Ağustos ayı boyunca akıl almaz artışlar kaydeden DeFi projelerinin yakaladığı bu çıkış, dolandırıcıları da yine harekete geçirdi. Sektördeki yasal boşluklardan faydalanan birçok kötü niyetli kişi, DeFi’nin yakaladığı ivmeden faydalanarak yatırımcıları ağına düşürmeye çalışıyor. Bu konuyla ilgili olarak iki ayrı Blockchain güvenlik firmasından uyarı geldi. Uyarıda, şu anda platformda 2.5 milyon dolarlık bir fon kilitlenen Emerald Mine (EMD) projesinde exit-scam gelebileceği iddia edildi.

DeFi Projesinde Exit-Scam Korkusu

Çin merkezli Blockchain güvenlik firması SlowMist, yaptığı değerlendirmede EOS ağı üzerinde yer alan DeFi projesi Emerald Mine’ın exit-scam yapabileceğini iddia etti. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada normal şartlarda akıllı kontratlarda yer alması gereken fonların, sji111111111 ile etiketlenen bir hesaba aktarıldığının saptandığı ifade edildi.

SlowMist, projenin yatırımcılarının bu akıllı kontrata likidite madenciliği yapmak için fon göndermemeleri gerektiğini ifade ederken, bir süredir bu akıllı kontrata gönderilen fonların bir kısmının da borsa hesaplarına transfer edildiğini tespit etti.

Aynı proje ile ilgili olarak eş zamanlı bir başka rapor da yine Çin merkezli güvenlik firması PeckShield’dan geldi. PeckShield, WeChat üzerinden yayınladığı bildiri metninde, Emerald Mine projesi yöneticilerinin; kullanıcıların platforma yatırdığı 787 bin USDT ile 500 bin EOS’u borsa fonlarına aktardığını vurguladı. Bu fonların toplam değerinin ise yaklaşık 2.5 milyon dolar olduğu belirtildi.

Projenin EOS üzerinde yer almasının, kullanıcılar açısından da handikaplı olduğu biliniyor. Çünkü EOS temelli akıllı kontratlarda ‘multisig’ özelliği olarak bilinen teknoloji yok. Bu sebepten dolayı, normal şartlarda kilitli kalması gereken fonlar, başka adreslere ya da cüzdanlara aktarılabiliyor.

Tüm bu raporların üstüne korku veren bir başka gelişme de yaşandı. Kullanıcılar, şu anda platformun internet sitesine erişemiyor. Bu da exit-scam iddialarını daha da güçlendiren bir faktör olarak dikkatleri çekiyor. Kullanıcılar, bahse konu olan ve  sji111111111 ile etiketlenmiş hesaplara, ufak gönderimler yaparak, dolandırıcıların fonları iade etmesini talep ediyor.

Dikkatli Olmak Gerekiyor

DeFi projelerindeki exit scam iddiaları son dönemde iyice artmaya başladı. Kısa bir süre önce hayata geçirilen Uniswap forku olan SushiSwap borsasında, platformun anonim yaratıcısı NomiChef, geliştirme fonu olarak ayırdığı yüzde 10’luk kısmı sattığını açıklamıştı. NomiChef, elindeki SUSHI’leri 13 milyon dolara satarken, bu gelişme sonrasında yatırımcılar NomiChef’e adeta ateş püskürdü. Aynı zaman aralığı içinde SUSHI fiyatı da 1 dolara kadar düştü.

Ancak neyse ki projenin imdadına FTX CEO’su Sam Bankman Fried yetişti. Başarılı yönetici, NomiChef‘ten gerekli bilgileri ve kodları aldıktan sonra, platformun göçü için startı verdi. Kripto para sektörünün önde gelen birçok ismi tarafından da desteklenen bu hamle sonrasında hem proje kurtulmuş oldu, hem de SUSHI yatırımcıları az da olsa bir nefes aldı.

Tüm bu yaşanan gelişmeler odağında yorumlar yapan otoriteler, DeFi odaklı projelere yatırım yaparken dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyorlar. Şu anda birçok dolandırıcının bu FOMO’yu fırsat bilerek scam projeler çıkardığı belirtilirken, bu sebepten ötürü de yatırımcıların; fon aktarmayı düşündüğü projeleri iyi araştırması gerekiyor.

Fakat görünüşe göre, DeFi çılgınlığı devam ettiği takdirde, bu tarz exit-scam iddiaları önümüzdeki günlerde çok daha fazla oranda görüleceğe benziyor.