İki Buçuk Yılın Rekorunu Kıran Monero (XMR) İçin Çöküş Senaryosu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • XMR yutan boğa mumu oluşturdu.

  • 106,5 ve 88 dolarda destek seviyesi yer alıyor.

  • Martta başlayan yükseliş yönlü impuls tamamlanmış olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Monero (XMR) fiyatı, 26 Ekim tarihinde uzun vadeli direnç bölgesinden reddedildi ve düşüşe geçti.Kısa vadeli bir yükseliş meydana gelebilir fakat uzun vadeli trend düşüşe işaret ediyor.XMR Desteğe Yaklaşıyor

XMR fiyatı, 26 Ekim’de 140,65 dolar tepesine ulaştı. İki buçuk yıl sonra ilk defa bu seviyeleri görev Monero, aşamalı bir düşüş kaydetmeye başladı ve tüm yükseliş hareketinin 0,5 fib. seviyesini oluşturan 106,50 dolardaki destek bölgesine doğru gerilemeye başladı.

Mevcut destekten kırılım gerçekleşirse sıradaki destek, bir yatay destek ve fib. desteği olan 88 dolarda kendini gösterebilir.

8 Kasım’da XMR fiyatı yutan boğa mumu oluşturdu ve trend dönüşüne işaret etti. Buna rağmen MACD, RSI ve Stokastik Osilatör değer kaybettiği için teknik göstergelerin düşüşe işaret ettiği söylenebilir. MACD 0 çizigisi altında hareket ederken RSI da 50 çizgisi altında seyrediyor.

XMR Grafiği (TradingView)

Muhtemel Çıkış

6 saatlik grafikte, 26 Ekim’den bu yana alçalan bir direnç çizgisinin takip edildiği görülüyor.

Teknik göstergeler kısa zaman sonra çıkış gerçekleşebileceğini gösteriyor. RSI ve MACD pozitif uyumsuzluk oluşturdu ve yükselmeye başladı.

Öte yandan çıkış gerçekleşse bile 124,50-128 dolar aralığında çok önemli bir direnç yer alıyor. Bu bölge, tüm düşüş hareketinin 0,5-0,618 fib. seviyelerini oluşturuyor.

Dolayısıyla bu bölgeden çıkış gerçekleşmedikçe trend de düşüşe işaret etmeye devam edecek. Düşüş ihtimali günlük grafikteki okumalarla da destekleniyor.

XMR Grafiği (TradingView)

Fiyat Hareketi

Ünlü kripto para analistlerinden Dentoshi (@dentoshi93) haftalık ölçekte bir Monero grafiği paylaşarak 90 dolara doğru düşüş gerçekleşebileceğini belirtti. Analist, daha sonra da son tepelere doğru bir yükseliş yaşanma beklentisini dile getirdi.

Kaynak: Twitter

Haftalık grafiğe göre 133 dolarda yer alan 0,382 fib. seviyesinden reddedilen fiyat, yukarı doğru uzun bir fitil oluşturarak düşüşe geçti. Aynı bölge 2019 Temmuz tarihinde de reddedilmeye sebep olmuş ve benzer bir fitil oluşumuna sebebiyet vermişti.

Değer kaybı devam ederse en yakındaki destek seviyesi, son çıkışın gerçekleştiği 95 dolar bölgesi olarak öne çıkıyor. Bu bölge, tweet’te belirtilen bölgeyle de uyum gösteriyor.

 
XMR Grafiği (TradingView)

Monero İçin Dalga Sayımı

Mart ayındaki dip seviyelerinden itibaren ele alınan dalga sayımı, yükseliş yönlü bir impulsün (siyahla gösterildi) tamamlandığını ve düzeltmenin başladığını gösteriyor.

26 Ekim tepesi, birinci dalganın 2,61 fib. uzama seviyesiyle de kesişiyor. Tepe oluşumu esnasında günlük RSI’da meydana gelen negatif uyumsuzluk da göz önünde tutulduğunda XMR fiyatının zirveye ulaşmış olabileceği görülüyor. Bu aşamadan sonra ise yukarıda belirtilen destek seviyelerine doğru bir düzeltme gerçekleşmesi bekleniyor.

XMR Grafiği (TradingView)

Dalga sayımı geçerliyse düzeltme hareketi başlamış ve 26 Ekim’de başlamış olan bir öncü diyagonali (siyah) takip ediyor olabilir.

Dolayısıyla 128 dolar bölgesi geride bırakılmadığı sürece kısa vadeli yükselişler de düzeltme hareketi olarak kalmaya devam edecek.

26 Ekim tepesini aşan bir yükseliş, bahsedilen dalga sayımını da geçersiz kılacaktır.

XMR Grafiği (TradingView)

Sonuç

XMR yaklaşık altı aydır devam eden yükseliş hareketini sonlandırmış ve 90 dolara doğru geri çekilmeyle sonuçlanabilecek olan bir düzeltmeye başlamış olabilir.

BeInCrypto’da yayımlanan 11 Kasım 2020 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın