2021’de Kripto Para Madenciliği Yapabileceğiniz En İyi Ekran Kartları

Makaleyi Paylaş

Ekran kartları (Graphics Processing Units-GPU), madencilik sürecinde mining ekran kartı başlığı altında yıllardır kullanılmakta. Son zamanlarda da kripto para sektörü her zamankinden daha fazla benimsenme oranları görmekte. Bunlarla birlikte çoğu insan kripto madenciliğinin 2021’de uğraşmaya değip değmeyeceğini merak ediyor. Sonuçta volatilite hala çok yüksek ve bu şekilde kalacak olması da muhtemel gözüküyor. Buna rağmen uzmanlar 2021’nin kripto paralar için en karlı yıl olacağına inanıyorlar. Bu yüzden fiyatlar hala düşükken madenciliğe başlamak için en iyi zaman olabilir.

Tabii ki bunu derken madencilik sektörüne milyonlarca yatırım yapabilecek ve Bitcoin ve benzeri coinlerin madenciliği için yüz binlerce dolar değerinde ASIC satın alabilecek büyük şirketlerden bahsetmiyoruz.

Bunun yerine insanların madencilik sektörüne kendi başlarına katılabilmeleri veya büyüyen havuzlardan birine girebilmeleri için madencilik sektöründe en iyi ekran kartının ne olduğu ile ilgileniyoruz.

Kendi GPU’nuz ile (yani kendi ekran kartınızla) madencilik yapmak artık var olmadığı düşünülen bir şey. Çünkü insanlar sektöre daha fazla sayıda katılmaya başladığından beri kripto para madenciliğinin zorluğu arttı.

Emin bir şekilde söyleyebiliriz ki bu durum Bitcoin dahil en büyük sayılan coin’ler için geçerli. Tüm bunlar olurken daha fazla pahalı ekipmana ihtiyaç duymadan GPU ile çıkarabileceğiniz yüzlerce altcoin var.

Bunu akılda tutarak, kripto para sektörü için bir sonraki dönüm noktası olması beklenen ‘Bitcoin blok ödülü yarılanması’ndan önce ya da sonra katılmayı düşünen insanlara 2021’de madencilik için kullanılabilecek en iyi GPU’lardan bazılarını listelemeye karar verdik.

Bulut Madencilik vs. Ekran Kartları ile Madencilik

Madencilik yapabilmek için tek seçeceğiniz, bu yazıda açıklayacağımız ekran kartları değil. Tam aksine, mining ekran kartı ile ‘geleneksel’ manada madencilik yapmak, görece zorlu ve zahmetli bir iş. Bu noktada bulut madencilik ön plana çıkıyor. Bulut madenciliğin avantajları kabaca şöyle sıralanabilir:

 • Ciddi bir ilk yatırım gerektirmemesi
 • Ürünlerin soğutması, bakımı vb. gibi süreçlerin olmaması
 • Bu işe ayırılacak bir tesis ya da zaman gerektirmemesi
 • Finansmanının oldukça kolay olması

 Son dönemde yaşanan gelişmeler ile birlikte, güvenilir bir şekilde bulut madencilik yapmak oldukça kolaylaştı. Bulut madencilik hizmeti sunan şirketlerin en başarılılarından bir tanesi ise, hiç şüphe yok ki kripto para borsası StormGain.

StormGain borsasında bulut madenciliği yapmaya hazır mısınız?
Başlamak için tıklayın!,

StormGain’in Bitcoin madencisi ile, telefonunuzun ufak bir hafızasını kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak mümkün. Paranız 10 dolara ulaştığında bunu StormGain’deki cüzdanınıza çekip trade yapıp daha fazla para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Madenciye kayıt olmak için, bu linki kullanabilirsiniz!

Ekran Kartları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Madencilik yapacağınız ekran kartları için listelemeye ve özelliklerini incelemeye başlamadan önce, madencilik söz konusu olduğunda hangi özelliklerin en önemli olduğunu bilmeniz yararlı olabilir. Yani basitçe özetlemek gerekirse, bir madencilik kartında nelerin aranacağı ve madencilik sektörüne katılmadan ve yatırım yapmadan önce yararlılığının nasıl değerlendirileceği hakkında birkaç ipucu vereceğiz. Böylece mining ekran kartı seçeneklerinizi daha iyi değerlendirebileceksiniz.

Burada ele alınması gereken birkaç faktör var ve bu faktörler de aşağıda sizler için sıralandı:

Fiyat

 • Muhtemelen bildiğiniz gibi kripto para madenciliği çok pahalı olabilir çünkü çok fazla kaynak gerektirir.
 • Büyük miktarda elektrik kullanılır ve katılan her bir bireyle madenciliğin zorluğu artar. Bu da çok fazla bilgisayar gücünün gerektiği anlamına gelir.

Yüksek maliyetler size ulaştığında, madencilik için bir GPU fiyatının en önemli öncelikleriniz arasında olması gerektiğini unutmayın.

Şimdilerde çoğu madencilik donanımı daha fazla katkıda bulunabilmek ve daha fazla kazanabilmek için birkaç GPU ile oluşturulmuştur. Her GPU’nun fiyatı farklı olabilir ve ne kadarlık bir ekran kartını karşılayabileceğinize ve ne kadar yatırmak istediğinize karar vermek size kalmış bir olaydır. Ancak GPU başına fiyatların 150 dolar ve 1300 dolar arasında olduğunu göz önüne alabilirsiniz.

Sürebileceğiniz en iyi para bu verdiğimiz aralığın ortalarında olanlardır. Bu şekilde çok fazla ödeme yapmazsınız ancak yine de zaman ayırmanıza değecek iyi bir netice alabilirsiniz.

Güç tüketimi

 • Belirtildiği gibi güç tüketimi büyük bir sorun.
 • Ne kadar çok güç tüketilirse madencilik sürecinde o kadar çok ısı üretilir. Bunlar da yüksek watt içeren bir GPU kullanılmadan kontrol edilebilir.

Bu sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız ve gelişmiş soğutma teknolojisine ekstra para harcamak niyetinde değilseniz daha düşük veya orta watt’lı bir GPU tercih edin. Bunun, mining ekran kartı hash rate’inizin daha düşük olacağı ve dolayısıyla karınızın da o kadar yüksek olmayacağı anlamına geldiğini unutmayın.

Hashrate

 • Hash rate söz konusuyken belirtmek gerekir ki bu da GPU’nuzun gösterdiği hızla belirlenen önemli bir faktördür.
 • Kullandığınız GPU’nun türü ve coinin yararlandığı algoritma da önemli faktörlerdir.

Bu nedenle, eğer aklınızda belirli bir coin yoksa, geniş kapsamlı bir hash rate’e sahip olan bir GPU satın almanız en iyisi olacaktır. Ve bu da hashing algoritmalarının çok daha geniş bir spektrumu için yararlı olacaktır.

Bu şekilde, kendinizi bir coinle sınırlamanız gerekmeyecek ve başka bir coin için madenciliğe geçme şansınız olacak.

Garanti

 • Garanti de aklınızda tutmanız gereken noktalardan biri.
 • Netleştirmek için söyleyebiliriz ki kripto para madenciliği, oyun oynamanın ya da diğer yüksek performanslı işlerin yapabileceğinden daha fazla zarar vermez ekran kartınıza.
 • Bununla birlikte, GPU’nuzun madenciliği seçtiğiniz sürece sabit bir yük altında çalışması gerekecek. Bu nedenle, yalnızca güvende olmak için, yaklaşık 2 yıllık iyi bir garanti almanız önerilir. Sonuçta, herhangi bir şey olursa paranızı boşa harcamak istemezsiniz.

StormGain ile güvenlik endişeleriniz ortadan kalkıyor.
Güvenle trading yapmak için tıklayın!,

Overclocking Yeteneği

 • Overclock da göz önüne almak isteyeceğiniz başka bir faktör olabilir.
 • Çünkü GPU’ların bir çoğu bazen %20-30’dan bile daha fazla performans için ayarlanabilmektedir.

Bu, kartı daha verimli hale getirecek ve her bloğu çözmenize daha fazla katkıda bulunmanıza yardımcı olacaktır. Böylece daha fazla kazanç garanti edecektir. Bunu göz önünde bulundurarak, GPU’ların overclock yeteneklerine bakın ve sınırları zorlandığında daha iyisini yapabilecek olanı seçin.

Tabii ki, bir kripto para madencisi olarak performansınızı etkileyebilecek daha küçük faktörler de var. Ancak mining ekran kartı seçenekleri için dikkat etmeniz gereken ana faktörler bunlar. Şimdi, 2021’de kripto para madenciliği için kullanılabilecek en iyi ekran kartlarından bazılarını görelim. 

Kripto Para Madenciliği İçin En İyi Ekran Kartları

Gelin listeye, hem oyunlar için hem de kripto para madenciliği için var olan en iyi ekran kartları seçeneklerden biriyle başlayalım:

1) Nvidia GeForce GTX 1070

Nvidia GeForce GTX 1070’in Artıları:

 • Nvidia GeForce GTX 1070, yaklaşık 30 MH/s’lik oldukça yüksek bir hash rate’i garanti etmeyi başardığı için mükemmel bir seçimdir. Aynı zamanda çok fazla güç emmez, böylece madencilik maliyetini düşürür. Daha düşük maliyetle, kazandıklarınızın büyük bir kısmı keyfini çıkarmanız için olduğu gibi kalacaktır. Bu nedenle bu açıdan en iyi çözümdür.
 • Kart 1506 MHz çekirdek saati ile birlikte gelirken bellek açısından 8GB GDDR5 sunuyor. Daha önce bahsettiğimiz güç çekişi 150W iken bellek saati 8Gbps’de oturuyor.
 • Sonunda, bu GPU size iyi bir hash rate ve güç dengesiyle birlikte yüksek miktarda kullanılabilir bellek sağlayacaktır.

Nvidia GeForce GTX 1070’in Eksileri:

 • Rapor etmemiz gereken tek dezavantaj biraz daha pahalı olması. Ancak potansiyelini göz önünde bulundurarak başlangıçta biraz ekstra yatırım yapmanın madenciliğe başladıktan sonra önemli getiriler sağlaması muhtemeldir.

2) Nvidia GeForce GTX 1060

Nvidia GeForce GTX 1060’ın Artıları:

 • GTX 1060, parametreler açısından 1070’den daha düşük olsa da hala sektördeki en iyilerden biri olarak kabul edilmektedir. Belleği 3GB ile 6GB arasında olabilir.
 • Overclock potansiyeli söz konusu olduğunda çekirdek ayarları 150MHz, bellek ise 500Mhz’ye kadar çıkabiliyor ve bu da oldukça iyi.
 • Hash rate’i 20 MH/s’de bulunuyor. Bu da 1070’ten biraz daha düşük ancak çok kötü değil. Ve gözle görülür derecede kar sağlamak için madencilik sürecinde hala iyi bir programlama gücü kullanabilirsiniz.

Nvidia GeForce GTX 1060’ın Eksileri:

 • Akılda tutulması gereken şey sadece 6GB’lık versiyonunun kripto para madenciliği için yeterli olduğudur. 3GB’lık sürüm yüksek ihtimalle bu konuda size yardımcı olamayacaktır.

3) AMD Radeon RX580

AMD Radeon RX580’in Artıları:

 • AMD’nin GPU’su Radeon RX580, birçok kullanıcıya göre şirketin madencilik için en iyi GPU’sudur. Aslında, sadece AMD’de değil, tüm sektörde en iyilerden biridir. Sonuç olarak, büyük talep nedeniyle bu GPU’yu bulmak biraz zor olabilir.
 • Bulmayı başarırsanız, Nvidia’nın GTX 1070’ine rakip olacak kadar iyi olan 29 MH/s’lik hash rate’iyle mükemmel bir seçimdir. Güç tüketimi de oldukça düşüktür, bu nedenle bu iki GPU genellikle birbirine doğrudan rakip olarak görülür.
 • AMD’nin modeli başka bir nedenden ötürü öne çıkıyor: Kurduktan sonra biraz ince ayar yapmayı dert etmiyorsanız aynı kalitede daha ucuz bir ürün almış oluyorsunuz. Diğer özelliklerine gelince 1.257 MHz’lik bir çekirdek saatine ve 8GB’lık bir belleğe sahip. Daha önce de belirtildiği gibi 185 W civarında yani 1070’den biraz daha fazla güç çekiyor ama bu durum da kabul edilemeyecek bir fark değil.

AMD Radeon RX580’in Eksileri

 • AMD ekran kartları overclock yönünden geliştirmek ve daha iyi performans elde etmek için biraz daha fazla araştırma ve beceri gerektirir. Bu nedenle bu GPU madencilik ve hardware modifikasyonları dünyasında yeni olmayanlar için daha iyi olabilir.

4) Nvidia RTX 1660 6GB Ti

Nvidia’ya dönersek, DDR6 belleği kullanan oldukça yeni bir madencilik kartı olan 6GB’lık RTX 1660’ımız var. Bunun madencilik için en iyi Nvidia ekran kartları olabileceğini söyleyebilecek birçok kişi var ancak bunun yargıçlığını sizin yapmanıza izin vereceğiz. Madencilik sektöründe kullanıcılarına avantaj sağlayan sayısız özelliği nedeniyle bunu başka bir harika seçenek olarak listeleyeceğiz.

Nvidia RTX 1660 6GB Ti’nin Artıları:

 • Madencilerin bu GPU hakkında en çok sevdiği şey daha önce bahsedilen 1060 modeliyle aynı fiyata sahip olması ancak 1660’a göre daha iyi bir performans sergilemesi. Nvidia GPU’larının ortak faydalarından biri olarak bu model de çok çeşitli kripto paralar için kullanılabilir.
 • Bir başka mükemmel avantajı diğer birçok madencilik GPU’su gibi bir ton elektrik kullanmamasıdır.

Nvidia RTX 1660 6GB Ti’nin Eksileri:

 • Madencilerin bu kartla ilgili beğenmediği bir şey sadece 6GB olması. Bu da 8GB bellek gerektiren bazı madencilik algoritmalarıyla başa çıkamaması anlamına geliyor. Yine de, çok yönlü bir hash rate’e sahiptir. Düşük ısı üretir ve bir Nvidia ekran kartı olarak beklendiği gibi overclock yapmak oldukça kolaydır.

5) AMD Radeon VII

Birçoğunun madencilik için en iyi AMD ekran kartı dediği şeye geri dönersek elimizde Radeon VII var. Bu ekran kartı, kripto madenciliği söz konusu olduğunda AMD’yi yepyeni bir seviyeye çıkaran bir kart çünkü overclock yapmaya gerek kalmadan 90 MH/s’lik büyük bir hash rate sağlıyor.

AMD Radeon VII’nin Artıları:

 • 1.400 MHz çekirdek saati, 5GB/sn bellek saati ve 16GB’lık bellek ile en güçlü ekran kartlarından biridir. Doğal olarak, sahip olduğu büyük gücü de çalışması için büyük miktarda güç gerektirir. Bu yüzden kart hafifçe kullanılamaz.
 • Güç çekişi söz konusu olduğunda, özellikle kripto fiyatlarının dengesiz doğası nedeniyle bazı kullanıcılar için çok fazla olabilecek 300W’da oturuyor.
 • Ancak ne yaptığınızdan eminseniz, daha yüksek masraflar pahasına bu kartın makul bir kârdan daha fazlasını elde etmenize yardımcı olması muhtemeldir. Sonuçta karar size kalmış ama Radeon VII tam aradığınız şey olabilir.

AMD Radeon VII’nin Eksileri:

 • Listedeki diğer ekran kartlarından daha pahalı.

6) Nvidia GTX 1080 Ti

Radeon VII’nın Nvidia versiyonunu veya en azından ona yakın bir şey istiyorsanız GTX 1080 Ti’yi tavsiye edebiliriz. Bu, Nvidia’nın cephaneliğinde sahip olduğu kartlardan en güçlüsü ama aynı zamanda en çok güç tüketen ekran kartı. Güçlü olması sebebiyle oyuncular ve kripto madencileri arasında bilinen bir favori.

Nvidia GTX 1080 Ti’nin Artıları:

 • 1.582 MHz’lik çekirdek saati ve 11GB’lık bir bellekle birlikte gelirken bellek saati de 11GHz’de oturuyor. Gördüğünüz gibi son derece güçlü ve hatta muhtemelen en güçlü GPU’lardan biri. Bununla birlikte, bunun bir bedeli olduğunu ve bu bedelin 250W’lık güç tüketiminde yattığını daha önce belirttik.
 • Basitçe söylemek gerekirse profesyonel bir GPU çalıştırıyorsunuz ancak yatırımınızın geri dönüşü söz konusu olduğunda oldukça iyi bir vuruş yapacağına da emin olabilirsiniz.
 • Bazı karları güvence altına almanızı ve yatırımınızdan memnun kalmanızı sağlayan bağlamlarda 32 MH/s’lik hash rate’i oldukça iyi. Bu özellikle uzmanların yılın ikinci yarısında kripto fiyatlarının yükseleceğine dair inançlarını göz önüne alınca önemli bir durum.

Nvidia GTX 1080 Ti’nin Eksileri:

 • Kart oldukça pahalı. Bu yüzden bunu satın almak istiyorsanız iyi bir strateji yapmanız gerekecek.

7) AMD RX Vega 64

RX Vega 64, 2017 ortasında piyasaya sürülen bir AMD ekran kartıdır. Mining ekran kartı seçenekleri arasında çok görmemiş olabilirsiniz. Yine de Cryptonight algoritmasıyla madencilik için en iyi GPU’lardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu durum, AMD ekran kartlarında ortak bir temadır. Nvidia GPU’ları daha fazla algoritmayı kapsamaya eğilimliyken AMD daha azını destekleyen ekran kartları sunar ama desteklediklerinde de özelleşir.

AMD RX Vega 64’ün Artıları:

 • Özellikle anonimliğe değer verenler için en popüler kripto paralardan biri olan gizlilik parası Monero (XMR) gibi coinleri tercih ederseniz mükemmel karlar elde edebilirsiniz. Ancak XMR ile ilgilenmiyorsanız, bu ekran kartının aynı zamanda dünyanın piyasa değerine göre en büyük coin’i olan Ethereum (ETH) madenciliği için en iyi GPU’lar arasında olduğunu belirtmek gerekir.
 • Kart 8GB bellek ile geliyor ve maliyeti Nvidia’nın 1070’inin size mal olduğu maliyete benziyor. Dikkate değer başka bir şey, Polaris mimarisinde çalışan diğer AMD ekran kartlarının çoğunun hash rate’lerinde bir düşüş görülmesidir. Madencilik sürecinin tamamı boyunca sabit kalan Vega 64 için durum böyle değil.
 • Ayrıca 30 MHz’de yavaş yavaş görünmeye başlayan overclock yapılabilir.

AMD RX Vega 64’ün Eksileri:

 • Aşırı ısınmaya karşı hassastır, bu nedenle bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

8) Nvidia RTX 2070 8GB Super

Listemizde son olarak birçok insanın kripto para madenciliği için mükemmel bir seçim olarak gördüğü Nvidia RTX 2070 8GB Super var.

Nvidia RTX 2070 8GB Super’ın Artıları:

 • Bu grafik kartı 1070 8GB’den önemli ölçüde daha iyi olsa da fiyatı yeni bir 1070’in fiyatıyla oldukça karşılaştırılabilir düzeydedir. Bu sayede neredeyse aynı parayla çok daha iyi performans elde edersiniz. Bu, 1070’in sunabileceğinden daha yüksek bir hash rate elde etmek anlamına gelir.
 • Bu özel kart söz konusu olduğunda kayda değer bir diğer şey ışın izlemesidir. Bu da onu diğerlerinden ayırıyor. Tabii ki bu durum kripto para madenciliği performansı söz konusu olduğunda hemen hemen hiçbir değişiklik yapmaz. Ancak aynı zamanda oyun oynamak istiyorsanız çok şey ifade edecek ve size mükemmel bir deneyim sağlayacaktır. Ve bir kez daha bir Nvidia ekran kartı olarak kolayca overclock yapılabilir. Böylece daha iyi performansın keyfini çıkarabilirsiniz.

Nvidia RTX 2070 8GB Super’ın Eksileri:

 • Daha yüksek hash rate daha büyük bir güç tüketimi ve dolayısıyla daha yüksek faturalar gelmesi anlamına gelir. Lakin bu tüketim bir şeylere engel olacak kadar yeterli değildir. Fiyat performans oranı da hala oldukça dengelidir. Bu, ekran kartını kullanabileceğiniz ve kripto para kazançlarınızı aldıktan sonra hala kullanmanın maliyetini karşılayabileceğiniz anlamına gelir.

Sonuç

Son verdiğimiz ekran kartı ile birlikte 2020’de kripto para madenciliği yapabileceğiniz en iyi ekran kartları listemizi sonlandırabiliriz. Gördüğünüz gibi geniş bir seçenek havuzumuz var ve biz sadece sizin için en iyisi olabileceğini düşündüklerimizden bahsettik.

StormGain borsasında trading yaparak sıfır komisyonun keyfini çıkarın.
StormGain’i ziyaret edin!,

Tabii ki son karar size ait ve bu da ihtiyaçlarınız, istekleriniz ve bütçeniz doğrultusunda değişir. Ancak merak etmeyin ki bu listedeki herhangi bir GPU oldukça iyi performans sergileyecektir. Bu yüzden mining ekran kartı ile ilgili hiçbir seçim yanlış olmayacaktır. Size önerimiz, sadece bütçenize en uygun olanı seçin ve madenciliğe başlayın!

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur. Kripto Para Okulu’nda ana amacımız, oldukça kaliteli bilgiler paylaşmaktır. Okuyucularımızın işine yarayacak eğitici ve öğretici içerikleri hazırlamak için yoğun bir mesai harcıyoruz. Bu standardı korumak ve daha da iyi içerikler hazırlamak için, iş ortaklarımız; yazılarımızda yer alarak bize bir komisyon ödemesi yapabilir. Ancak bu komisyonlar, kesinlikle tarafsız, dürüst ve eğitici içerikleri oluşturma sürecimizi negatif etkilemeyecektir.
Share Article

Ali is a freelance journalist, having 7 years of experience in web journalism and marketing. He contributes to various online publications. Ali holds a master degree in finance and enjoys writing about cryptocurrencies and fintech. Ali's work has been published on a number of well-known publications in crypto and cybersecurity niches. When he is not working, he loves traveling and playing games.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın