Kripto Para Madencileri Yeşil Enerjiye Geçişin Sinyallerini Verdi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, kripto para madenciliği endüstrisinin yakın zamanda büyük bir değişim geçirdiğini yansıtıyor.

  • Veriler, daha temiz enerji kaynaklarına doğru gerçekleşen bir kayma olduğunu gösteriyor.

  • Kazakistan kripto para madencileri için yeni elektrik ücretlerini açıkladı.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI), kripto para madencilik endüstrisinde kullanılan enerjinin çevreci yaklaşımlarla birlikte ciddi bir değişimin içinde olduğunu gösteriyor. CBECI’ye ait verilere göre enerji tükeminde temiz kaynak kullanımının artacağı belirtiliyor.

SponsorSponsor

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan son veriler, Bitcoin ve kripto para madenciliği sektörünün son altı ay içerisinde önemli ölçüde değişimler yaşadığını gözler önüne serdi. Çin’in kripto para madenciliği üzerinde sahip olduğu kontrol gücünün, Ekim 2020’den bu yana %20 oranının üzerinde bir düşüş yaşadığı görüldü.

SponsorSponsor

CBECI tarafından aktarılan bir diğer bilgiye göre, Çin, madencilik yarışında zirvede bulunuyor, ardından ise ABD ve Rusya geliyor.

Bitcoin Madenciliği Haritası

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksine göre, Xinjiang (Sincan Uygur) bölgesi, Nisan 2021 itibari ile  %54,37’lik oranla, en yüksek hash gücüne sahip olan şehir ünvanını elinde tutmaya devam ediyor. Xinjiang, Çin’in ülkedeki madencilik tesislerini radikal bir kararla kapatmış olmasına ve Çin hükümetinin kripto para madenciliği piyasası ile ilgili yeni düzenlemeleri yürürlüğe koymasına rağmen hash oranı bazında liderliğini koruyor.

Kripto Para Madenciliği Temiz Enerjiye Geçiyor

Uzmanlar, kripto para madenciliği coğrafyalarında yaşanan hızlı değişimlerin bazı olumlu gelişmelere de yol açtığını belirtiyor. Madencilikte yaşanan büyük baskılar sebebiyle önemli sayıda madenci, daha temiz enerji kaynaklarının kullanılmasını teşvik eden başka ülkelere yerleşti. Bitcoin madenciliği için yenilenebilir enerjiye geçiş artık yasal olarak büyük bir pazar ve Square gibi şirketler de değişime yatırım yapıyor.

Sürdürülebilir Enerji Grafiği

Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından hazırlanan bir raporda temiz enerjiye geçişin önemli bazı kanıtları sunuluyor. Rapordaki veriler, küresel Bitcoin madenciliği endüstrisinde kullanılan sürdürülebilir enerji oranını, bir önceki çeyrekte %36,8 olarak gösteriyor. 2021’in ikinci çeyreğinde ise bu oranın %56’yı geçtiğini belirtiliyor.

CNBC’ye konuşan Foundry şirketinin CEO’su Mike Colyer, sürdürülebilir enerjiye geçişin Bitcoin için büyük bir kazanç olacağını belirtiyor:

“Bitcoin üretim ağı, üretim maliyetlerini en düşük seviyelere çekmeyi hedefliyor. Dünyanın dört bir yanındaki kripto para madencileri, yenilenebilir ve gizli kalmış enerji kaynaklarını arıyorlar. Bu temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilir olarak en düşük seviyede maliyet ile madencilik yapılmasına imkan sunuyor. Düşük maliyet imkanı dışında yeşil enerji kullanımına geçmek, Bitcoin’in karbon ayak izi için de büyük bir kazanca dönecek.”

Çok sayıda ülke, enerji politikalarındaki bu değişimi yeni bir kazanç kapısı olarak görüyor. Kazakistan bu kapsamda kripto para madencileri için elektrik tüketimi birim fiyatlarını yeniden düzenledi. Büyük bir enerji şirketine sahip olan İran ise, kripto madencileri için elektrik sağlamaya odaklanıyor. Bununla beraber İran hükümeti, bazı kripto para madencilerinin ev elektriği kullanarak madencilik yapmasına izin vermiyor ve ceza-i yaptırımlar uyguluyor.

Madencilikte Alınan Sıkı Tedbirler, Yeni Düzenlemelerin En Önemli Kısmını Teşkil Edecek

Kripto para madenciliğine dair alınmak istenen tedbirlerden bazıları güç kaynaklarının kesilmesi veya kapatılmasıydı. Bu tedbirler kripto para piyasasını belirli bir seviyede tutabilmeye yönelik yapılan çeşitli yaklaşımların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Hükümetler, bu senenin başında piyasanın muazzam genişlemesi sonrasında, piyasaya dair artık ciddi anlamda bazı düzenlemeler gerektiğinin farkına vardılar.

Yapılacak yeni düzenlemeler arasında, en çok ABD cephesinin borsa sistemi üzerinde yapmak istediği regülasyonlar merak ediliyor. ABD’nin açıklayacağı yeni politikalar, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan bir gücün hangi yöne doğru aksiyon alacağını gösterecek. Bu durum diğer hükümetler tarafından da oldukça merak ediliyor. ABD’nin politikaları muhtemelen küresel anlamda tüm piyasaların üzerinde muazzam bir etkiye sahip olacak.

Sonuç olarak, küresel ekonomide daha fazla söz sahibi olmak isteyen kripto para piyasası, bu yeni düzenlemeler ile beraber hedefine biraz daha yaklaşıyor. Bu durumun piyasanın lehine olacağı düşünülüyor. Şirketlerin madencilik sektörü için yenilenebilir enerji çözümlerine harcadıkları kaynak, piyasayla ilgili duyulan bazı endişeleri hafifletmek adına olumlu bir gelişme olarak karşılanıyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Rahul Nambiampurath is an India-based Digital Marketer who got attracted to Bitcoin and the blockchain in 2014. Ever since, he's been an active member of the community. He has a Masters degree in Finance. <a href="mailto:editorinchief@beincrypto.com">Email me!</a>

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın