IRS, Kripto Para Vergilendirmesinde Değişikliğe Gidiyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • IRS, gelir vergisi Form 1040'ı güncelliyor.

  • Söz konusu değerlendirme ile birlikte kripto para birimlerinin vergilendirme şekli artık daha net.

  • Değişiklik, geçen yıl yayımlanmış olan vergi kılavuzu baz alınarak yapıldı.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir İdaresi (IRS), kripto para gelir vergileri hakkında bir değişikliğe gidildiğini, bunun vergi mükellefleri açısından konuyu daha anlaşılır hale getireceğini belirtti.

SponsorSponsor

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir İdaresi (IRS), Form 1040 vergi beyannamesi başvurusu için kullandığı dili değiştirdi. Bu sayede vergi mükelleflerinin kripto para varlıklarını değerlendirmeleri kolaylaştı. Kripto paraların nasıl vergilendirildiğine dair daha açık bir düzenleme ortaya konuldu. Bu düzenlemenin yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılanması bekleniyor.

SponsorSponsor

Söz konusu vergilendirme kıstası şöyle:

“2021 yılı içerisindeki herhangi bir zaman kripto para birimlerinden herhangi bir finansal çıkar sağladınız mı, eğer sağladıysanız bunu satarak mı, takas ederek mi yoksa başka bir şekilde elden çıkararak mı yaptınız?”

Daha önceki vergi parametresi, kişinin “herhangi bir kripto para biriminden finansal çıkar elde edip etmediği” sorusu şeklindeydi. Yeni düzenleme sayesinde artık bu soru detaylandırıldı ve vergi mükelleflerinin hangi işlemlerin vergilendirmeye dahil olup olmadığını anlaması kolaylaştı.

Yapılan düzenlemede, geçen yıl yayımlanmış olan vergi kılavuzu temel alındı. Bu vergi kılavuzu, satılan veya takas edilen mallar, hizmetler, mülkler veya diğer tüm varlık çeşitleri için vergilendirme yapılacağını belirtiyor. Kullanılan ifadelerin daha anlaşılır hale getirilmesi, yatırımcılar açısından yasalara aykırı davranma endişelerini de ortadan kaldıracağa benziyor.

IRS’nin vergilendirme karışıklığına son vermiş olması, kripto para piyasasına yönelik yapılacak yeni düzenlemelerde IRS’nin de düzenleyeciler içinde bulunacağının sinyali olarak değerlendirildi.

ABD’li düzenleyiciler, son haftalarda piyasayı dizginlemek için büyük bir hamle yaptı. ABD yetkili makamları artık piyasayı görmezden gelmeyerek düzenlemeler konusunda atacakları adımları hızlandırıyor.

IRS’nin 1040 vergi formunda yapmış olduğu bu ince ayar, temelde birçok ABD’li yetkilinin 2021 yılı ilk yarısında ısrarla lanse etmiş oldukları tavsiyeleri içeriyor. Bu önerilerin çoğu, kripto para piyasasının menkul kıymetler yasalarına ve stablecoinlerin düzenlenmesi kanununa uyum sağlamasıyla ilgiliydi.

IRS Kripto Para Birimlerine Göz Dikti

IRS, son aylarda kripto paralar için sorumluluk alanını genişletti. Monero’nun mahremiyetini kırabilmek adına IRS, hibeler sunmak da dahil olmak üzere, özellikle yasa dışı faaliyetleri ortadan kaldırmaya odaklandı. Hem IRS’nin hem de Adalet Bakanlığı’nın, yasa dışı faaliyetlere izin vermemek için Binance‘i araştırmaya başladıkları, edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Ancak konuyla ilgili henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadı.

Amerika Birleşik Devletleri Gelir İdaresi (IRS), para trafiğinin izlenilebilir olmasını istiyor. Edinilen bilgilere göre, kurum, kripto para cüzdanlarındaki para hareketliliğini takip edebilmek adına çözüm yolları aramaya başladı.

IRS’nin para trafiğini izlemek istemesindeki amacın, kripto varlıkların kullanılarak yasa dışı faaliyetler yapılmasının önüne geçmek olduğu belirtildi. IRS ayrıca, piyasaya uygulamak istediği vergi sistemi için 32 milyon dolarlık bir bütçe talebinde bulundu.

Kripto para ekosisteminde bulunan şirketler, yatırımcılar ile devlet arasında resmen bir köprü kurmuş vaziyette. Süreç içerisinde bir yandan devlet kurumlarına yardımcı olan şirketler, bir yandan da vergi mükellefi olan yatırımcılarına beyanname vermeleri için teşviklerlerde bulunuyor.

IRS, mayıs ayında vergilerin uygun şekilde raporlanılması için TaxBit‘i seçti. TaxBit’in CEO’su bu ortaklıktan çok memnun kaldığını ve “düzenleyicilerin bu sınıfı kabul ettiğini” belirtti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Rahul Nambiampurath is an India-based Digital Marketer who got attracted to Bitcoin and the blockchain in 2014. Ever since, he's been an active member of the community. He has a Masters degree in Finance. <a href="mailto:editorinchief@beincrypto.com">Email me!</a>

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın