JPMorgan Uyardı: Bitcoin Büyük Bir Düzeltme Yaşayabilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • JPMorgan analistlerinin bugün yayımladığı notta, lider kripto para birimi Bitcoin fiyatının bu yükselişinin sürdürülebilir olmadığı açıklandı.

  • Analistler, 50.000 dolarlık kritik seviyenin aşılmasının büyük bir hareket olduğunu düşünüyor.

  • Bu noktada hızlı bir düşüş veya derin bir düzeltme yaşanmadığı takdirde sorunun büyüyebileceği ifade edildi.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son günlerde yaşadığı hızlı yükselişin ardından kritik 50.000 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Gün içinde 51.678 dolar seviyesini test eden BTC, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 50.878 dolar seviyesinde bulunuyor. Birçok uzman, son günlerdeki büyük artışın bir düzeltme hareketini tetikleyebileceğini düşünüyor. Bu konuyla ilgili son tahminler de dev ABD bankası JPMorgan analistlerinden geldi. Analistler, yakın tarihte bir düzeltme hareketinin başlayabileceğini vurguladı.

Kurumsal yatırımcıların artan ilgisi ve dev bankaların yeni girişimleri sonrası lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), büyük bir fiyat artışı yaşamıştı. Geçtiğimiz yıldan bu yana değerini 10 katından fazla artıran kripto para, büyük bir boğa sezonu içinde son sürat ilerliyor. Uzmanlar, fiyatın bazı dönemlerde şiştiğini ve düzeltme hareketlerinin gelerek sağlıklı yükselişin tetiklenmesi gerektiğini ifade ediyor. Ocak ayından sonra BTC için yeniden düzeltme beklentileri de artmaya başladı.Bu Yükseliş Sürdürülebilir Değil

JPMorgan analistlerinin bugün yayımladığı notta, lider kripto para birimi Bitcoin fiyatının bu yükselişinin sürdürülebilir olmadığı açıklandı. Analistler, 50.000 dolarlık kritik seviyenin aşılmasının büyük bir hareket olduğunu düşünüyor. Bu noktada hızlı bir düşüş veya derin bir düzeltme yaşanmadığı takdirde sorunun büyüyebileceği ifade edildi. Eylül ayından beri yaşanan yükselişe vurgu yapılması, düzeltmenin büyüklüğü hakkında fikir veriyor.Öte yandan bazı uzmanlar, bu yükseliş hareketinin bir süre daha devam etme ihtimali bulunduğunu söylüyor. 50.000 dolar seviyesinin üstünde tutunmayı başaran Bitcoin fiyatı, yükselişini bir süre daha sürdürebilir. Regülasyon beklentileri de hesaba katıldığında, yükselişin ardından derin bir düzeltme ihtimali giderek kuvvetlenmeye başladı. Yine de bu durumun boğa sezonunun bitişine işaret etmediğini düşünenler bir hayli fazla.

Balinalar Bitcoin Satışı Yapabilir

Dev bankanın notunda dikkat çeken noktalardan bir tanesi de eylül ayından bu yana yaşanan 700 milyarlık piyasa değeri artışının yalnızca 11 milyar dolarının kurumsal yatırımcılara ait olduğuydu. Bu da aslında kurumsal yatırımların büyük bir etki yaratsa da yeterince işin içinde olmadığı şeklinde yorumlanıyor. Kurumsal destekle artan fiyattan kâr almak isteyen balinalar, Bitcoin satışı yapabilir.

Derin bir düzeltme yaşansa bile bu durumun kurumsal yatırımcılar ile bireysel yatırımcıların yer değiştirmesine neden olacağı da konuşulanlar arasında. Zira ocak ayında yaşanan düzeltme hareketi sırasında, balinaların yaptığı satışları kurumsal alımlar telafi etmiş ve 30.000 dolarlık kritik seviyenin altında bir büyük düşüş yaşanmamıştı. JPMorgan’a göre son zamanlarda artan yatırımlar, bu durumu tekrar yaşatabilir.

İyi Haberler Gelmeye Devam Ediyor

Teknik göstergeler bir kenara Bitcoin ve kripto para sektörüyle ilgili güzel haberler hız kesmeden gelmeye devam ediyor. Bugün, Microsoft Başkanı Brad Smith de esprili bir dille, gelecekte BTC yatırımı yapabileceklerini ima etmişti. Bir başka dev şirket Microstrategy de yatırımlarına 1 milyar dolara yakın bir miktar daha eklemeyi planladığını açıkladı.

Beklenilen düzeltme gerçekleştiği takdirde tüm piyasayı etkileyen sert bir düşüş yaşanabilir. Uzmanlar, bu noktada son zamanlarda çok hızlı yükselen altcoinlerin de önemli ölçüde geri çekilme yaşayabileceğini ifade ediyor. Bu noktada hareket düzeltmeyle sınırlı kalırsa, önümüzdeki dönemde yeni rallilerin yaşanma ihtimali de kuvvetli görünüyor. Boğa sezonunun ne zaman biteceğine dair kesin bir ortak kanı ise henüz bulunmuyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın