır. Bu durum, 2009 yılında çok küçük miktarlarla trade edilen coin’in bugün 33.000 dolarlara ulaşmasını sağlamıştır.

Ancak 2009’dan beri Bitcoin’in ilerleyişi oldukça dalgalı hareketler sergilemiştir. Gelebilecek her yerden çeşitli eleştirilere de maruz kalmıştır. Kripto paralara şüpheli yaklaşan insanlar doğaya son derece zararlı olması, yasadışı faaliyetlerdeki para transferlerinde kullanımı ve işlemler hakkında hesap verilememesi gibi sebeplerle BTC’yi eleştirmiştir.

Kripto para piyasasının neredeyse %50’sine hakim olan BTC, birçok kişi tarafından 2021’de trader’lar için harika bir seçenek olarak görülmektedir.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash (BCH), 1 Ağustos 2017’de Bitcoin’den ayrılmış olan bir kripto paradır.

Öncesinde Bitcoin kullanan bir grup insan tarafından bulunmuştur. BTC’den ayrılma sebebi ise Bitcoin’in ölçeklenebilirliği hakkında dört yıl boyunca yaşanan bir anlaşmazlıktır.

2008 yılında Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto, “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” isimli bir yazı yazmıştır. Burada Bitcoin’in orijinal kullanımının aslında ne olması gerektiğini anlatmıştır. Bitcoin Cash’in kurulma sebebi de tam olarak bu kağıtta anlatılan amaçtan uzaklaşılmış olduğunun düşünülmesidir.

2020 yılında Bitcoin Cash’in kurucularından biri olan Jonald Fyookball bir röportaj vererek yaşanan tüm aksiliklere rağmen kullanıcıların iyiliğini düşündüklerini söylemiştir. Bu doğrultuda, Bitcoin Cash’in kurulduğunu ve halen geliştirilmeye devam edildiğini açıklamıştır.

Sırasıyla 2018 ve 2020 yıllarında BCH, kurucusu Amaury Sechet tarafından fork’lanmaya çalışılmıştır. Ancak Jonald’a göre bu girişimlerin hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

2020 yılında BCH, kripto parayı Coinbase’den kazanılan ödüllerle finanse etmeye kalktıklarında daha fazla tartışmanın ortasında kalmıştır. Bu, topluluk tarafından bir vergi gibi düşünülmüştür. Ancak birkaç değişiklikten sonra Mayıs 2020’de bu değişiklik uygulamaya konmuştur.

Bitcoin’den çok daha uygun fiyatlı bir altcoin olarak 2017’nin sonlarında 3.000 dolardan bugün 500 doların altına kadar düşmüştür. Bu da çoğu perakende yatırımcının rahatlıkla karşılayabileceği bir miktardır.

Bitcoin vs Bitcoin Cash: En İyi Yatırım Hangisi?

Bitcoin vs Bitcoin Cash karşılaştırması yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Yazının bu kısmında ise bu ikisi arasındaki farklar ve benzerlikler açıklanacaktır.

CoinMarketCap verilerine göre 2021’in başından bu yana Bitcoin %20.18’lik artış göstermiştir. Buna karşılık olarak Bitcoin Cash’in büyüme oranı %55.94’tür. Bu karşılaştırma ise BCH’nin çok daha büyük bir artış yaşadığını gösterir.

Mayıs başında 1.528.42 dolara ulaşan BCH, geçtiğimiz altı ay içerisinde BTC’den çok daha büyük bir ROI görmüştür.

Geçen ay bir önceki fiyat aralığına geri dönen kripto para, önceki değerini korumayı başarmıştır. Ayrıca bahsedilen kripto para perakende yatırımcılar için daha iyi bir seçenek olabilir.

Neden?

Çünkü bakıldığında, yeni yatırımcılar için çok daha ulaşılabilir olan bir değere sahiptir.

Piyasaya girmek isteyen yatırımcılar için BCH çok daha güvenlidir. Son altı ayda daha az fiyat düşüşü yaşayarak güvenli bir yatırım aracı olabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte eğer yatırımcı kripto para trading’inde volatiliteden yararlanmak istiyorsa düşük fiyatına rağmen BCH çok da iyi bir seçenek olmayacaktır. Yani hevesli bir trader iseniz ve risk almayı seviyorsanız BTC size daha uygundur.

Dipten Almak vs HODL

Yatırımcılar için her bir yatırımcının kendi stratejisine bağlı olarak BCH ve BTC ikilemi önemlidir. Çoğu yatırımcı kripto paraları daha iyi getiriler elde edebileceği inancıyla trade eder. Bu durumda BTC’nin getirdiği volatilite kar fırsatları yaratır.

Öte yandan bu durum önemli kayıplara da sebep olabilir.

Kısa vadeli yatırımcılar için BCH daha erişilebilir ve istikrarlı bir coin’dir. Zamana yayıldığında ise muhtemelen daha fazla getiri sağlayacaktır. Bahsedilen coin perakende yatırımcının düşündüğü fiyat aralığına daha çok uyar. Bu da günlük trader’ların daha geniş bir kripto para portföyü oluşturmalarına olanak tanır.

Portföy Oluşturma

Trading kripto paraların heyecan verici kısmıdır. Ancak uzun vadede düşünüldüğünde alımı kolay ve değeri daha düşük altcoin’lerden oluşan geniş bir portföy oluşturmak mantıklı olacaktır. Halihazırda Bitcoin Cash’in şu anki fiyatı çoğu yeni başlayan yatırımcı için bu ortamı sağlayabilir. Uzun vadede ise daha az stresli getirilere zemin hazırlayabilir.

Verimlilik: Bitcoin vs Bitcoin Cash

Bitcoin Cash’in cazip düşük fiyatıyla birlikte daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük işlem ücretleri gibi avantajları da vardır.

Bitcoin vs Bitcoin Cash karşılaştırmasının en önemli sonuçlarından biri, BCH’nin BTC’ye göre enerji açısından daha verimli olmasıdır. Bu, ESG bilincine sahip olan yatırımcılar için iyi bir haberdir. Sonuç olarak BCH, Bitcoin enerjisinin yalnızca bir kısmını kullanır.

2018 yılında PwC’de eski bir araştırmacı olan Alex de Vries tarafından yapılan bir araştırmaya göre BTC’nin enerji tüketimi İrlanda ve Avusturya gibi ülkelerin enerji tüketimi ile karşılaştırılabilir büyüklüktedir.

BCH’nin sağladığı enerji tasarrufu ise gezegen için pozitif bir olaydır. Böylece, bu bağlamın kazananı açık ara farkla BCH’dir.

Bitcoin Cash Bitcoin Kadar Büyük Mü?

2017 yılında BTC’nin geleceği konusunda yaşanılan anlaşmazlıklar doğrultusunda BTC’nin fork’u olarak BCH oluşturulmuştur.

2018’de Bitcoin Cash işlemleri Bitcoin’in yaklaşık onda birini temsil etmiştir. Bu da BCH’nin diğer kripto paralarda olduğu gibi hala ulaşması gereken bir pariteye sahip olduğu anlamına gelir. Tüm bunlarla birlikte, 21 milyon Bitcoin olduğu gibi 21 milyon Bitcoin Cash vardır.

Yazının yazıldığı dönemde aktif Bitcoin adreslerinin sayısı bir milyonun altında kalmıştır. Aktif Bitcoin Cash adreslerinin sayısı ise 85.000’in biraz üzerindedir. Hala emekleme döneminde diyebileceğimiz BCH, sınırlı fonu olanlara portföylerini genişletme imkanı sağlamaktadır. Bu imkanın sağlanması doğrultusunda aktif adreslerin sayısı da artacaktır.

Bitcoin Cash Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Bitcoin Cash, Bitcoin’in fiyatının birçok insan için ulaşılamaz miktarlara ulaşmasıyla birlikte Bitcoin’in geleceğine doğan tepkiler sonucunda ortaya çıkmıştır. Böylece Bitcoin Cash daha erişilebilir bir seçenek haline gelmiştir. Ayrıca geçen yıl Bitcoin’den çok daha fazla büyümüştür.

HODL etmek isteyenler için Bitcoin iyi bir seçenektir. Trader’lar için ise Bitcoin Cash daha fazla fırsat sunabilir.

Bitcoin vs Bitcoin Cash: 2021’de Hangisine Yatırım Yapılmalı?

2021’de Bitcoin, pandemi döneminde birçok yeni trader’a ev sahipliği yapmıştır. Bu da değerine volatilite katmıştır. Bunun yanında BCH ya sabit kalmış ya da büyüme göstermiştir.

Bitcoin yatırımcıları yakın zamanda piyasada aşırı dalgalanmalar yaşadılar. Örneğin BTC fiyatı bu yılın başlarında 62.000 dolara ulaşmıştır ve Haziran sonunda 31.000 dolara düşmüştür.

Bitcoin vs Bitcoin Cash 5 Yıllık Fiyat Grafiği

Ancak düşüşe rağmen Bitcoin şu ana kadar yatırımcılarına %243 getiri sağlamıştır.

Son 30 günde Bitcoin %11 getiri sağlarken BCH yatırımcılarına yaklaşık %22.43 yatırım getirisi (ROI) yaratmıştır. Önceki üç ayda ise BCH ve BTC sırasıyla %55 ve %44.5 getiri sağlamıştır. Bahsedilen verilerde ise oldukça açık olan iki şey vardır:

  • Eğer uzun vadeli yatırım yaparak kripto paranızı tutmak istiyorsanız Bitcoin alın .
  • Eğer kısa vadeli yatırım yapmak istiyorsanız BCH alın.

Sonuç: Bitcoin vs Bitcoin Cash

Bitcoin vs Bitcoin Cash incelememizde her şey açıkça görülüyor.

Bitcoin uzun vadeli yatırımcılar için daha uygundur. Ayrıca BTC popülerdir. Birçok kurum bahsedilen kripto paraya fon aktarmaktadır. Böylece uzun vadede sürekli büyük kazançlar elde edilmiştir.

Ancak bir ESG savunucusu iseniz ve kısa vadeli getiri sağlayacak bir varlığa yatırım yapmak istiyorsanız BCH’ye bağlı kalmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Based in the UK, Jimmy has been following the development of blockchain for several years, and he is optimistic about its potential to democratize the financial system. He's an economic researcher with outstanding hands-on and heads-on experience in Macroeconomic finance analysis, forecasting, and planning. He has honed his skills having worked cross-continental as a finance analyst, which gives him inter-cultural experience. He has a strong passion for regulation and macroeconomic trends as it allows him to peek under the global bonnet to see how the world works. Follow him on Twitter: @adejimi

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın