Kripto Para Sektörüne Bir Saldırı Daha! Yüz Binlerce Kişinin Şifresi Çalındı

Makaleyi Paylaş

Kripto para borsalarına ve diğer kripto platformlarına yönelik saldırılar, fiyat düşse de artmaya devam diyor. Yeni ortaya çıkan bir güvenlik açığına göre yakın zamanda yapılan bir saldırıda 266.000’den fazla kripto yatırımcısının özel bilgilerinin sızdırıldığı tespit edildi.Trident Crypto Fund isimli kripto para fonunun 266.000’den fazla müşterisinin bütün bilgilerinin çalındığı ve internet üzerinden paylaşıldığı ortaya çıktı. DeviceLock isimli siber güvenlik ve blok zinciri araştırma firmasının yöneticisi Ashot Oganesyan da bu olayları doğrulayan kişi oldu.Oganesyan, Rus medyasına yaptığı açıklamada ilgili kullanıcıların cep telefonu numaralarının, şifrelenmiş parolalarının ve IP adreslerinin ele geçirilip çeşitli dosya paylaşım sitelerine yüklendiği belirtti. Dosyaların ilk yüklenme tarihinin ise şubat ayının son haftaları olduğu açıklandı.

Bu haftanın başında da saldırganların 120.000’e yakın sayıda parolanın şifrelemesini çözüp bunları paylaştığı bilgisi aktarıldı. Şifreleri çözülen parolalar aracılığıyla ilgili kullanıcıların hesaplarına ve kripto para fonlarına da erişim sağlanabildiği belirtiliyor.

Büyük Çaplı Veri Sızıntısı

Saldırının ana hedefinin ise Rus vatandaşları olduğu ortaya çıktı. Oganesyan konu hakkında verdiği demeçte, kripto para borsalarına ve fon firmalarına yapılan saldırılan çok sık yaşandığını belirtti.

Oganesyan’a müşteriler içindeki Rus vatandaşlarının sayısına da vurgu yaptı. Saldırıların çok sayıda Rusya vatandaşını ve Rusya’daki IP adresini hedef aldığını ifade etti. Oganesyan, saldırganların ellerindeki veri tabanının en az 10.000 Rus hakkında bilgiye sahip olduğunu belirtti:

 

Görünüşe göre Rus vatandaşları çoktan verilerini sızdırmış olabilirler. Buna rağmen kimse bunu dikkate almadı ve 10.000’den fazla Trident Crypto Fund kullanıcısının verilerinin sızdırılması, Rus kripto para yatırımcılarının ilk büyük çaplı kişisel veri sızıntısı olarak düşünülebilir.

Kripto Para Borsaları da Tehdit Ediliyor

Kripto borsalarına ve genel olarak kripto paralarla ilgili bütün platformlara sert saldırılar yapılıyor. Bundan kısa süre önce Türkiye merkezli kripto borsası Paribu da benzer bir saldırı yaşadı. Paribu, işlemleri uzun bir süre durdurduktan sonra yeniden başlatsa da saldırının nasıl sonuçlandığını belirtmedi. Kullanıcılar bir saldırı girişimi olduğunu bilseler de zaafiyetin ne kadar ve nasıl olduğunu ise bilmiyorlar.

Buna ek olarak küresel ölçekte dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan OKEx ve Bitfinex de yakın bir zaman önce saldırıya uğradı. Borsalara yapılan bu saldırı büyük çaplı bir DDoS saldırısı olsa da herhangi bir maddi kayıp yaşanmadı.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın