Binance vs Binance US: Detaylı İnceleme (2021)

Makaleyi Paylaş

Binance vs Binance US başlığı altında güncel bilgilerle yazılmış bir karşılaştırma yazısı olacaktır. Bu kapsamda size konu hakkındaki en detaylı bilgiler sunulmaya çalışılacaktır. Konumuza dönecek olursak trade yapmak ve yatırımda bulunmak için çok sayıda kripto para borsası ve kripto para cüzdanı bulunmaktadır. Evet, bunlar arasındaki ana platformların biri tahmin ettiğiniz üzere Binance’tir. Changpeng Zhao tarafından kurulan Binance platformu yıllar içinde giderek büyümüş ve çok sayıda farklı yatırım aracına ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte akıllarda şu an Binance vs Binance US sorusu yer almaktadır.

SponsorSponsor

Her ikisi de kullanıcı tabanı için benzer bir deneyim sunmaktadır. Bununla birlikte ortalama bir kripto para yatırımcısı için önemli sayılabilen bazı farklılıkları vardır. Ayrıca, 2020’nin sonlarından itibaren Amerika’daki kullanıcılar yalnızca Binance.US kullanabilmektedir. Fakat diğer kullanıcılar için halen seçim hakkı vardır. Eğer hangisini kullanmanın sizin için daha iyi olacağını ve bunun nedenini tüm ayrıntılarıyla birlikte öğrenmeyi istiyorsanız, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

SponsorSponsor

Desteklenen Kripto Paralar

Ana Binance platformu ile Binance.US. arasındaki en net ayrımlardan biri, trading yapabileceğiniz kripto paraların (ve itibari paraların) toplam sayısıdır. 2021’in başlarında Binance.US. platformu toplam 53 coin’i desteklerken, platformun orijinal versiyonu olan Binance 200’den fazla coin desteklemektedir.

Eğer siz de ABD dışındaki bir kullanıcı iseniz, tek bir platform üzerinden çok sayıda coin trade etmeniz ve satın almanız için çok büyük fırsata sahipsiniz demektir. ABD’de aynı şeyi yapmak isteyenler, platformu kullanamadıkları için, kendilerini diğer kripto para borsalarının kullanım rehberlerini araştırırken bulabilmektedir.

Trading Ücretleri

Binance vs Binance US işlem ücretleri açısından değerlendirildiğinde her ikisinin de %0.1’lik standart işlem ücretine tabi olduğu görülmektedir. Ancak aralarındaki temel bir fark, ABD’de bulunup bulunmamaya bağlı olarak, ek ücrete tabi olunup olunmayacağıdır. Örneğin, Binance hesabınıza yapılan banka havale ücretleri ABD dışında ücretsizdir. Ancak sıra ABD’li kullanıcılara geldiğinde, transfer yöntemine bağlı olarak bu ücretler %4.5 oranına kadar çıkabilmektedir.

İşlem ücretlerine yansıyan bu eşitsiz durum, ülkelerde yaşanan kripto para regülasyonlarına bağlanılmaktadır. Binance ile Binance.US. diğer kripto para borsaları ile ücretlendirme sistemleri kapsamında karşılaştırıldığında, ikilinin diğerlerinden çok daha karmaşık bir ücretlendirme yapısına sahip olduğu görülmektedir. Üstelik ABD dışında yaşayan diğer kullanıcılar her halükarda daha düşük işlem ücretleri ödemektedir.

Ücret yapısını bu kadar karmaşık yapan ise Binance’in farklı seviyelerdeki kullanıcılar için farklı ücretler uyguluyor olmasıdır. Teoride bu durum hem ana platform (Binance) hem de Binance.US için benzermiş gibi gözükse de, Amerikan platformunda bu seviyelerde kullanıcı çok daha az bulunmaktadır. Dolayısıyla da bazıları için bu sorun basit görünebilir; ancak Binance vs Binance US kapsamında Binance.US kullanımı çok daha maliyetlidir.

Binance vs Binance US: Likidite

Binance vs Binance US kapsamında ABD platformu için likidite önemli bir sorun değildir. Ancak Binance’in daha fazla likiditeyi desteklemesi, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance için oldukça önemlidir. Bu sayede işlemlerin ve trading’lerin daha hızlı yapılması sağlanır. Ancak ABD platformu, kullanıcılarına işlem sırasında aynı miktarda likidite ve kolaylık sağlamak içini Binance’e yetişmeye çalışmaktadır.

Bu durum ABD’deki kullanıcılar için oldukça talihsizdir. Ayrıca genel kullanıcı deneyimini de yavaşlatmada ve belki de Binance.US. yerine alternatif aranmasına yol açmaktadır. ABD’deki kripto para borsa seçenekleri oldukça sınırlıdır ancak yine de Binance.US. yerine birtakım alternatifler vardır.

Destekleyen Ülkeler

Binance.US. adından anlaşılacağı üzere ABD tarafından desteklenildiği düşünülebilir ancak durum tam olarak böyle değildir. ABD’deki çoğunluk kullanıcı bu platformu kullanabiliyor iken, ne yazık ki, bazı eyaletlerde Binance.US. henüz desteklenmemektedir. Şu an için Binance.US. ABD’deki 50 eyaletin 43’ünde aktif olarak kullanılabilmektedir. Sonuç olarak platfformun ABD’deki erişebilirliği henüz maksimum seviyesine ulaşamamıştır. Öte yandan şirket, yıl sonuna kadar ABD’nin tüm eyaletlerinde var olmayı planladığını açıklamıştır. Bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecektir.

Bununla birlikte Binance’teki tüm hizmetlerin erişimi her ülke için geçerli değildir. 2021 yılının ortalarından itibaren FCA’nın (Financial Conduct Authority) aldığı Binance’in Birleşik Krallık kolunda faaliyet yürütemeyecek olması geniş yankı bulmuştur. Birleşik Krallık kullanıcılarında bu durum zincirleme bir etki yaratmıştır.

İngiltere kullanıcıları karara karşı çıkmış ve platformu tam şekliyle kullanmaya devam etmiştir. Ancak bu durum teoride kalmıştır. Barclays ve HSBC’nin de olduğu bir dizi İngiltere bankası o zamandan beri müşterilerinin Binance’e para yatırmasını yasaklamıştır.

Bununla birlikte Binance kullanıcıları, platforma dair bu tür kısıtlamalarla sık sık karşı karşıya kalabilecekleri ihtimalini sürekli göz önünde bulundurmaları gerekir. Şirket üzerinde baskı uygulaması muhtemel olan bazı ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkeler: Hong Kong, Malezya ve Litvanya’dır. Ancak tüm bunlara rağmen birçok ülkede Binance şu an tam şekliyle kullanılmaktadır. Öte yandan bu destekleyeci ülkeler, gelecekte bu alan için büyüme fırsatları yakalamaktadır.

Kullanıcı Desteği

Binance vs Binance US kullanıcı desteği açısından değerlendirildiği zaman Binance.US. ana platformuna göre çok daha geride kalmaktadır. Bu durum Binance kullanıcıları açısından ufak da olsa bir tesellidir. Amerikalı müşterilere verilen destekle ilgili olarak işaret edilen tüm sorunlar, şirketin kurulumunun aceleye getirildiğini gözler önüne sermektedir.
Her iki platformda da kullanıcı destekleri ile ilgili birtakım iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Kullanıcı desteği açısından Binance vs Binance US incelendiği zaman ana platformun (Binance) ABD versiyonunu şimdilerde çok daha geride bıraktığı görülmektedir. ABD kullanıcılarını kısıtlayan birçok unsur olması sebebiyle kullanıcılar artık yavaş yavaş hesaplarını diğer kripto para borsalarına kaydırmaktadır.

Binance vs Binance US Güven ve İtibar

Binance vs Binance US güven ve itibar açısından değerlendirildiği zaman sadece aralarındaki müşteri desteği farkına odaklanılması mantıksız olacaktır. Güven ve itibar her iki platform için de destekleme ve işlevsellik kapsamında ölçülmelidir. Böyle bir faktör ancak platformların sahip olduğu kesinti sayısı kadar olacaktır; bu da dünyanın geri kalanında ABD’den çok daha yaygın ve kara Avrupa’sında ise çok daha yoğun bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum Binance vs Binance US kapsamında incelendiğinde, Binance.US. çok daha az sorun yaşayan ve erişim imkanı olan bölgelerde kendi itibarını arttıran bir platform olarak görülmektedir.

Binance’e duyulan herhangi bir güven eksikliği, ikisinin de yakın temasta bulunuyor olması sebebiyle, kullanıcıların ABD platformuna olan bakış açılarını da zincirleme bir şekilde etkileyecektir. Güvenilirlik konusunda ABD platformu zirveye çıkmıştır. Ancak bu konuda Binance iyi bir üne sahip değildir. Bu kapsamda daha çok yol alması gerekecektir.

Regülasyon Artışı

Binance.US. neden ayrı bir platform olarak kurulmuştur sorusu, birkaç faktöre bağlı olarak cevaplanmaktadır. Düzenlemelerin çeşitlilik göstermesi ve düzenlemelere yönelik Binance’in almak zorunda kaldığı farklı aksiyonlar olmuştur. Bu da, Binance.US. platformunun kurulumu açısından sahneye çıkan en büyük itici güç olmuştur.

Son günlerde şirket, Singapur’daki yerel düzenlemeler sonucu darboğaz yaşanmasına bir tepki olması amacıyla, Singapur platformundaki trading opsiyonunu durdurduğunu açıklamıştır. Binance vs. Binance.US. kapsamında bakıldığı zaman her ne kadar en çok tercih edilen platform Binance olarak gözükse de, bu gibi değişikliklerin üst sıralarda önemli etkileri olacağı da unutulmamalıdır.

Binance vs. Binance.Us: Karar Aşaması

Binance dışında Coinbase veya Gemini kripto para borsaları gibi birçok borsada da son günlerde hareketlilik yaşanmaktadır. Ancak Binance vs. Binance.US. karşılaştırmasının aktörleri arasından biri bu yarışın açık ara lider pozisyonundadır.

Orijinal platform olan Binance, son aylardaki birçok kesintiye rağmen, ABD’li muadiline göre önde gözükmektedir. Özellik ve kullanım kolaylığı açısından Binance platformu çok daha önde gözükmektedir. Ayrıca çoğu kullanıcı arıza ve kesinti sayısının ileride daha da azalacağı düşüncesine sahiptir.

Mevcut hizmet erişiminde eyaletten eyalete farklılıklar olması platformdaki sürtüşme oranını artırmaktadır. Bu sebep çok sayıda potansiyel kullanıcıyı dışarıda bırakmaktadır. Öte yandan Binance.US. diğer eyaletlere yayılsa bile halen Binance karşısında yetersiz kalacaktır. Platformlar arasında seçim söz konusu olursa, Binance’in açık ara daha iyi bir platform olduğu ortadadır.

Binance vs. Binance.US. yazımızın sonuna gelinmiştir. Binance şu an hem acemi hem de uzman kripto para trader’larına hitap etmektedir. Öte yandan Amerikalı kullanıcılar ise Binance.US. platformundan tam olarak yararlanma mücadelesi vermektedir. Binance tüm bahsettiğimiz sebeplerden dolayı, daha iyi ve daha gelişmiş bir platform olarak, kullanıcılar için en iyi seçim olacaktır.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Sponsor
Share Article

Robert is a writer from Yorkshire where he received a BA in Journalism from Leeds Trinity University. Having previously contributed to Shout Out UK, Metro and The Yorkshire Evening Post, Robert is fascinated by decentralized tech and blockchain. He has been fascinated by cryptocurrency since early 2020. He looks forward to learning more about the crypto space and educating others through BeInCrypto.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!