İslam Memiş Gram Altın ve Gümüş Fiyatlarını Yorumladı: Düşüşler Kalıcı Değil

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, metal piyasasıyla ilgili uzun vadeli değerlendirmelerde bulunarak, gidişatla ilgili öngörülerini paylaştı.

  • Memiş, yaşanan büyük düşüşlerin kısa vadeli sonuçlar olduğunu ve önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelerin emtia fiyatlarını destekleyeceğini düşünüyor

  • Tecrübeli isim, 2021 yılının ilk çeyreğine kadar yatırımcıların pozisyonlarını koruması gerektiğini, sonrasında ise alternatif araçlara bakılabileceğini ifade etti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Gram altın ve gümüş fiyatları, dolar kurundaki büyük düşüşle beraber ciddi bir geri çekilme yaşadı. Haftalık kapanışa doğru giderken, TCMB’nin faiz kararlarının da etkisiyle düşüşünü sürdüren emtia fiyatları, yatırımcıların kafasında da düşüşlerin devam edip etmeyeceği sorularını beraberinde getirdi. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, metal piyasasıyla ilgili uzun vadeli değerlendirmelerde bulunarak, gidişatla ilgili öngörülerini paylaştı. Memiş’e göre bu düşüşler kalıcı değil.

Altın fiyatları, Covid-19 salgınıyla beraber gelen ekonomik krizin ardından büyük bir değer kazanmış ve piyasaların gündemine oturmuştu. Fakat son aylarda yaşanan belirsizlik havası, ons altın tarafında da geri çekilmelere neden oldu. İç piyasalar, son yaşanan gelişmeler ve faiz artırımı kararlarıyla birlikte, dolar kuru, gram altın ve gümüş fiyatının da düşüşünü beraberinde getirdi. Herkes piyasaların hangi yöne gideceğini merak ederken, uzmanlar uzun vadeli yükseliş beklentilerini koruyor.Uzun Vadede Yaşanacak Gelişmeler Fiyatları Destekleyecek

Tahminleriyle gündem yaratan analist İslam Memiş, haftalık kapanışa giderken, gram altın ve gümüş fiyatlarını değerlendirdi. Memiş, yaşanan büyük düşüşlerin kısa vadeli sonuçlar olduğunu ve önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelerin emtia fiyatlarını destekleyeceğini düşünüyor;“Genel çerçeveye baktığımız zaman, ben yine gram altının yatırımcısına alım fırsatı sunduğunu tahmin ediyorum. İçeride, sorunlar tamamen ortadan kalkmış değil. Piyasalarla barışan bir yönetimle karşı karşıyayız fakat bundan sonra piyasalar daha çok icraate yöneleceği için dolar kurundaki yeni hareketleri göz önünde bulundurmaya devam edeceğim. İkinci olarak, dünyada ve Türkiye’de Covid-19 vakalarında artış var ve bu da yeni kısıtlamaları gündeme getiriyor. Bu durum da nakit ihtiyacı doğuracağı için dolar endeksi yükselecek ve emtia fiyatlarına olumlu yansıyacak. O yüzden gram altının fiyatındaki düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum.”

Gram Altın ve Gümüş 2021 Yılına Kadar Tutulmalı

İslam Memiş, küresel ve iç piyasalardaki gelişmelerin 2021 yılının ilk çeyreğine kadar emtia fiyatlarını destekleyeceğini düşünüyor. O tarihten sonra durumun tekrar incelenmesi gerektiğini ve başka yatırım araçlarına yönelebileceğini söyledi. Tecrübeli isim, yılın ilk çeyreğine kadar yatırımcıların pozisyonlarını korumaları gerektiğini ifade ediyor;

“2021 yılının ilk çeyreğine kadar, belirsizlik, yeni teşvik paketleri devam edeceği için altın ve gümüş fiyatları bu süreye kadar güçlü duruşunu koruyabilir. Bu süreye kadar altın ve gümüş pozisyonlarının korunması gerektiğini düşünüyorum. Aşıların uygulanması da yılın ilk çeyreğine kadar uzayacak gibi görünüyor. Yılın ilk çeyreğinden sonra, ocak veya şubat ayı olabilir, altın ve gümüş emtialarından uzak durabilirsiniz ve dolar endeksine yöneleceksiniz diyebiliriz. Yılın ilk çeyreğinden sonra muhtemelen agresif bir altın ve gümüş fiyatı göremeyebiliriz. Yılın ilk çeyreğine kadar 2.000 doların üstüne çıkacak bir ons altın, 540 TL ve üzerindeki fiyatlara çıkan bir gram altın görmemiz muhtemel.”

Teşvik Paketi Görüşmeleri Yeniden Başlıyor

Altın fiyatları, geri çekilmeler sonrası sabit bir fiyat aralığında ilerlerken piyasaların uzun süredir beklediği teşvik paketiyle ilgili yeni bir gelişme oldu. Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, yeni mali teşvik paketiyle ilgili görüşmeleri tekrar başlatmayı kabul etti. McConnell, bu görüşmeleri kabul etse de teşvik paketinin genişliği konusunda 500 milyar dolar gibi bir sınır belirlemiş durumda.

Mali teşvik paketinin daha büyük olması gerektiğini düşünen Demokratlar ise yeni yönetimin başa geçmesiyle birlikte daha büyük bir teşvik paketi geçirmeye çalışabilir. AB tarafından da yeni teşvik paketi haberleri gelirken, bu gelişmelerin gram altın, ons altın ve gümüş fiyatlarında bir anda yükselişe sebep olabileceği düşünülüyor.

Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın