Mastercard Kripto Para Anketi: Bilinirlik Hızla Artıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Dünyanın en büyük finans kurumlarından MasterCard dijital ödeme yöntemleri hakkında bir araştırma yaptı.

  • Araştırmaya göre önümüzdeki yıl kripto para birimlerinin kullanımı önemli ölçüde artacak.

  • Coivd-19 salgınından sonra insanlar paraya dokunmak istemiyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Dünyanın en büyük finans kurumlarından biri olan MasterCard resmi sitesinde dünya genelinde hazırladığı bir anketin sonuçlarını paylaştı. Anketin sonuçlarına göre insanlar geçtiğimiz yıla oranla kripto para birimlerine karşı daha olumlu fikirlere sahip. Araştırmaya göre özellikle genç kuşağın kripto para birimlerine karşı ilgisi dikkat çekerken konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan insanlar kripto paralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarında onları kullanabileceklerini belirtti.Covid-19 salgını ile birlikte dijital ya da temassız ödeme yöntemleri popülerliğini artırıyor. MasterCard araştırmasına göre insanlar gerçek para kullanmak yerine biyometrik banka kartları, temassız kredi kartları, QR kodlar ve kripto paralar gibi ödeme yöntemlerini bir yıl öncesine göre daha çok kullanmaya başladılar. Anket sonuçları şu anda dünyanın gelişmiş ülkelerinde gerçekleşen alışverişlerin %90 gibi çok büyük bir oranının temassız ödeme yöntemleri ile gerçekleştiğini gösteriyor. Daha önce Pantera Capital CEO’su Dan Morehead kripto paraların bilinirliğinin artmasının piyasaya direkt etki ettiğini gösteren araştırma sonuçlarını paylaşmıştı.Covid-19 Yeni Bir Ödeme Akımına Öncü Oldu

New York merkezli finans devine göre Covid-19 salgını ile birlikte perakende satıcılar dükkanlar yerine e-ticaret platformlarını tercih ediyorlar. Son yıllarda tüm dünyada Hepsiburada ve Trendyol gibi hazır mağaza seçeneği sunan e-ticaret siteleri ürün alım satımında büyük bir gelişme gösterdi. Artık insanlar sosyal mesafeye dikkat etmek için alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Özellikle orta yaşlı insanlar artık kredi kartlarını internet alışverişlerinde daha sık kullanıyorlar. Ayrıca kripto para birimleri hakkında uzaktan bilgisi olan bu kesim konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak bu yeni ödeme yönteminin avantajlarından faydalanmak istiyor.

Yapılan çalışma oldukça çarpıcı bazı gerçekleri de ortaya koyuyor. 18 ülkede yapılan bu araştırmaya katılan insanların %63’ü yeni ödeme yöntemlerini salgın yüzünden kullandıklarını itiraf ediyorlar. Salgın olmasaydı bu yeni ödeme yöntemlerini kullanmayı düşünmeyeceklerini belirten bu kesim büyük oranda gerçek para kullanmayı bıraktığını açıklıyor. Bununla birlikte salgının yüzünden insanlar herhangi bir dijital ödeme yöntemi sağlamayan işletmelerden kaçındıklarını ifade ettiler.

Kripto Para Kullanımı Artacak

Araştırma sonuçları kripto paraların önümüzdeki yıl çok daha fazla ortamda ödeme yöntemi olarak kullanılacağını gösteriyor. Ankete katılan insanların %71’i önümüzdeki dönemde gerçek para ile alışveriş yapmak istemediklerini belirttiler. Öte yandan neredeyse tüm dünyada kripto para alım satım işlemlerinin yasallaşmış olması ve başta birinci dünya ülkeleri olmak üzere güçlü ekonomiye sahip ülkeler artık kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusuna daha ciddi bakıyorlar.

MasterCard tarafından sağlanan bilgilere göre özellikle genç kuşak kripto paralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde yaşayan genç kuşaktan sağlanan verilere göre bu katılımcıların %70’i seneye kripto para kullanabileceklerini bildiriyorlar. Bitcoin, kripto paralar arasında en popüler isim.

Öte yandan MasterCard geçtiğimiz yıl kripto para borsası Gemini ile ortak bir kampanya yürüterek kendi kullanıcılarına Bitcoin olarak bonus verdi.

NOWPayments Listesini Genişletiyor

MasterCard’ın yanında kripto para ödeme sistemleri arasında önemli bir yer tutan NOWPayments şirketi de son dönemde kullanıcılarına sunduğu kripto paralarla yapılan ödeme yöntemlerini artırmaya devam ediyor. Son olarak Cardano (ADA) ile anlaşan şirket Bitcoin, Ethereum ve Ripple başta olmak üzere elliden fazla kripto para biriminin Shopify gibi internet sitelerinde kullanımını sağlıyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın