Kendini “Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP ve KCS alım satımı için dünyanın en güvenli ve gelişmiş borsası” olarak tanıtan KuCoin, 25 Eylül tarihinde bir saldırıya uğradığını doğruladı. Özellikle DeFi furyası ile birlikte gelişen ve yaptığı listelemeler ile öne çıkan KuCoin’in ilk zayiatının ise 150 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

KuCoin’in resmi internet sitesinde yapılan açıklamada da saldırı doğrulandı ve KuCoin’in sıcak cüzdanlarından Bitcoin ile ERC-20 tabanlı birçok token’ın çekildiği belirtildi. KuCoin’in sıcak cüzdanlarından 150 milyon dolarlık kripto para çekilse de daha fazla fon bulunan soğuk cüzdana erişilemediği de açıklandı. Soğuk cüzdanlara ulaşılması, borsanın sonunun gelmesi ve bütün fonlarının çekilmesi anlamına gelebilirdi.

KuCoin 150 Milyon Dolar Kaybetti

KuCoin yaptığı açıklamanın devamında hiçbir yatırımcının ve kullanıcının bu durumdan etkilenmeyeceği, KuCoin’in sahip olduğu sigortanın zararı karşılayacağı vurgulandı. Aslında olay 26 Eylül sabahında daha net anlaşıldı ve KuCoin de o saatlerde resmi açıklama yaptı. KuCoin’in yönetici ekibi bunun sistemsel bir hata olduğunu iddia etti ve para çekemediğini beyan eden müşterilere paralarını alacaklarını taahhüt etti. KuCoin’in Telegram grubuna bakıldığında kullanıcıların büyük bir kısmının para çekememekten muzdarip olduğu görülüyor.

Bazı kullanıcılar ise cüzdanlarındaki fonların gittiğini rapor edip olayın saldırı olabilme ihtimalini arttırdı. KuCoin kullanan ve olaydan mağdur olduğu anlaşılan bir kullanıcı ise ortaya oldukça ilginç bir iddia attı. “Blackopsagainstshorts” kullanıcı adıyla mesaj atan Telegram kullanıcısı, KuCoin’in hacklenmiş olamayacağını vurgulayıp bunun sebeplerini şu şekilde açıkladı:

“Ben KuCoin’in hacklenmiş olabileceğine gerçekten inanmıyorum çünkü bir trading şifresi kullanmanız gerekiyor. Bunun devamında e-posta adresinize gidip onay kodunu girmek için 30 saniyeniz oluyor ve sonrasında ise 2fa yani iki adımlı doğrulama yapmanız gerekiyor. Bunun gerçekleşmesinin tek yolu, bunun içeriden yapılmış olması. Bu sebeple ben Twitter üzerindeki hack yalanlarına inanmıyorum.”

Hack Olduğu Kesinleşti: Peki Neler Çalındı?

Yukarıdaki işlemlere bakıldığında 150 milyon dolarlık fonun direkt olarak tek bir adrese aktarıldığı görülüyor. Ancak tahmin edileceği gibi bunun devamında farklı adreslere gönderim yapılacak ve fonların takip edilmesi imkansız hale getirilecek. Saldırganların çektiği kripto paralar arasında Gladius, Chroma, Ocean Token, Hawala gibi az bilinen ERC-20 tabanlı kripto paraların olduğu gibi, Maker, OMG, YFI gibi çok bilinen kripto paralar da bulunuyor.

Kripto para araştırma firması CryptoQuant ise sadece ERC-20 tabanlı token’ların değil aynı zamanda yüklü miktarda Bitcoin’in de cüzdan adresinden çıkış yaptığını tespit etti.

Yukarıdaki grafikten de görülebileceği üzere borsadaki BTC transferleri bir anda rekor kırıp devamında dip noktaya çöküyor. Bu da sıcak cüzdanlardaki bütün BTC’lerin çekildiğini göstermekte. Cryptoquant CEO’su Ki Young konu hakkında yaptığı açıklamada grafikteki sıçramanın hack emaresi olduğunu belirtti. Bunun sistemsel bir sorun olması durumunda böyle bir sıçrama olmayacağının altını çizen analist, daha resmi onay gelmeden bunun hack olduğunu açıklamıştı.

KuCoin kripto para borsası en popüler 16. spot kripto para borsası konumunda. Ticari hacim olarak da önemli değerlere ulaşan KuCoin, kesinlikle piyasayı etkileyebilir. Çalınan fon miktarının 150 milyon dolar olması tehlikenin çok büyük olmadığı anlamına gelse de yatırımcıların buna nasıl tepki verecekleri bilinmiyor. Kripto para borsalarının hacklenme haberleri kesinlikle sektörün en korkulan gelişmelerinden birisi olarak biliniyor.

Bunun sebebi ise Coincheck, Mt. Gox veya Bitfinex kripto para borsalarının hacklenme olayları olarak bilinmekte. Dev kripto para borsalarına yapılan saldırılar o tarihlerde sektörün çok sert düşmesine neden olmuştu. Her büyük borsanın hacklenmesi olayında lider kripto para birimi Bitcoin’in %50 ve %30 arasında değer kaybettiği biliniyor.

Reklam
Okumaya devam et

Kripto Para Sektörü Buna Hazır Mı?

Yakın zamanda hacklenen dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance ise böyle bir etkiye sebep olmadı. Bunun sebebi, hem çalınan fon miktarının 7.000 Bitcoin ile sınırlı olması, hem de fonların sigortalı olması şeklinde biliniyor. Yani Binance bütün müşteri fonlarını sigortalayıp paniğin önüne geçmiş ve hacklenmeye rağmen durumu kontrol altına aldığını göstermişti.

KuCoin’in de benzer bir sigorta hizmeti var ve kullanıcıların fonlarının aynı şekilde yerine konulacağı belirtiliyor. Olayın yaşanmasından sonra KuCoin borsasının CEO’su anında canlı yayın yaparak durumun kontrol altında olduğunu gösterdi ve şeffaflık konusunda da bir ders verdi.

Lider kripto para birimi Bitcoin ve kripto para piyasasının geneli ise bu olay hiç yaşanmamış gibi yükselmeye devam ediyor. Bitcoin %1’lik yükselişle 10.750 dolar seviyesinden, Ethereum %3,71’lik yükseliş ile 354 dolar seviyesinden işlem görüyor. XRP %5, Chainlink ise %13 yükselişle resmen yeni bir boğanın sinyallerini vermekte.

Bu da KuCoin hacklenmesinin piyasaya kesinlikle hiçbir olumsuz etki getirmediğini göstermekte.