Konya Büyükşehir Belediyesi Açıkladı: Şehir Coin Geliyor!

Makaleyi Paylaş

Ticaret Bakanlığı’nın blok zinciri konusundaki çalışmaları ve Türkiye’nin ulusal dijital parası derken, yeni bir hamle de Konya Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ATO Congresium etkinliğinde müjdeyi verdi. Konya, Şehir Coin projesi için ilk adımı atmış gibi görünüyor.

SponsorSponsor

Konya, Şehir Coin Projesiyle Heyecan Yarattı

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi için etkinliğe katılan Altay, belediyelerin en büyük sıkıntılarından birisine değindi. Belediyelerin ve başkanların şu an için “para bulmak” konusunda sıkıntılar çektiğini ve en önemli görevlerinin bu olduğunu belirten Altay, yeni projesini tanıttı.

SponsorSponsor

Konya içerisinde dijital bir ekosistem kurmak istediğini açıklayan Altay, bunun kullanım amaçlarını ve kendi kripto para projelerini şöyle ifade etti:

Blockchain üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Biz acaba bir “şehir coin” üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda iş birliğine hazırız. Özellikle sosyal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz? Ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz diye çalışıyoruz. Belki ileride yasal düzenlemeyle belediyenin aldığı vergileri de eğer bu coin’lerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.

Başkan Altay, dijital para birimi projesine sıcak baksa da bu konuda destek gerektiğini ve iş birliğine hazır olduklarını belirtti. Aslında bu konuda dünyanın dört bir yanında çeşitli girişimler halihazırda yapılıyor. Buna dair ilk atılım ABD’nin Ohio eyaletinden gelmişti. Ohio, 2018 yılında yaptığı girişim ile kripto para birimleri ile vergi ödenebilmesinin önünü açtı. Yine Çin de Guangzhou şehrinde bu alandaki yatırımlarıyla gündeme gelmişti.

Bunun yanı sıra dünyaca ünlü sanatçı Akon da geçtiğimiz günlerde önemli bir duyuruda bulundu. Akon, kendi şehrini kurmak için Senegal Başkanı’ndan onay ve arazi aldığını, şehrin para biriminin de “Akoin” isimli kripto para olacağını açıklamıştı. Bütün bu girişimler ışığında Türkiye’nin önde gelen kurumlarının veya belediyelerinin de benzer işler yapması, yakın gelecekte mümkün olabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Bio: Uludağ üniversitesi ingilizce öğretmenliği mezunu olan Emre, katip Çelebi üniversitesinde finansal ekonomi yüksek lisansını devam ettiriyor. 2016 yılından beri kripto paraları ve Blockchain teknolojisine ilgi duyuyor ve yenilikçi bütün teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın