Bitcoin Nasıl Alınır? 2021 Kripto Trading Başlangıç Rehberi

Makaleyi Paylaş

Bitcoin nasıl alınır sorusu, özellikle kripto para alanında yeni olan insanlar için zahmetli bir sürece dönüşebilir.Kripto para trading’i, fiyat dalgalanmaları ve volatiliteden oluşan potansiyeli görerek kısa vadeli karların farkına varan trader’lar tarafından kullanılır. Uzun süre satmayı düşünmeyerek elde Bitcoin tutmaya odaklanan yatırımdan farklıdır.Bitcoin volatilite sahibi bir varlık olsa da, yüksek hacimle ve sıklıkla trading’i yapılmaktadır. Piyasayı doğru bir şekilde tahmin edebildikleri takdirde, trader’lar Bitcoin trading’inden sağlıklı karlar elde edebilirler.

Ayrıca, Bitcoin trading’ine başlamak kolaydır. Dolayısıyla, Bitcoin nasıl alınır sorusu da göründüğü kadar can sıkıcı değildir. Daha önce hiç trading yapmamış insanlar için bile Bitcoin nasıl alınır sorusu bir zorluk oluşturmayacaktır.

Bitcoin trading’ine başlamak için öncelikle bir kripto para borsasına erişiminizin olması gerekir. En popüler kripto para borsaları arasında StormGain , Coinbase, Gemini ve Binance bulunmaktadır.

Bu rehberde, Bitcoin nasıl alınır sorusunu yanıtlamak için Binance kullanılacaktır.

Bitcoin Nasıl Alınır: Binance’e Kayıt Olmak

Eğer zaten bir Binance hesabınız varsa, diğer başlığa geçiş yapabilirsiniz. Hesabınız yoksa, aşağıda sizin için Bitcoin nasıl alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap olan hesap oluşturma için kapsamlı bir rehber hazırladık.

1. Binance.com/tr sitesine gidin ve ‘Şimdi Kayıt Ol’ butonuna tıklayın.

2. Kayıt olmak için açılan sayfada, e-mail adresinizi ve hesabınız için kullanmak istediğiniz şifrenizi girin.

Eğer bir yönlendirme kodunuz varsa, referans kimliği yazan kısma onu da girin. Daha sonra hizmet koşullarını kabul edin. En sonunda ise ‘Hesap Oluştur’ butonuna tıklayın.

3. Binance ekranında açılacak olan yapboz parçasını doğru yere kaydırarak puzzle’ı tamamlayın.

4. Bu adımları tamamladığınızda, e-mail’inize gelen 6 basamaklı kodu girerek hesabınızı doğrulayın. Bu kodun 30 dakikalık bir geçerlilik süresi olduğunu unutmayın.

5. Doğrulama kodunuzu girdikten sonra, başarıyla kayıt olduğunuz anlamına gelen aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

Artık Binance hesabınıza Bitcoin yatırabilir ve trading yapmaya başlayabilirsiniz.

Güvenlik Uyarısı – Hesabınızın güvenliğini artırmak için Binance’e ilk kez giriş yaptıktan sonra iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirdiğinizden emin olun.

Burada isterseniz Google 2FA veya SMS 2FA seçeneklerinden birine karar verebilirsiniz.

Binance’e Bitcoin Yatırma

Binance’e Bitcoin göndermek için kullanabileceğiniz çeşitli kripto para cüzdanları vardır. En popüler cüzdanlar arasında ise şunlar bulunur:

  • MetaMask
  • Coinbase
  • Exodus
  • SoFi
  • Trezor
  • Ledger

Trezor ve Ledger’ın çevrimdışı cüzdanlar olduğunu unutmamak gerekir.

Bitcoin yatırmak, tercih ettiğiniz cüzdandan Binance’e Bitcoin göndermeniz anlamına gelir. Bu da tamamlanması kolay ve hızlı bir süreçtir.

StormGain kredi kartıyla Bitcoin alabildiğiniz en kolay borsalardan biridir.
StormGain’de ilk Bitcoin’inizi hemen alın!,

Zaten Binance hesabınızda Bitcoin varsa, bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.

Eğer yoksa, aşağıdaki adımları takip edin.

Hesap panonuza gidin ve ‘Para Yatır’ yazan sarı butona tıklayın.

Burada, verilen cüzdan adresinizi kullanarak Bitcoin’lerinizi yatırabilirsiniz.

Bu cüzdan adresi, Binance hesabınıza özeldir. Bu yüzden para yatırma işlemi için kullanmadan önce doğru şekilde kopyaladığınızdan ve yalnızca Bitcoin yatırmak için kullandığınızdan emin olun.

Para yatırma adresinin doğru girildiğinden emin olmak için seçtiğiniz herhangi bir uygulamadaki QR kod okuyucuyu da kullanabilirsiniz.

Ayrıca, seçtiğiniz coin’in BTC olduğundan emin olun. BTC para yatırma ağını kullanmaya da dikkat etmeniz gerekir.

Uyarı – Bu adımda yaptığınız herhangi bir hata Bitcoin’lerinizi kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden, bir şeyleri onaylamadan önce tüm adresleri en az iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Para yatırma işleminiz tamamlandığında Binance’ten 2 tane bildirim alacaksınız. Bunlardan biri e-mail yoluyla gelecek. Diğeri ise para yatırma işleminin onaylandığını gösteren bir hesap bildirimi olacak.

Bu adımdan sonra, cüzdanınıza giderek Bitcoin bakiyenizi görüntüleyebilir ve trading’e başlayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için Temel Trading Kavramları – Bitcoin Nasıl Alınır?

İlk trade’inizi yapıp Bitcoin nasıl alınır sorusunu tam olarak cevaplamadan önce, mümkün olan en iyi trading deneyimini yaşamanız için bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

1. Trading Çiftleri

StormGain ve Binance gibi en popüler borsalar yüzlerce trading çiftine erişim sağlar. Binance’de Bitcoin çeşitli itibari para trading çiftleriyle ve 50’den fazla kripto parayla trade edilebilir.

Kripto paraların kendi aralarında da trading’i yapılabilir. USD gibi itibari paralarla veya USDT gibi itibari paraya sabitli stablecoin’lerle de trade edilebilir.

Örneğin, BTC/ETH trading çiftini kullanarak Bitcoin’in Ethereum ile trading’ini yapabilirsiniz. Aynı şekilde, BTC/USD gibi bir itibari para çiftini ya da BTC/USDT gibi bir stablecoin çiftini de kullanabilirsiniz.

2. Trading Ücretleri

Bir borsada trading yaparken, yaptığınız her trade için bir işlem ücreti ödersiniz. Bu ücretler, trade yapılan miktara bakılmaksızın yaptığınız tüm trade’lerde alınır. Alınan miktar, %0.1 ile %1 arasında değişir. Bu nedenle Bitcoin trading’i yaparken bunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Binance ve FTX gibi bazı borsalar, trading ücretlerini ödemek için kendi borsa token’larını kullanmanız durumunda ödenen tutarın azaltılmasına olanak tanır.

Binance’te, trading ücretlerinden %25 indirim elde etmek için kendi token’ları BNB’yi kullanabilirsiniz. Bu, düzenli günlük trading yapan veya mümkün olan en az ücreti ödemeyi uman trader’lar için harika bir fırsattır.

Bitcoin almaya hazır mısınız? StormGain borsasında trade yapmaya başlayarak 25 USDT’lik karşılama bonusu kazanın.
StormGain’de trading yapmaya hemen başlayın!,

3. Limit, Piyasa ve Stop Emirleri

Bir borsada Bitcoin trading’i yaparken piyasaları, limit ve stop emirlerini kullanarak trade yapabilirsiniz. Bu terimler ilk başta kafa karıştırıcı görünebilir. Ancak temel mantıklarını öğrendikten sonra anlaşılması daha kolaydır.

Yeni başlayanlar için en popüler iki seçenek, trading yapması en kolay olan piyasa ve limit emirleridir.

a. Piyasa Emirleri

Piyasa emirleri, mevcut piyasa fiyatında mümkün olan en hızlı şekilde trading’in gerçekleşmesi için tasarlanmış trade’lerdir. Örneğin piyasa emri ile Bitcoin satın almak isterseniz, emir gerçekleştiğindeki Bitcoin fiyatından alım olacaktır.

Bu emirler Bitcoin alıp satmak için en basit yollardır. Bir emrin hemen gerçekleşmesi için en yüksek şansı sağlar. Ancak trader’ları fiyatlardaki ani değişikliklere ve slipaja karşı korumasız bırakırlar. Bu da almanız gerekenden daha az Bitcoin’in elinize geçebileceği anlamına gelir.

Piyasa emirleri, Bitcoin’i anında almanız gerektiğinde veya kayıp yaşayan bir trade’i hemen sonlandırarak satış yapmanız gerektiğinde sıklıkla kullanılır.

b. Limit Emirleri: Bitcoin Nasıl Alınır?

Diyelim ki 50.000 dolardan bir Bitcoin satın almak istiyorsunuz. Ancak mevcut fiyat o sırada 51.000 dolar. Bu durumda bir limit emri belirleyebilirsiniz. Bu, fiyat 50.000 dolara düşmedikçe işleminizin gerçekleşmeyeceği anlamına gelir.

Bir limit emri, belirli bir fiyat için Bitcoin almak veya satmak için verilen bir emirdir. Emir defteri aracılığıyla görüntülenir. Emir defteri, Bitcoin’de yapılan trade emirlerinin mevcut işlemlere göre yerine getirildiğini gösterir.

Aynı yöntemi kullanarak Bitcoin satadabilirisiniz. Yani fiyat belirttiğiniz tutara ulaşmadığı sürece emir yerine getirilmez.

Örneğin, Bitcoin 51.000 dolardan trade ediliyor olsun. Siz de 52.000 dolarda satım yapmak istiyorsunuz. Bitcoin 52.000 dolara ulaşana kadar yerine getirilmeyecek bir limit satış emri belirleyebilirsiniz.

c. Stop Emirler

Stop emri, belirli bir fiyata ulaştığında Bitcoin alım veya satım emridir. Yeni başlayanlar için stop emirleri önerilmez. Yalnızca profesyonel trader’lara önerilir. Bu kapsamda, piyasa ve limit emirleri çok daha kolay olduğundan yeni başlayanlara önerilir.

Stop emirleri gibi daha gelişmiş trading teknikleriyle uğraşmak istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi kapsayan bu stop emir rehberini kullanabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır: İlk Bitcoin Trading’inizi Gerçekleştirin

Artık trading hakkında bilmeniz gereken temel bilgilere sahipsiniz. Şimdi ise ilk Bitcoin trading’inizi gerçekleştirme zamanı.

İlk trade’inizi yapmak için Binance’in üst tarafında yer alan ‘Trade’ butonuna tıklayın ve ardından ‘Klasik’ seçeneğini seçin.

Eğer isterseniz gelişmiş seçeneği de kullanabilirsiniz. Ancak klasik modda ilk alımınızı gerçekleştirmeniz için gereken tüm araçları bulabilirsiniz.

Klasik seçeneğine tıkladığınızda BTC/USDT çiftinin trading sayfası açılır. Bu, stablecoin olan USDT ile trade yapacağınız anlamına gelir.

Grafik arayüzü, Bitcoin’in mevcut fiyatını gösterir. Farklı zaman dilimleri kullanarak grafiği görüntülemenizi sağlar. Eğer grafik okuma ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, grafik okuma ile ilgili hazırladığımız rehberimize bakabilirsiniz.

Eğer başka bir kripto para ile Bitcoin trading’i yapmak istiyorsanız, üst kısımdaki ‘BTC’ seçeneğine tıklayabilir ve istediğiniz çifti seçebilirsiniz. Alternatif olarak, arama butonu ile diğer itibari para ve coin çiftlerini de arayabilirsiniz.

Ekranın sol tarafında, verilen mevcut alım ve satım emirlerini gösteren emir defterini göreceksiniz.

Trading arayüzü, daha önce belirttiğimiz piyasa, limit ve stop emirlerini ayarlamanıza olanak tanır.

Yapmanız gereken tek şey emir türünüzü seçmektir. Daha sonra ise, almak veya satmak istediğiniz Bitcoin miktarını girip trade’inizi yapmanız yeterli olacaktır.

Trade’iniz tamamlandığında, emrinizin tamamlandığını belirten bir bildirim alacaksınız.

Sonuç

Tebrikler, eğer bu adımları takip ettiyseniz az önce ilk Bitcoin trade’inizi gerçekleştirdiniz. Böylece Bitcoin nasıl alınır sorunuzu da cevaplamış oldunuz.

Artık kripto para sektöründe deneyimli bir trader olma yolunda ilerliyorsunuz.

Her zaman olduğu gibi, bu rehberimizde de Bitcoin nasıl alınır sorusuna kapsamlı bir yanıt vermeye çalıştık.

Ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Kripto Para Okulu sekmemize giderek trading deneyiminizi nasıl iyi yönde artırabileceğiniz ile ilgili sayısız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin nasıl alınır sorusuna verdiğimiz cevapla birlikte sizlere trading yolculuğunuzda başarılar diliyoruz!

Bitcoin yükselişte ve siz hala Bitcoin almadınız mı? StormGain borsasında kripto para alımı yapın ve sıfır komisyonun keyfini çıkarın.
StormGain’i şimdi ziyaret edin!,

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Share Article

Deniz Psikoloji alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde lisans eğitimini sürdürmektedir. Bilişsel süreçler ve bellek konusuna özellikle ilgi duymaktadır. Blockchain teknolojisi ve kripto paralardan oldukça etkilenmiş ve bu konuda araştırmalarını sürdürerek BeInCrypto'nun Kripto Para Okulu kısmında görev almaktadır.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın