2021’de Bitcoin Madenciliği Yapılabilecek En İyi Ülkeler

Makaleyi Paylaş

Bitcoin madenciliği yükselmekte olan bir sektör. Madencilik, kripto para sektörünün en ayrılmaz parçalarından biri. Bu hususta özellikle yapmak niyetinde olduğunuz iş Bitcoin madenciliği ise bu oldukça karlı olabilir.Madencilik üzerine iş kurmak isteyen şirketler için bunu en iyi nerede yapabileceklerine karar vermeleri önemlidir. Bu rehberi hazırlayış sebebimiz de tam olarak budur ve rehberimiz sadece Bitcoin madenciliğine odaklanmaktadır. Diğer birçok kripto paranın da madenciliğini yapabilirsiniz ancak Bitcoin madenciliği açık ara farkla aralarındaki en karlı olandır.Madencilik hotspot’ları iki faktöre göre gruplanabilir:

  1. Karlılık
  2. Piyasanın Önemi

Karlılık

Madencilik işleri yalnızca kar yapmak amacı üstüne kurulmuştur. Ancak kripto para madenciliği tükettiği güç nedeniyle masraflı bir iştir. Madenci kar sağlamak için, elektrik faturasının madenciliğini yaptığı varlıktan daha düşük geldiği yerlerde iş kurmalıdır. Elektriğin ucuz olduğu bu yerlere örnek olarak Kuwait ve Iceland verilebilir.

Bitcoin Madenciliği İçin Piyasanın Önemi

Karar verirken dikkat etmek isteyebileceğiniz bir diğer faktör de piyasanın önemidir. Bu faktör, Bitcoin madenciliğinin popülerliği ve hükümetin tutumu olmak üzere iki şeyi göz önünde bulundurur. Piyasanın önemine yönelik bir ülke seçtiğinizde uygun Bitcoin madenciliği yasalarına sahip bir yere bakıyorsunuz demektir. Bu bölgeler yasaların madenciliğe iyi bir tutumla yaklaştığı ya da hükümetin sektörü tanıdığı yerlerdir.

İşte, Bitcoin madenciliği yapmak için en iyi olan ülkeler listesi.

Kuveyt

Orta Doğu’da yer alan Kuveyt, bölgede iş yapmak için en heyecan verici ülkelerden biri. Ülkenin petrol geliri ve iş yapmanın kolaylığı sayesinde yaşam maliyeti oldukça düşük. Bu duruma bakılınca genel olarak sıcak olan havayla uğraşmanıza bile değer. Bununla birlikte, soğutma sistemlerine para yatırmak size çok fazlaya mal olmaz, böylece havayı rahatlıkla dengeleyebilirsiniz.

Bu ulusta, Bitcoin madenciliği toplamda 1500 dolar civarında tutabilir. Ayrıca Kuveyt’te madencilik legal değil. Bu yüzden yüksek ihtimalle madenciliği yapıp diğer ülkelerdeki insanlara satıyor olacaksınız.

Venezuela

Enflasyonun en kötü dönemlerinden biriyle vurulmuş olsa da Venezuela kripto paranın yanında olan bir ülke. Mesela başkanları Nicolas Madura, ABD’nin dayattığı ekonomik yaptırımları önlemek amacıyla kripto para kullanılmasını emretti.

Masraflara geldiğimiz zaman, Bitcoin madenciliği yapmak için Venezuela’dan daha iyi bir seçenek bulamazsınız. Bitcoin madenciliği, elektrik masrafları 1.9c/kWh dolar olduğu için token başı 531 dolara kadar düşebilir. Ayrıca ülkenin işsizlik oranı %9’dur. Yani madencilik işi yapmak isterseniz ucuz işçi de bulabilirsiniz.

Devam ederken bu Latin Amerika ülkesinde madenciliğin kazançlı bir iş olduğunu bulacaksınız. Ancak Venezuela’da, uzun süreli elektrik kesilmeleri gibi bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İzlanda

İzlanda sahip olduğu ucuz elektrik bolluğu, soğuk iklim ve uygun yasalarıyla her kripto para madencisinin hayalindeki yerdir. Hatta sadece geçtiğimiz iki yılda, kripto para aktiviteleri neredeyse iki katına çıkmıştır.

Öyleyse bu durumlar bize ne söylüyor? İzlanda’da elektrik 0.071/kWh civarında tutuyor. Bu kadar ucuz olmasının sebeplerinin başında ise ülkenin etkileyici hidroelektrik ağı ve jeotermal bitkileri geliyor. Ayrıca -1 ve 12 °C arasında değişen hava sıcaklığı sayesinde soğutma masraflarını da göz ardı edebiliyorsunuz. Hükümet de madencilik hakkında hiçbir kısıtlama getirmediği için özgürce çalışabiliyorsunuz.

İzlanda’daki madencilerin karşılaştığı tek sorun ise işçiler. İşsizlik oranı %3.5. Yani en yetenekli işçileri almak istiyorsanız büyük bir miktar ödeme yapmanız gerekecek.

Çin

Bitcoin ağına verdiği önem nedeniyle Çin, dünyanın madencilik başkenti olarak biliniyor. Haziran 2019’dan beri %60 yükselerek global hash rate’in %66’sını elinde tutuyor. Ayrıca Çin; Bitmain, Canaan Creative gibi dünyanın en büyük madencilik şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte CoinShares’in tahminlerine göre, Çin’de madencilikten gelen toplam gelir 2020’de 5 milyara düşebilir.

Karşılanabilir elektrik masrafları ve alternatif başka güç kaynaklarının kullanılabilmesi nedeniyle madenciler, yabancı rakiplerini acımasız verimleriyle geride bırakabilir. Çin’de bulunan alternatif güç kaynaklarından biri de aşırı derecede bulunan kömürdür. İşlerini, kömür kaynaklarının yakınına kuran Bitcoin madencilerine rastlamak alışılmadık bir durum değil. Çünkü bu kaynaklarda dilediklerince kömür yakabilir ve elde ettikleri enerjiyi Bitcoin madenciliği için kullanabilirler.

Bununla birlikte kömürün Çin’deki önemi düşüş yaşamaya başlıyor. Uzmanlar 2050’de kömürden üretilen enerjinin %30 oranında düşeceğine inanıyorlar. Enerjinin kalan kısmı ise petrol, doğal gaz ve yenilenebilir kaynaklardan geliyor. Daha çok yenilenebilir enerji kaynakları çıkarıldıkça madencilik masraflarının da düşeceğine inanılıyor.

Bununla birlikte, Çin’de madencilik yapmak söz konusu olduğunda Sichuan bölgesi paha biçilemez bir yer olarak bilinir.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’de madencilik işi kurmak, bu işi Çin’de yapmakla neredeyse aynı şeydir. Amerika, madencilik konusuna Çin kadar önem vermiyor olabilir ama en azından işinizin güvende olduğunu bilmekten gelen bir emniyet duygusu hissedersiniz.

Birçok şirket ülkede iş kurduğu için madencilik konusunda geçen yıl, ABD için önemli bir yıldı. Çoğu şirket de sebep olarak kıtanın büyüklüğüne işaret etti. Ayrıca, ABD’de kripto paralara önem verildiğini de unutmamalısınız. Yani ülke, Bitcoin madenciliğiyle elde ettiklerinizi satma zamanı geldiğinde harika işler çıkarıyor.

Mevcut durumda ABD, Investopedia tarafından ortalama madencilik masrafı token başına 4.578 dolar olmak üzere kripto para madenciliği yapmak için en ucuz 41.ülke seçildi. Ancak haberlerde açıklandığı üzere bu eyaletten eyalete değişebilecek bir durum. Bunu söylemelerinin sebebi ise kullanılabilir kara parçaları, ortalama hava durumu, kullanılabilir hidrogüç ve elektrik masrafları gibi eyaletten eyalete değişen durumları da göz önünde bulundurmaları.

Washington, sadece eyalette bulunan 1166 dam ile hidroelektrik gücüne liderlik ediyor. Eyalette üretilen elektriğin %80’i yenilenebilir kaynaklardan geliyor. 2017’de tüm ülke çapında yenilenebilir kaynaklardan gelen enerjinin 8’de 1’inin burada üretilmesinin sebebi de bu olarak görülüyor. Token başına ortalama 3.309 dolarlık bir maliyetle madencilik yapmak için en ucuz olan eyalet olması şaşılacak bir durum değil.

Henüz hükümetin madencilik ile ilgili yasası yok lakin bu aktivite uzun yıllar daha sürecek gibi görünüyor.

İran

İran şu anda ekonomik ve politik krizlerin eşiğinde olabilir ama kripto para madenciliği konusunda hala oldukça güçlü. Yasalara bakıldığı zaman Bitcoin madenciliği legal ve İran hükümeti tarafından resmi olarak endüstriyel bir aktivite olarak kabul ediliyor.

İran ayrıca madencilik için gelişen bir zemin oldu. Çünkü dünyanın dört bir yanındaki madencilerin çoğu ülkenin kısmen ucuz elektrik ücretlerinden dolayı oraya taşındı. Bu Orta Doğu ülkesinde haneler 0.03/kWh ve 0.05/kWh arası bir ödeme yapıyorlar. Bu uygun fiyatlar ve İran’a göç eden madencilerin artmasıyla birlikte geçen aylarda ülkenin enerji ihtiyacı %7 yükseldi. Bu da hükümeti madencilik olanakları için yeni bir fiyat modeli ve tüketim sınırı oluşturmaya itti. Buna rağmen, İran hala Bitcoin madenciliği için en iyi ülkelerden biri.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Based in the UK, Jimmy has been following the development of blockchain for several years, and he is optimistic about its potential to democratize the financial system. He's an economic researcher with outstanding hands-on and heads-on experience in Macroeconomic finance analysis, forecasting, and planning. He has honed his skills having worked cross-continental as a finance analyst, which gives him inter-cultural experience. He has a strong passion for regulation and macroeconomic trends as it allows him to peek under the global bonnet to see how the world works. Follow him on Twitter: @adejimi

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın