JPMorgan Patronundan Olay Bitcoin Yorumu: Nereden Biliyorsunuz?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) değer kazanmaya devam ederken, kurumsal şirketlerin ilgisi artıyor.

  • Bir etkinlikte konuşan JPMorgan CEO'sundan ilginç bir yorum geldi.

  • CEO, Bitcoin arzı ile ilgili şüpheleri olduğunu itiraf etti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), kripto para piyasasında ağırlığını hissettirmeye başladı. BTC dominance oranı ekim ayının başından bu yana yükselerek %45 oranına geldi. Bitcoin ETF’leri, giderek artan hash oranı ve kurumsal şirketlerin piyasaya girmesiyle beraber yatırımcılar Bitcoin’e kaydı. Birçok dev finans kurumu, Bitcoin ETF’si için başvuru yapıp piyasada kendilerine bir yer edinmeye çalışırken, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’dan çok ilginç bir çıkış geldi.

SponsorSponsor

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, pazartesi günü sanal olarak düzenlenen 2021 Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Yıllık Üyelik Toplantısı’nda Bitcoin’in 21 milyon olan toplam arzının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda endişelerinin olduğunu ileri sürdü. BTC yatırımcılarına “kodu okudunuz mu” sorusunu yöneltti. Bu yoruma kripto para camiasından sert tepkiler geldi. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, bunun çok garip bir çıkış olduğunu belirtirken, JPMorgan’ı yöneten bir insana bu çıkışın yakışmadığını ifade etti.

SponsorSponsor

Amaç Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Gölgede Bırakmak mı?

Deneyimli finans yöneticisi, Bitcoin’in arzı ile ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Bitcoin’in değersiz olduğunu belirten Dimon, blok zincir ve sabit kripto para birimlerinin ise gerçek bir varlıkları olduğunu ifade etti. Kripto para yanlısı ya da karşıtı bir konumda bulunmak istemediğine değinen iş insanı, müşterisi olan yatırımcıların bu alanı riskli bulduğunu, ancak Bitcoin almak isteyenleri de engellemenin bir anlamı olmadığını söyledi.

Deneyimli CEO, kripto para piyasasına yatırım yapmak isteyen insanların engellenmemesi gerektiğini belirtti. CEO’ya göre bu alan hükümet tarafından denetlenmeli ve düzenlemelerin bir an önce tamamlanmalı:

“Blockchain gerçek olabilir, stablecoinler gerçek olabilir. Herhangi biri ne düşünürse düşünsün, herhangi bir ilerici ne düşünürse düşünsün bu önemli değil. Hükümet bunu düzenleyecektir.”

Yatırımcıları Koruyacak Düzenlemeler

Dimon, Bitcoin hakkında yaptığı konuşmasında kendi fikirlerinin de bir önemi olmadığını itiraf etti. Müşterilerinin yetişkin insanlar olduğunu söyleyen yönetici, Bitcoin almak isteyen yatırımcıları için düzenlenmiş ve meşru bir ortam oluşturmanın önemine vurgu yaptı:

“Sözcü olmak istemiyorum. Benim için fark etmez. Ben Bitcoin’in değersiz olduğunu düşünüyorum. Ancak benimle aynı fikirde olmayan müşterilerim var. Bunlar yetişkin insanlar. Piyasaları var eden taleptir. Bu yüzden birisi Bitcoin satın almak istiyorsa onu alıkoyamayız ve onlara meşru ve mümkün olduğunca temiz bir erişim sağlamalıyız.”

Dimon, uzun süredir Bitcoin karşıtı yorumları ile biliniyor. Daha önce düzenleyicilerin kripto para piyasasını cehenneme yollayan düzenlemeler yapacağını öne süren yönetici, yatırımcıların bu alandan uzak durmasını tavsiye ediyor. Buna rağmen, JPMorgan müşterileri için bazı kripto para hizmetleri sunuyor. Dimon’un konuşmasında en ilginç konu, BTC arzını eleştirdiği bölüm olarak kayıtlara geçti:

“Gruba başka bir şeyle meydan okuyacağım: 21 milyonda bittiğini nereden biliyorsun? Algoritmaları okudunuz mu? Hepiniz buna inanıyor musunuz? Bilmiyorum, her zaman böyle şeylere şüpheyle yaklaşmışımdır.”

Kripto Para Camiası Sert Tepki Gösterdi

Dimon’un bu çıkışı sonrasında kripto para camiasının önemli isimleri sert tepkilerini dile getirdi. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile kodları okuduğunu ve hatta emin olmak için baştan yazdığını belirtti:

“Evet, okudum. Sonra onu anladığımdan emin olmak için kendim yazdım (kendi Bitcoin düğümümüzü kodlayarak).”

Benzer şekilde Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Dimon’un çıkışını garip olarak yorumladı. Bu yorumu dar kafalılık olarak betimleyen Novogratz, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Çok garip. Dev bir bankayı yönetmekte harika bir iş çıkaran bir adamın BTC ile ilgili verdiği cevaplar ikinci sınıf ve onları ikiye katlamaya devam ediyor. Hayatım boyunca açık fikirli kalmam için dua ediyorum.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın