IMF’den Kripto Para Birimlerine Yeşil Işık

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • IMF son istikrar raporunda kripto para birimleri hakkında olumlu ifadeler kullandı.

  • Piyasanın henüz bir tehdit oluşturmadığına değindi.

  • Sabit kripto para birimlerinin incellenmesi gerektiği vurgulandı.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

El Salvador’un Bitcoin (BTC) hakkındaki kararlarını sert bir şekilde eleştiren Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto para birimlerinin küresel finans için bir tehlike oluşturmadığını açıkladı. Ancak kurum, kripto para piyasasının bir an önce düzenlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyor. 2021 Küresel Finansal İstikrar Raporu’na göre, IMF dijital varlıkların henüz bir tehdit oluşturmadığını belirtirken, merkez bankası dijital paraları (CBDC) hakkında bir yorumda bulunmadı. Bununla birlikte sabit kripto paraları inceleyen IMF, bu varlıkları endişe ile takip ettiğini vurguladı.

SponsorSponsor

IMF: Kripto Para Birimleri Henüz Tehdit Oluşturmuyorlar

Finansal konularda küresel anlamda yetki sahibi olan kurumlar; kripto para birimleri, sabit kripto para birimleri ve merkez bankası dijital paraları hakkında çalışmalarına devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası, ABD’de finanstan sorumlu kurumlar ve IMF bu konuda en çok görüş belirten kurumlar olarak göze çarpıyor. El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etme sürecine dahil olan IMF, ülkenin bu kararını sert bir şekilde eleştirdi. Kurum, Bitcoin ve kripto paraların resmi para birimi olarak kullanımını eleştirse de varlıklarından endişe duymuyor.

SponsorSponsor

Kurum, yayınladığı istikrar raporunda, piyasanın sistematik bir tehdit oluşturmadığını ancak küresel etkiler ve çoğu yargı alanındaki yetersiz operasyonel ve düzenleyici çerçeveler göz önüne alındığında, risklerin yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı.

IMF, geçtiğimiz hafta gelişmiş ülkelere bir çağrıda bulunarak, blok zincir teknolojisine dayalı tüm dijital varlıkların küresel bir standarda oturması gerektiğini açıkladı. Bu sayede piyasadaki bazı endişe verici gelişmelerin geleneksel finans kurumlarına bulaşma riskinin azalacağı belirtildi.

Sabit Kripto Para Birimleri Endişe Veriyor

Düzenleyiciler, özellikle Tether (USDT), Binance USD (BUSD) ve USD Coin (USDC) gibi rezerve dayalı sabit kripto para birimlerinin piyasada oluşturabileceği riskleri inceliyor. ABD özellikle Tether’i denetliyor. Yıllardır rezervleri konusunda açık bir bildirimde bulunmayan Tether, belli şüphelerin oluşmasına neden oluyor. Bununla birlikte, şu ana kadar Tether ile ilgili real bir sorun yaşanmadı. Ancak kendi dijital paralarını basmak isteyen merkez bankaları, diğer kripto paraların ödemelerde kullanılmasını istemiyor.

Kripto parların ödemelerde kullanımı, özellikle sermaye takibi konusunda devletlerin elini bağlıyor. Vergilendirme modellerine bir çözüm getirmek neredeyse imkansız hale geliyor. Bu nedenle, şimdilik kripto paralardan fiat paralara çevrim anında vergilendirme önerileri konuşuluyor. Ancak bu çevrim yapılmadan harcama yapıldığında blok zincir ağlarından vergi almak zorlaşıyor. Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması oldukça nadir bir durum. Bununla birlikte dolar ile aynı şey olan Tether, dünya genelinde bir ödeme yöntemi olarak giderek yaygınlaşıyor.

IMF’den El Salvador’a Uyarı

Bitcoin ve altcoin piyasalarını aşırı riskli yatırım alanı olarak değerlendiren IMF, Bitcoin’in El Salvador tarafından resmi para birimi olarak ilan edilmesinin, ülkede yaşayan insanları ekonomik anlamda tehlikeye attığına inanıyor. Vatandaşların Bitcoin’e dayalı bir gelir sistemi ile yaşamalarının imkansız olduğunu düşünen kurum, piyasada yaşanacak bir kriz sonrası özellikle dar gelirli insanların ekonomilerinin sarsılacağını ve ülkede sorunlar çıkabileceğini belirtiyor.

El Salvador, vatandaşlarının bir bölümü de bu kararı sert bir şekilde eleştirdi. Buna rağmen kripto paraları resmi para birimi yapmak isteyen yeni ülkeler de bulunuyor. Özellikle kendi ekonomisini idare etmekte zorlanan ülkeler, kripto para piyasasını bir kurtuluş olarak görüyorlar.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın