Bitcoin Caiz Mi?

Makaleyi Paylaş

Bugünkü yazımızın içeriği Bitcoin caiz mi sorusuna dayanmaktadır. Ülkemizde sıklıkla meydana gelen tartışmaların başını çeken caizlik ve haramlık konusu Bitcoin alanında da sıklıkla dile getirilmektedir. Konuyla ilgili tartışmalar hala devam etmektedir ve henüz ortak bir karara varılamamıştır. Bu yüzden bu yazıda da Bitcoin’in caiz olup olmadığı hakkındaki çeşitli görüşlere yer vereceğiz ve bunlar ışığında kararı size bırakacağız.Bu Yazıda:

  • Bitcoin Caiz Mi?
  • Diyanet İşleri Bakanlığının Bitcoin Fetvası
  • Blossom Finance Açıklaması
  • Fatih Kalender’in Açıklaması
  • Muhammad Abu-Bakar’ın Açıklaması
  • Sonuç

Bitcoin Caiz Mi?

Diyanet İşleri Bakanlığının Bitcoin Fetvası

Diyanet İşleri Bakanlığının yayınladığı fetvaya göre devlet gözetimi altında olmayan ve itibari para olarak tanımlanmayan kripto paraların ve dolayısıyla Bitcoin’in kullanımı dinen uygun değildir. Diyanete göre spekülasyona açık olmaları da bunların dinen caiz olmadığını vurgulamaktadır. Devlet gözetimi altında olmayan bu sanal paraları para olarak tanımlayamayacağımızı belirten Diyanet, gözetimden uzak olmaları sebebiyle kara para aklama gibi yasadışı işlerde kullanılabileceklerini ve bu yüzden de şu durumda caiz olmadıklarını belirtmektedir.Blossom Finance Açıklaması

Endonezya merkezli Blossom Finance isimli İslami finans şirketi ise Bitcoin’in caiz olduğunu açıklamıştır. Blossom Finance’a göre, hükümetler tarafından yasaklanmadığı sürece kripto paraları gerçek para birimleri olarak görebiliriz. Bunun sonucunda ise Bitcoin’in caiz olduğu söylenebilir.

Fatih Kalender’in Açıklaması

İsmailağa Fıkıh Heyeti’nde konuk olduğu videolarla ve kitaplarıyla tanınan İslam alimi Fatih Kalender’e göre, İslam’da mübadele aracı olan paralar fiziki varlıklar olarak tanımlanmaktadır. Zamanında kullanılan gümüş, altın ve şimdi kullanılan banknotların hepsinin fiziki bir gerçekliği vardır. Kripto paralarda bu durumun olmaması ise akıllarda şüphe uyandırmaktadır. Bu yüzden, Diyanetle aynı sebeplerden ötürü Fatih Kalender de kripto paraların şu anki durumda caiz olmadığını ileri sürmektedir.

 

Muhammad Abu-Bakar’ın Açıklaması

İslam alimi Muhammad Abu-Bakar’a göre, Bitcoin caizdir. Abu-Bakar yaptığı çalışmalarda Almanya’da Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul görmesini vurgulamaktadır. Ayrıca, küresel borsaların Bitcoin’i ve diğer kripto paraları tanıması, birçok firmanın bu şekilde ödeme kabul etmesi ve insanların günlük ticaretlerinde kullanabilmesi gibi sebeplerden ötürü caiz kabul edilebileceğini belirtmektedir.

Sonuç

Bugünkü yazıda ülkemizde sıklıkla ortaya çıkan tartışma konularından biri olan Bitcoin caiz mi sorusuna değindik. Görüldüğü üzere bu konuda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Her iki görüşten de en çok takip edilen isimlerin düşüncelerini ortaya koyduk. Bitcoin caiz mi sorusuna verilecek yanıtı da sizlere bıraktık.

Share Article

I am Deniz Nur Köken and studying psychology at Middle East Technical University. Also, working as a translator on Learn team in BeInCrypto!

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın