Kan Kaybeden Bitcoin, Yükseliş İçin Bu Seviyelerde Tutunabilmeli

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Yükselen destek çizgisinden kırılım gerçekleşti.

  • 23.900 dolar seviyesinde destek yer alıyor.

  • Teknik göstergelerde kararsızlık göze çarpıyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 22 Aralık’ta sıçrama yaptı ve bir önceki dip seviyeyle gelen kayıpların neredeyse tamamını telafi etmeyi başardı.

SponsorSponsor

En muhtemel senaryo, Bitcoin için yükseliş trendinin hâlâ devam ettiğini gösteriyor fakat henüz tam bir kesinlikten söz edilemiyor.

SponsorSponsor

Bitcoin İşlem Aralığının Alt Sınırından Döndü

22 Aralık’ta BTC işlem aralığının alt sınırından sıçradı ve son 2 gündeki kayıplarının büyük çoğunluğunu telafi etti. Değer kaybetmeden önce 24.050 dolar seviyesinde tepe oluşturdu.

Düşüşe karşılık olarak 22 Aralık’ta yutan boğa mumu meydana geldi.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor fakat RSI’da negatif uyumsuzluk görülüyor. Stokastik Osilatör yükseliyor ve MACD de henüz düşük bir ivme çubuğu oluşturmuş değil.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat Hareketinin Geleceği

2 saatlik grafikte yükselen bir destek çizgisinin kırıldığı ve aynı çizginin direnç olarak onaylandığı görülüyor. Bu hareketle birlikte 23.900 dolar bölgesi de ara direnç olarak onaylandı.

2 saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler bir miktar yükseliş eğilimi gösteriyor. RSI 50 çizgisinin, MACD de 0 seviyesinin altına gerileyebilir. Bu durumda kısa vadede bir düşüş görülebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

6 saatlik grafikte de 2 saatlik grafiktekine benzer bir görünüm hakim.

RSI alçalan bir direnç çizgisini takip ediyor ve MACD negatife dönmek üzere bulunuyor.

Dolayısıyla fiyat hareketinde yükseliş trendinden bahsetmek için 23.950 dolar bölgesinin geride bırakılması gerekiyor. 

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

22 Aralık’taki sıçrama, bir önceki dip seviye oluşumunun bir dördüncü dalga geri çekilmesi olduğunu neredeyse onayladı. BTC beşinci alt dalgaya (siyah) başlamış görünüyor. Bu alt dalganın da daha büyük bir üçüncü dalgayı (turuncu) tamamladığı görülüyor.

Dolayısıyla bu hareketin 26.000 dolar yakınlarında sonlanması beklenebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Öte yandan alternatif dalga sayımına göre BTC üçüncü dalgayı tamamladı ve şu anda düzeltici nitelikteki dördüncü dalga içinde hareket ediyor.

BeInCrypto’da 22 Aralık’ta yayımlanan BTC analizinde şu ifadelere yer verilmişti: 

Bu durumda, almaşıklık ilkesi gereği dördüncü dalganın yüzeysel ve hızlı bir biçimde tamamlanması beklenebilir.

Bu sebeple BTC’nin 21.600 dolar yakınlarında dip oluşturması beklenebilir. Dip seviyeden 20.800 dolara doğru bir sapma da gerçekleşebilir.

Yukarıda belirtilen yükseliş yönlü dalga sayımlarının geçersiz hale gelmesi için ise birinci dalganın 19.918 dolarda yer alan tepe noktası (kırmızı) altına bir gerileme yaşanması gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Yükseliş yönlü dalga sayımında, dördüncü dalganın birinci dalganın alanına geçmesi, sorun yaratıyor ve yükseliş impulsünü geçersiz kılıyor. Bu nedenle BTC’nin 1-2/1-2 dalga sayımını takip ettiği söylenebilir.

23.000 dolarda yer alan yükselen destek çizgisinden gerçekleşecek kırılım ise bu senaryoyu geçersiz kılacaktır.

BTC Grafiği (TradingView)

Bu durumda yükseliş A-B-C şeklindeki bir düzeltmeyi (kırmızı) takip ediyor olabilir. Bu düzeltme ise daha büyük bir B dalgasını (siyah) tamamlıyor. B dalgasından sonra düzeltme gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu düzeltmeyle birlikte BTC 21.600 dolar bölgesine kadar gerileyebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Trendin uzun vadede yükselişe işaret ettiği söylenebilir fakat BTC’nin kısa vadeli düzeltmesini tamamlayıp tamamlamadığı hâlâ belirsizliğini koruyor. Hâlâ oluşturulması gereken bir dip seviye daha bulunuyor olabilir.

23.900 dolar bölgesinde tutunma gerçekleşirse kısa vadeli düzeltmenin sonlandığı anlaşılacak ve BTC’nin 26.000 dolar seviyesine yükselmesi beklenebilecek. 23.000 dolar seviyesi kaybedilirse 20.800-21.600 dolar aralığına bir değer kaybı yaşanması gündeme gelebilir.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırıcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın