İddia: Yerli Kripto Para Borsası Kullanıcının 1.600 Bitcoin’ine El Koydu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Burhan Bulut isimli bir kullanıcı VeBitcoin borsasının arkadaşının 1.600 Bitcoin'ine el koyduğunu iddia etti.

  • VeBitcoin borsası yetkilileri ile yapılan görüşmede ise iddiaların gerçeği yansıtmadığı, bunun teknik bir hata olduğu belirtildi.

  • VeBitcoin CEO'su İlker Baş ile yapılan görüşmede de iddiaların haklılık payına sahip olmadığı doğrulandı.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin’in yükselişe geçmesi ve kripto para piyasasının hareketlenmesi ile birlikte, yerli sektördeki hareketlilik de de ilginç bir artış görüldü. Daha önce birkaç yerli kripto para borsasının başına gelen olay, bu sefer VeBitcoin borsasını gündeme taşıdı. Peki VeBitcoin hakkındaki iddialar ne kadar doğru?



Olay aslında bugün yayınlanan bir tweet ile başladı. Daha önce adını BTCTurk kripto para borsası ve Enpara ile yaşadığı sıkıntı ile adını duyuran Burhan Bulut (@burhanbulut76) isimli kullanıcı, bu seferki sıkıntının da merkezinde yer alıyor. Enpara ve Finansbank ise 17 Nisan 2019 tarihinde yaptıkları açıklama ile Burhan Bulut’un iddialarını yalanlamıştı.



VeBitcoin Borsası 1.600 Bitcoin’e El Mi Koydu?

Burhan Bulut Twitter üzerinden paylaştığı açıklamada “bir arkadaşının” VeBitcoin borsası üzerinde düşük fiyattan emir girdikten sonra emrin tamamlanması yoluyla 1.600 Bitcoin elde ettiğini, bu fonlara ise VeBitcoin borsasının el koyduğunu iddia etti.

Twitter üzerindeki açıklamaların devamına bakıldığında işlemi yapan kişinin adının “Hasan” olduğu ve her bir BTC için 0,16 kuruştan alım emri verdiğinin iddia edildiği görülüyor.

Burhan Bulut yayınladığı gönderide şu ifadelere yer verdi:

“Sayın kripto ahalisi grubumuzdan bir arkadaşımız vebitcoin borsasında düşük fiyata yazdığı emir gerçekleşmiş ve hesabına 1.600 Btc geçmiştir. Borsa hesabına el koymuş hiç bir şekilde işlem yapamamaktadır. Bu konuda ne yapması gerekir ?”

Söz konusu Bitcoin’lerin değeri yaklaşık 18 milyon dolara denk gelmekte ve VeBitcoin kripto para borsasının günlük hacmi bu miktarın çok çok altında yer alıyor. CoinMarketCap verilerine göre son 24 saat içerisinde VeBitcoin’in bütün işlem çiftlerinden elde ettiği hacim 1.000 Bitcoin’e tekabül etmekte. BTC/TRY paritesine bakıldığında ise ticari hacmin 3 milyon doların bile altında olduğu görülmekte.

Twitter üzerinde iddialara yanıt veren VeBitcoin kripto para borsası, konu hakkında şu açıklamayı yayınladı:

“Akşam sistem hatası nedeniyle yaşanan sorunlar tarafımızdan kaynaklanmamakta olup, giderilmiştir. Bu süreçte gerek sosyal medyada gerek farklı basın organlarında hakkımızda yapılan haksız ithamlar nedeniyle suç duyurusunda bulunulacağı kamuoyuna duyurulur.”

CEO İlker Baş İddiaları Yanıtladı

BeInCrypto ekibi olarak VeBitcoin CEO’su İlker Baş ile yapılan görüşmede de iddiaların haklılık payına sahip olmadığı doğrulandı. Baş, VeBitcoin’in olayın yaşandığı gün Microsoft’un Azure sistemindeki sıkıntıdan dolayı bazı sistemsel hatalar yaşandığını ifade etti. Bu durumun VeBitcoin’in sisteminden bağımsız olduğunu ifade eden Baş, olayın kullanıcı sözleşmesinde de yer alan duruma uygun olduğunu ve kendilerinden kaynaklanmayan bir hata oluştuğunu ima etti.

İlk sorun olayın yaşandığı gün 10.15’de gerçekleşirken günün devamında da üç ayrı sistemsel hatanın daha ortaya çıktığı belirtilmekte. İlker Baş, böyle bir Bitcoin alım işleminin yapılabilmesi için ilk olarak borsaya bu miktarda BTC girmesi gerektiğini belirterek, bu görselin ve işlemin doğruluk payına sahip olmadığını belirtti.

Baş son olarak söz konusu kullanıcının hesabına el koymadıklarını, sadece ilgili hesapta bu kadar miktarda Bitcoin yer almadığını ve bunun sistemsel bir sorun olduğunu vurguladı. Önde gelen kripto para analistlerinden Selcoin de konu hakkında yaptığı açıklamada bunun sistemsel bir hata olabileceği ihtimalinin üzerinde durdu.

Bu olayın ilerleyen günlerde çözüme kavuşturulacağı tahmin edilse de bunun etkileri ve olayın gündemdeki yeri bir süre daha devam edebilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın