Madencilere Kritik Anket: Yarılanma Sonrası Bitcoin Fiyatı Ne Olacak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Madencilere Bitcoin blok ödülü yarılanması sonrası fiyat beklentilerine dair bir anket yapıldı.

  • Ankete katılan kişilerden yüzde 50'si, yarılanmadan bir ila üç ay sonrasında bir fiyat artışı bekliyor.

  • Tarihsel verilere bakıldığında ise ilk 2 yarılanma sonrası ciddi bir artış yaşandığı görülüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para sektöründe yer alan madencilerin önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin için üçüncü blok ödülü yarılanmasına artık 33 günlük bir süre kalırken, madencilerin durumu ise merak konusu. Öte yandan Bitcoin ağının iki forku olan Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de yaşanan blok ödülü yarılanmaları da sürecin önemli olan bir başka boyutu olarak belirtiliyor. İşte tam da bu noktada madencilere, yarılanma sonrası Bitcoin fiyatı hakkında ne düşündükleri soruldu.

SponsorSponsor

Bitcoin Fiyatı Madencilere Soruldu

Proof of Work (PoW) temelli ağlarda, ağın güvenliğini sağlamak için madenci faaliyetleri temel bir önem taşıyor. Madencilerin olmadığı ya da azaldığı dönemlerde, ağlarda çok ciddi güvenlik açıkları meydana gelebiliyor. Bunun son örneği ise, yarılanma sonrasında Bitcoin Cash ağında yaşanan durumdu. Bitcoin Cash ağını 10 Nisan günü bir saatliğine ele geçirmenin maliyeti 7300 dolara kadar düşmüştü ki bu durum, ağın ne kadar ciddi bir güvenlik açığı yaşadığının açık bir kanıtı gibiydi.

SponsorSponsor

İşte Bitcoin ağının geleceğinde de madencilerin rolü çok büyük olacak. Bu sebeple blok ödülü yarılanması arefesinde madencilerin fiyat konusunda ne bekledikleri büyük bir öneme sahip. Konuyla ilgili olarak yapılan anketlerde de bu durum araştırılıyor. Son olarak Genesis Mining tarafından yapılan ankete 750 kişi katıldı.

Yarılanma sonrasında Bitcoin fiyatı beklentilerinin sorulduğu ankette, ayrıca madencilik alışkanlıkları da araştırıldı. Buna göre ankete katılan kişilerden yüzde 40’ı evde madencilik yaptığını belirtti. Ek olarak madenciliğin önümüzdeki dönemde kurumsal firmalardan yeniden evden kazım insanların çoğunluğu oluşturacağı bir yapıya geçeceğini düşünenlerin sayısı da hiç yabana atılacak gibi değil.

Ancak elbette esas soru, BTC fiyat beklentisiydi. Bilindiği gibi madencilik ödülleri, yarılanma ile 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek ve bu durum, zaten mevcut durumda yeterli kadar kar elde etmekte zorlanan madencilerin işini iyice zora sokabilir. Ankete katılan kişilerden yüzde 50’si, yarılanmadan bir ila üç ay sonrasında bir fiyat artışı bekliyor. Zaman aralığı 4-6 ay olarak belirlendiğinde ise bu rakam yüzde 51’e çıkıyor. Yaklaşık yüzde 30’a varan bir kesim ise yarılanma sonrasında fiyatta düşüş bekliyor. Buna karşın bu konuya dair bir fikri olmadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 20 olarak dikkat çekiyor.

Tarihsel Veriler Ne Diyor?

Bu, Bitcoin ağının üçüncü blok ödülü yarılanması olacak. Bu sebeple de geçmiş iki yarılanmaya bakarak bazı tahminler yapmak mümkün. Her iki yarılanma sonrasında da Bitcoin fiyatının çok büyük artışlar yaşadığı göze çarpıyor. Nitekim 2016 yılında gerçekleşen ikinci yarılanma sonrasında, BTC fiyatının 20 bin dolara uzandığı efsanevi ralli start almıştı. Ayrıca ilk yarılanmada da fiyat, 13 katlık bir artış göstermişti.

Bitcoin ağındaki balina sayısının son iki yılın en yüksek seviyesine çıkması da bir başka olumlu gösterge. Bu da akümülasyon fazı lehine yorumlanıyor. Öte yandan yıl sonu için bir tahmin veren ünlü kripto para borsası BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes ise olumlu konuştu. Hayes, yarılanma öncesinde fiyatın yeniden 3 bin doları test edebileceğini belirtse de yıl sonu için Bitcoin’in 20 bin dolara çıkabileceğini söyledi.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın