Bitcoin Transfer Ücreti Olmadan Nasıl Alım Yapılır?

Makaleyi Paylaş

Bitcoin transfer ücreti son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer almaktadır. Ayrıca “Bitcoin transfer ücreti olmadan da satın alınabilir mi?” yerine “transfer ücreti olmadan kripto para satın alınabilir mi?” sorusunu sormak daha mantıklı gözükmektedir.

SponsorSponsor

Ne yazık ki transfer ücreti ödemeden online olarak kripto para satın almanız neredeyse imkansızdır. Ancak lider kripto para olan Bitcoin için durum farklı olabilmektedir.

SponsorSponsor

Bitcoin transfer ücretini, diğer kripto paralara nazaran, daha düşük seviyede bulabileceğiniz birtakım platformlar vardır. Yazı boyunca size bu platformlar hakkındaki gerekli tüm bilgiler sunulacaktır.

Öncelikle Bitcoin transfer ücretinin normalde ne kadar olduğunu bilmek gerekir. Ardından ise Bitcoin transfer ücretinin hangi platformlarda en düşük seviyelerde olduğu detayları ile birlikte anlatılacaktır.

Bitcoin Satın Alırken Gerekli Ücretlendirmeler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Bitcoin transfer ücreti olmadan satın alınması mümkün bir kripto para değildir. Aslında hiçbir kripto para için bu durum söz konusu değildir.

Başlangıç düzeyinde kripto para yatırımcısı olan kullanıcıların özellikle dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bu, Bitcoin ve diğer kripto para transferlerindeki 4 farklı trading ücretlendirme türüdür:

  • Ağ ücretleri
  • Kripto para borsa ücretleri
  • Trading ücretleri
  • Premium abonelik ücretleri

Bitcoin transfer ücreti olmadan BTC satın almak isteyen kullanıcılar ilk etapta bir hayal kırıklığı yaşamaktadır. Ancak Bitcoin transfer ücretinin oldukça düşük seviyede olduğu kripto para borsaları ve cüzdanları olduğu unutulmamalıdır.

Bitcoin transfer ücreti olmadan nasıl ve nereden satın alınır sorusunun yerine en düşük transfer ücreti ile nasıl Bitcoin sahibi olunur, buna odaklanılacaktır. Ayrıca ücretlendirmeyi minimum düzeyde tutabilmek adına hangi aşama ne kadar ücret gerektiriyor konusuna da değinilecektir.

Ağ Ücretleri (mining ücretleri)

Kripto para satın almak isteyenler ilk olarak kullandıkları kripto para borsasına göre bir ağ bedeli ödemesi gerekir. Eğer Bitcoin işlem ücreti olmaksızın bir satın alma düşünüyorsanız bu mümkün değildir. Ancak daha düşük ücret talep eden alternatifler bulmanız mümkündür.

Bitcoin işlemlerindeki ağ ücreti aslında mining ücreti olarak da bilinmektedir. Bu kapsamda sizin için blockchain üzerindeki blokları tamamlayan miner’lara belirli bir ödeme yapılmaktadır. Bu ağ ücreti işlemin doğrulanmasını ve ağa kaydedilmesini kapsamaktadır.

Ağ ücretinin maliyeti sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Bu durum işlem talebinde bulunan kişi sayısına göre belirlenmektedir. Bitcoin transfer etmeden veya satın almadan önce mevcut işlem ücretlerini kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, işlemler sırasında daha yüksek ücret ödüyor olmanız işlemlerinizi blockchain’e daha hızlı şekilde kaydedecektir.

Ağ ücreti blockchain’lerin birden fazla işlemi bir anda gerçekleştirmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu kapsamda Proof-of-Stake (PoS) modelini tercih etmiş olmalarının ana sebebi de budur. Ancak maalesef ki Bitcoin Proof-of-Work (PoW) modelli bir blockchain’dir. Bu yüzden de yüksek ağ ücretlerine sahiptir.

Ayrıca bir önemli nokta da bu ağ ücretlerinin transfer edilen miktara göre değişmeyecek olmasıdır. Kripto para cüzdanınıza hangi miktarda Bitcoin gönderimi yapacağınızdan bağımsız olarak ağ ücretlendirmesi yapılır. Söz konusu ağ ücreti göndermek istediğiniz toplam miktar ile birlikte işlem ücretine eklenecektir.

Trading Ücretleri – Bitcoin Transfer Ücreti

Hangi kripto para borsasından işlem yapmayı tercih ettiyseniz trading ücretlerini orası tahsil edecektir. Platformda gerçekleştirilen her trading başına ortalama trading ücreti %0.5 ve %2 arasında değişiklik göstermektedir. Trading ücreti aslında tek seferlik bir işlem ise oldukça düşüktür. Ancak sık şekilde kripto para trade eden biri için külfeti giderek artacaktır.

Kripto para borsaları ve broker’ları trading ücretlerini birer “maker” ve “taker” olarak adlandırmaktadır. Yapıcı ve alıcı anlamına gelen bu terimler aynı zamanda sipariş veren ve alan olarak düşünülürse kulağa daha mantıklı gelmektedir. Bu çerçevede “taking” işlemi başkası tarafından listelenen bir talebin yine bir başkası tarafından yerine getirilmesidir.

Maker ücretleri genellikle düşük ölçeklidir. Platformda listelenen her yeni talep aslında platform için bir likidite demektir. Bu durum özellikle maker ücretlerinin düşük tutulmasındaki en önemli sebep olarak karşımıza çıkmaktadır.

Borsa Ücretleri

Kripto para borsaları ve broker’ları fonların platformdan transferi ve para yatırıp çekme işlemleri sırasında ücret talebinde bulunabilmektedir.

Kripto para borsa ücretleri hem itibari paralarda hem de kripto paralarda uygulanabilmektedir. Bazı işlemlerin sabit ücretleri bulunurken bazılarında ise 2 ile 5 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı kripto para borsalarında transferini istediğiniz kripto para tutarına göre %0.02’den %1’e kadar çıkan ücretler vardır.

Bitcoin transfer ücretini öğrenmek ve bu değişken yapıdaki ücretlerden haberdar olmak önemlidir. Örneğin sabit değerli Bitcoin transfer ücreti ile işlem yapmanız mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır.

Eğer düşük miktarlarda kripto para transfer edecekseniz bu yöntem biraz pahalı olacaktır. Bununla birlikte eğer yüksek miktarlara çıkıyorsanız, Bitcoin transfer ücretini yüzde olarak hesaplayan platformlar sizin için daha mantıklı gözükmektedir.

Kullandığınız para çekme ve yatırma yöntemlerine göre de kripto para borsa ücretleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kapsamda eğer kredi ve banka kartları kullanılıyorsa en hızlı şekilde gerçekleşecektir. Banka transferleri ise birkaç gün alabilmektedir. Ancak kredi kartı ile yapılan işlemler daha yüksek depozito ücretlerine sahiptir.

Premium Bitcoin Transfer Ücreti

Bitcoin transfer ücretini ödemeden satın alma işleminizi gerçekleştirebileceğiniz birtakım kripto para borsaları vardır. Ancak bunlar, Bitcoin’leri size satarken daha yüksek bir fiyat karşılığı bunu gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte güncel fiyatından da daha düşük seviyede geri alım hizmeti sunmaktadır. Bu tür kripto para borsalarının kazanç elde edebilmeleri ve sistemin devamı ancak bu şekilde gerçekleşmektedir.

Bir platformdaki satış ve alış değeri arasındaki farka “spread” denilmektedir.

Aylık ve yıllık olarak üye olabileceğiniz ve premium özelliklerden faydalanabileceğiniz bir versiyonu da vardır. Bu abonelikler boyunca Bitcoin transfer ücreti ödemenize gerek kalmayacaktır. Bu konuda bir aboneliğe dahil olmak istiyorsanız Crypto.com App ve Phemex sizler için iyi birer premium seçeneği olacaktır.

Ücret Ödemeden veya Düşük Ücretlerle Bitcoin Alımı Yapılabilecek Kripto Para Borsaları

Gerekli tüm ücretleri bir arada düşünmek belki kafa karıştırıcı gelebilir ancak sizin adınıza biz bu araştırmayı yaptık.

İşte transfer ücretleri oldukça düşük olan kripto para borsaları:

  • Coinbase yeni yatırımcılar için en iyi kripto para borsasıdır. Otomatik ödeme veya kredi kartı alımlarında %3.83 borsa ücretine sahiptir. Şayet bu %0.50 işlem ücretlerinden yararlanmak istiyorsanız paranızı Coinbase Pro’ya transfer etmeniz gerekir.
  • Crypto.com App normalde %2.99 işlem ücreti ile çalışmaktadır. Ancak yeni kullanıcılar için burada bir avantaj söz konusudur. İlk 30 gün yeni kullanıcıların işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
  • Phemex kripto para borsası trading’ler için sıfır işlem ücretli premium üyelikler sunmaktadır. Doğrudan kart alımlarında %3.85 oranında ücret alınmaktadır.
  • Binance’teki para yatırma ve çekme işlemleri için tüm kripto para ve itibari paralarda farklı işlem ücretleri bulunmaktadır. Bunlar %0.1’den başlayarak, cüzdanınızda BNB tuttuğunuz müddetçe, %0.075 seviyesine kadar düşebilmektedir.
  • Kucoin kripto para borsası %0.1 trading ücretleri ile çalışmaktadır. Fakat bu durum kripto para çiftlerine göre değişiklik göstermektedir. Kucoin kripto para borsası para yatırmalarda herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır. Para çekmeler için ise değişken bir ücretlendirme yapısına sahiptir. Ayrıca KSC token sahipleri ise trading’ler için yalnızca %0.08 ücret ödemektedir.
  • LocalBitcoins , kullanıcılar arası kripto para transferleri yapılmasını sağlayan bir kripto para borsasıdır. LocalBitcoins’de üyelik açmak, Bitcoin satın almak ve satmak tamamen ücretsiz yapılmaktadır.

Bitcoin transfer ücreti olmadan yapılan işlemler genellikle piyasa fiyatlarının üstünde yapılmaktadır. Dolayısıyla buralar Bitcoin satın alımları açısından en ucuz veya en uygun olan yerler değillerdir.

Bitcoin Transfer Ücreti Olmadan Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın alımlarında ödemekle yükümlü olunan çeşitli sayıdaki farklı tip ücretlerden bahsedilmiştir. Bu kapsamdaki ücretler bulunulan ülkeye ve satın alınmak istenen miktarlara göre değişiklik gösterecektir. Bitcoin transfer ücretinden muaf olabilmek veya düşük ücretler ile işlem yapabilmek için işlem öncesi iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Eğer bir kripto para topluluğuna dahil olmaya hazırsanız işte doğrudan kart ödemeleri sunan üç farklı kripto para borsası.

Coinbase Üzerinden BTC Satın Almak

Coinbase kripto para piyasası gerçekten yeni başlayanların dostudur.

Coinbase kripto para borsasında şu an 50’nin üzerinde varlık listenmektedir. Ayrıca Coinbase Pro’da 100’den fazla trading çifti bulunmaktadır.

Coinbase’de hesap oluşturmak oldukça kolaydır. Hesabınızın doğrulanması için gerekli belgeleri göndermeniz gerekmektedir. Onaylanma süreci birkaç günden kısa sürmektedir. Hesabınız onaylandıktan sonra sırada artık anlık satın alma işlemi için kart detaylarının girilmesi vardır. Bunun dışında eğer banka transferi ile itibari para göndermeyi düşünüyorsanız, sabit ücretli fakat birkaç gün sürebilen, satın alma işlemini bu yolla da gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kredi kartı veya debit kart kullanarak online ödeme yöntemiyle Bitcoin satın almaya karar verdiyseniz kripto para listesini açarak Bitcoin’i seçmeniz gerekecektir. Liste içerisinde Bitcoin’i bulur bulmaz satın almak istediğiniz tutarı BTC cinsinden veya almak istediğiniz itibari para cinsinden yazmanız gerekir. Yukarıdaki resimde olduğu gibi emir için bir ön izleme olacaktır. Bitcoin transfer ücreti girdiğiniz toplam tutardan kesilmektedir. Coinbase, Bitcoin transfer ücretinin en düşük olduğu kripto para borsalarından biridir.

Hesabınıza para transferini tamamladıktan sonra kripto para trading’e başlayabilmek için öncelikle bir Coinbase Pro hesabı açmanız önerilmektedir. Hesabınızdaki BTC’yi Coinbase Pro’ya aktardığınız zaman, 2021 yılının en düşük Bitcoin transfer ücreti olan ,%0.5 işlem ücretinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Binance Üzerinden BTC Satın Almak

En popüler kripto para borsalarından biri olarak bilinen Binance aynı zamanda en geniş altcoin listesine sahiptir. Kullanıcılar tarafından sık tercih ediliyor olmasının önemli bir nedeni Binance’in150’den fazla altcoin ile çalışıyor olmasıdır.

Binance’e itibari para yatırabilmek veya kart karşılığı satın alma yapabilmek için doğrulanmış bir kullanıcı hesabına sahip olmanız gerekecektir. Aksi takdirde işleminize onay verilmeyecektir..

Binance’teki hesabınız doğrulanır doğrulanmaz Kripto Para Satın Al > Kredi/Banka Kartı kısmına tıklamanız işleminizi başlatacaktır. Bu kısımda tercih ettiğiniz itibari para birimi ve satın almak istediğiniz Bitcoin tutarını girmeniz gerekecektir.

Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra “Devam” butonuna tıklamanız halinde sizden kart bilgilerinizi girmeniz talep edilecektir. İşlemin tamamlanabilmesi için kart bilgilerinizi gerekli alanlara doldurmanız gerekir.

Artık işlem tamamladığına göre Binance hesabınız ile BTC satın almanız artık mümkün hale gelmiştir. Bu kapsamda tüm trading işlemleri %0.1 trading ücreti gerektirmektedir. BNB holder’ları için durum biraz farklıdır. Eğer siz de bir BNB holder’ı olmak istiyorsanız BNB’nin %0.075 trading ücreti bulunmaktadır.

Ayrıca fonlarınızı bir kripto para cüzdanında veya farklı bir kripto para borsasında da tumanız mümkündür. Ancak Binance üzerinden çekim işlemlerinde 0.0005 BTC ücret kesilmektedir. Öte yandan minimum çekim tutarı ise 0.001 BTC olarak belirlenmiştir.

Kraken Üzerinden BTC Satın Almak

Kraken, düşük masraflarla anında Bitcoin alınabilen bir başka mükemmel seçenektir. Bitcoin transfer ücretinden tamamen kurtulmanız ve masrafsız BTC almanız ne yazık ki mümkün değildir. Ancak Kraken’deki düşük seviye Bitcoin transfer ücreti maliyetinizi düşürmenize yarayacaktır. Kraken, kullanıcıların ikamet ettiği ülkeye bağlı olarak değişmekle birlikte, 60’ın üzerinde kripto para sunmaktadır.

Kraken kripto para borsasında Bitcoin satın almak oldukça kolaydır. Öncelikle tıpkı diğer kripto para borsaları gibi Kraken için de hesabınızın doğrulanması gerekmektedir. Kraken’da doğrulama işlemleri bir günden az sürmektedir.

Kraken hesabınız Orta veya Pro level’e geldiğinde artık Kripto Para Satın Al seçeneği aktif hale gelecektir. Burada Bitcoin ile trade etmek istediğiniz itibari paranın miktarını ve cinsini belirtmeniz gerekmektedir. Ödeme yönteminizi de belirledikten sonra artık karşınıza yapmak istediğiniz işlem için size bir önizleme gönderilecektir. Bu kısımda almak istediğiniz Bitcoin miktarını ve bunun için ödenmesi gereken tutarı kontrol etmeniz mümkün olacaktır.

Bitcoin Transfer Ücreti Ödemeden BTC Satın Almak: Bu gerçekten mümkün mü?

Ne yazık ki, Bitcoin transfer ücreti ödemeden satın almak oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Çoğu zaman da gerçek olmayacak kadar kulağa hoş gelmektedir. Online kripto para alırken ödenmesi gereken birtakım ücretler karşımıza çıkmaktadır. Ancak iyi haber aralarında gerçekten de uygun olanların olmasıdır. Bu yazıda Bitcoin transfer ücretinin en düşük seviyede olduğu kripto para borsalarından bahsedilmiştir. Ancak yine de yatırımcıların kendi araştırmalarını da dikkate almaları ve fırsatları değerlendirmeleri gerekir.

Son olarak, makul transfer ücretine sahip ve itibarlı olan bir kripto para borsası tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır. Şayet Bitcoin transfer ücretinde ucuza kaçmak, platformun ortadan kaybolması ihtimalinde, ileride büyük kayıplara yol açacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin transfer ücretini ödemeden de satın alınabilir mi?

Bitcoin satın alırken herhangi bir ekstra ücret ödemek istemiyorsanız, yeni kullanıcılara promosyon indirimleri sunan, yeni kripto para borsalarına bir göz atmanızda fayda vardır.

Bitcoin transfer ücretinden kaçınabilir miyim?

Evet, her ne kadar tüm platformlarda olmasa da özellikle yeni kullanıcılarına yönelik özel indirimler ve ücretsiz işlem hakları veren platformlar vardır. Bu sayede transfer ücreti ödemeden BTC almak mümkün hale gelmektedir

Bunun bir başka yolu ise premium üyeliklere %0 işlem ücreti sunan kripto para borsalarından abonelik satın akmaktır. Ancak bu durumda da dolaylı olarak Bitcoin transfer ücreti abonelerden tahsil edilmektedir. LocalBitcoins gibi platformların Bitcoin satarken veya alırken talep ettiği herhangi bir ücreti yoktur. Ancak bu durum piyasadaki popüler kripto para borsalarına (Binance vb.) kıyasla daha yüksek fiyatlara BTC almanıza neden olacaktır.

Bitcoin satın alırken ödenmesi gereken herhangi bir işlem ücreti var mı?

Online olarak Bitcoin satın almak kendi ücreti dışında birkaç farklı ücreti de beraberinde getirmektedir. Bunlar yukarıda da bahsettiğimiz üzere kripto para borsalarındaki işlem komisyonları ve trading ücretleri gibi şeyleri içermektedir. Her kripto para borsası farklı işlem ücretine sahiptir. Ayrıca ücretler zamanla değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla Bitcoin satın almadan önce dikkat edilmesi gereken hususların arasında bu ücretlerin karşılaştırılması da yer almaktadır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Iulia is a computer science engineer. She's been a crypto writer since 2017. Iulia blogs about technology, blockchain and travelling. Her goal is to see and travel as much as possible and then tell the world about the beautiful things she experiences.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!