Merakla Beklenen Altcoin Sezonu Sonunda Geldi mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • ETH, ETC, BCH ve LTC yakın zamanda muhteşem artışlar göstererek yeni rekorlar kırdı.

  • Uzmanlara göre altcoin sezonunu başladı.

  • Altcoin sezonuna da Ethereum liderlik edecek gibi duruyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) gibi köklü altcoinlerin birçoğu yakın zamanda muhteşem artışlar göstererek yeni rekorlar kırdı. Bu durum uzmanların, altcoin sezonunun başladığı şeklindeki yorumlarıyla örtüşüyor. Birçok kripto para birimi de, altcoinlere gösterilen ilginin artmasından faydalanıyor. Altcoin sezonuna Ethereum liderlik edecek gibi duruyor.

SponsorSponsor

Kripto para ekosisteminde en yüksek 2. market hacmine sahip olan Ethereum’un fiyatı, son bir ay içerisinde %65’ten fazla bir artış göstermiş durumda. 6 Mayıs günü 3.500 dolar barajını da aşa ETH’nin, son bir yıl içindeki artış oranı da %1500’ü geçti. Böylece Ethereum’un toplam piyasa değeri 400 milyar doları aştı. The TIE şirketinin CEO’su Joshua Frank bu durum hakkındaki düşüncülerini şu sözlerle açıkladı:

SponsorSponsor

“Birçok yatırımcı Ethereum’u altcoin piyasasına açılan bir kapı olarak görüyor. Ethereum hakkında atılan tweetlerin sayısı 2020 Temmuz ayından bu yana katlanarak artmaya devam ediyor. ETH tüm zamanların en yüksek seviyelerini zorlamaya devam ederken 24 saatin üzerindeki Tweet hacmi inanılmaz bir şekilde artarak 59.000 dolara ulaştı.” 

Bitcoin’in Pazar Payı Azalıyor

Bitcoin Dominance (BTC.D) değerinin azalması da altcoin sezonunun en önemli göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. Yeni yılın ilk günlerinde %70 olan bu değer, bugünlerde %45’e kadar düşmüş durumda. BTC.D, genellikle yatırımcıların altcoinlere olan ilgisinin arttığı dönemlerde azalmakta. Bu değerin şimdikinden düşük olduğu tek zaman 2017 yılında yaşanan boğa sezonunda olmuştu. O zaman, Bitcoin’in yaşadığı %60’tan fazla değer kaybıyla, yatırımcılar alternatiflere yönelmiş, BTC.D %35’e kadar düşmüştü. 

Kripto para borsası Crypto.com yöneticisi Eric Anziani, bu konu hakkında şöyle konuştu: 

“Kurumsal şirketlerin Bitcoin’e gösterdiği ilgili bir nebze azaldığından dolayı, yatırımcılar Bitcoin dışındaki blockchainlere ve protokollere yönelmeye başladı. Bitcoin çok sağlam bir değer deposu olmasına rağmen, piyasa bir bütün olarak altcoin piyasası ve ilgili projelerinin kriptonun geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor.” 

Birçok Altcoin Hızlı Bir Büyüme Yaşıyor 

Decentralized Finance (DeFi) ve Ethereum’un gelişmesi nedeniyle, Binance Smart Chain (BSC) ve Cardano (ADA) gibi alternatif platformlar ve bu platformların altcoinleri büyüyor. Kullanıcılar, Ethereum’un her yerde bir sorun haline gelen yüksek işlem ücretlerinden kaçınmaya çalışıyor. Daha düşük işlem ücreti vaat eden bu platformlar da DeFi protokolleri ve merkezi olmayan uygulamalar tarafından daha fazla benimseniyor. Konuyla ilgili olarak Binance X yöneticisi Flora Sun şunları söyledi: 

“BSC Eylül 2020’de piyasaya sürüldüğünden beri 8 ayda, BSC üzerine 500’den fazla proje inşa edildi. Günlük işlem hacmi Ethereum’u %450 oranında aştı ve şu anda DeFi ekosisteminde 56 milyar dolarlık pasta payına sahip. BSC’nin üzerine inşa edilen tüm projeler bu büyümeye katkıda bulunuyor.” 

Her Gün Yeni Bir Altcoin Rekor Kırıyor

Binance Smart Chain ve Binance Chain’in yerel altcoin birimi olan Binance Coin (BNB), 1 Şubat’ta 50 dolar seviyesinde işlem görmekte iken hızlı bir yükselişe geçti. BNB fiyatı, 3 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 679,82 dolara ulaştı. Kısa bir sürede yaşanan bu yükseliş, BNB’nin piyasa değeri ile en büyük üçüncü kripto para birimi haline gelmesine yol açtı. CoinMarketCap’e göre, haberin yazıldığı saatlerde popüler altcoin yaklaşık 100 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 

Cardano blockchain’inin altcoini olan ADA da, 7 Mayıs günü 1,70 doları görerek rekor kırdı. Popüler altcoin, geçen yıldan beri %3.200 gibi çok yüksek bir artış göstermiş durumda. Cardano, geçtiğimiz günlerde de Etiyopya hükümeti ile anlaştığını duyurmuştu. 

Son zamanlarda hızlı bir yükseliş yaşayan altcoin olarak 1inch de gösterilebilir. 1inch kendisini, “Ethereum ve Binance Akıllı Zincir genelinde en fazla likiditeye erişim, en düşük slipaj ve en iyi döviz kurları” sunan bir protokol olarak tanımlıyor. Popüler altcoin, 7,55 dolara kadar ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Bu yükselişin arkasında ise MDEX ile olan anlaşma yatıyor olabilir. 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bitcoin piyasaya çıktığından beri kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde yerleri hakkında uzunca bir süredir içerik üretiyor.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın