İddia: Bitcoin’in 13 Bin Dolara Çıkmasının Sebebi PayPal Değil

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 13 bin doları aştı ve yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

  • PayPal'ın kripto para alım satımına olanak tanıyacağı haberleri, piyasada olumlu bir hava yaratmıştı.

  • Ancak bir analiste göre, PayPal'dan öte, yükselişin ana mimarı Tether.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para sektörünün en popüler ögesi olan Bitcoin, son günlerde iyi bir performans gösteriyor. Haber akışının da giderek olumluya döndüğü şu günlerde, PayPal’dan gelen son haberin de katkısıyla birlikte BTC, 2020 yılının en yüksek seviyelerini görmüş durumda. BTC’de fiyat 13 bin doların hemen üzerinde seyrederken, birçok analist haliyle bu yükselişi PayPal’ın yaptığı kripto para hamlesine bağlıyor.

SponsorSponsor

Bilindiği gibi dün, finansal ekosistemin en büyük ve en etkili firmalarından birisi olan PayPal, platformunda kripto para alım satımını başlatacağını açıklamıştı. Şirket; bunun için Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’in seçildiğini ifade ederken, bu habere piyasaların olumlu tepki gösterdiği görülmüştü.

SponsorSponsor

Her ne kadar PayPal üzerinden alınan kripto para birimlerinin kişisel cüzdanlara aktarılamayacağı gibi tat kaçıran detaylar bu süreçte yer alsa da, birçok analiste göre bu; son derece önemli bir hamle. Nitekim fiyat yansımaları da bu durumu çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Ancak sektördeki herkesin bu şekilde düşünmediğini ifade etmek mümkün. Örneğin bu konuyu ele alan bir analiste göre; 13 bin dolara olan yükselişin PayPal ile çok da bir alakası yok. Twitter’da süreci değerlendiren analist Crypto Hamster, yaptığı değerlendirmede, Tether’in ‘bol kepçe’ arzına dikkat çekti. Son dönemde ciddi bir şekilde Tether basıldığına vurgu yapan başarılı isim; Bitcoin fiyatındaki artışın temel sebebinin de bu olduğuna vurgu yaptı.

Bitcoin PayPal Değil, Tether Sayesinde Arttı

Crypto Hamster, yaptığı analizde ilginç noktalara parmak bastı. Lider kripto para biriminin yaşadığı yükselişin ana sebebinin PayPal’dan gelen haberler değil; Tether’in arzında yaşanan artış olduğunu iddia eden analist; Tether arzının arttığı dönemlerde Bitcoin’de fiyatın artığını, tersinin olduğu dönemlerde ise lider kripto para biriminin düşüşler yaşadığına vurgu yaptı.

Son dönemde de yeni yapılan Tether basma işlemleri ile, sektörün en büyük hacimli stablecoin’inin piyasa değeri çok ciddi şekilde artmaya başlamış durumda.

Hatta analistin bu süreci ”Xi Jinping pump’ı” olarak nitelemesi de ilginç olan bir başka detay. Bilindiği gibi Ekim 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, resmi bir açıklamasında, Blockchain teknolojisine övgüler yağdırmıştı. O açıklamaların medyaya düşmesinden hemen sonra Bitcoin fiyatında çok ciddi bir artış yaşanmış ve hatta; o dönem fiyat yüzde 40’tan fazla artmıştı. Fakat sonrasında, yaşanan sert satışların da etkisiyle birlikte Bitcoin yeniden düşüşe geçmişti.

Analiste göre, aslında Xi Jinping’in açıklamaları sonrasındaki artış da Tether arzı ile alakalıydı. Gerek PayPal’ın, gerekse de Ekim 2019’daki sürecin, Tether arzının attığı dönemlere denk geldiğini belirten Crypto Hamster, Bitcoin’de fiyatı en sağlıklı değerlendirebileceğimiz göstergenin Tether arzı olduğunu da ifade ediyor.

Bitcoin ve Yeni Destek Arayışları

Fiyat artışının sebebi tartışmaları bir yana, şu anda önemli olan bir başka konu da BTC’nin 13 bin doları yeni bir destek haline getirip getiremeyeceği. Şu anda bu seviyenin üzerinde doğal olarak kalmakta zorlanan lider kripto para biriminin, yakın gelecekte yükselişine devam edip etmeyeceği ise aslında temel olarak yeni bir destek oluşturmasına bağlı.

Türk kripto para sektörünün son dönemde yaptığı isabetli tahminler ile adından sıkça söz ettiren ismi Paradotor, yaptığı değerlendirmede BTC için yükseliş trendinin onayı konusunu ele aldı. Başarılı analist, 12 bin 440 dolar ve üzerindeki haftalık kapanışların, BTC için çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Salsa Tekila takma adlı analiste göre de şu anda bekleyip süreci yakından takip etmek, yapılacak en mantıklı hareket. Başarılı analist, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; en kötü senaryoda fiyatın yeniden 8 bin dolara kadar inebileceği uyarısını yaparken; şu anda 13 bin doların üstünde kalıcı olunacağına ikna olmadığını belirtti. Analist, eğer 13 bin doların yeni bir destek haline gelmesi durumunda ise, lider kripto para biriminin tarihi rekoru olan 20 bin doları test etmeye doğru yola çıkabileceğini vurguladı.

20 Bin Doların Gelme İhtimali

20 bin dolar konusunda bugün gelen bir başka veri de son derece ilginç. Skew firmasının yayınladığı verilere göre, lider kripto para biriminin yıl sonuna kadar tarihi rekoru olan 20 bin doları geçmesine yüzde 7 ihtimal veriliyor. Opsiyon kontratları baz alınarak yapılan değerlendirmede, 18 bin dolar için ise verilen ihtimal yüzde 11.

Grafiğe bakıldığında Mart 2021 için bu oranların daha da yüksek olduğu görülüyor. Öyle ki, opsiyon kontratları Mart 2021’de BTC’nin 20 bin doları geçme ihtimalinin yüzde 14 olduğunu gösteriyor. Bu rakam, Haziran 2021’de ise yüzde 18’e kadar çıkıyor. Yani trader’lar, BTC’nin zaman geçtikçe fiyat olarak daha da iyi yerlere geleceğini düşünüyor. Ancak elbette ki şu anda global bir salgının ortasında olduğumuzu da unutmamak gerekiyor. Mart ayında da gördüğümüz üzere, piyasalardaki durumlar bir anda değişebiliyor.

Elbette bir başka konu da CME boşlukları. Şu anda grafikte 9900 ve 11 bin dolar seviyelerinde kapanmamış iki adet boşluk yer alıyor. Genel algı ve inanış, bu boşlukların er ya da geç kapanacağı yönünde. Ancak şu ana dek bunun emarelerini görmüş durumda değiliz. Fakat bazı analistler, bu boşlukların kapanacaklarını ifade ederken, bu sebepten ötürü de 13 bin dolar üzerinden alım yapılmasının mantıklı olmadığını savunuyor.

Bitcoin’e Bir Övgü Daha Geldi

Bahar aylarında Bitcoin yatırımı yaptığını açıklayan geleneksel finans dünyasının en başarılı isimlerinden birisi Paul Tudor Jones da son yaşanan yükselişten sonra yeni bir açıklama yaptı. Jones, değerlendirmede Bitcoin’e yatırım yapmayı; Google ve Apple’ın hisse senetlerine erken dönemde yatırım yapmaya benzetti.

Jones, CNBC’ye verdiği demeçlerde şu noktalara parmak bastı:

Aslında bana kalırsa Bitcoin için işler daha yeni yeni başlıyor. Daha gidilecek çok yolumuz olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi ilk olarak Bitcoin’e yatırım yaptığımda, takvimler mayıs ayını gösteriyordu. Bitcoin’i şu anda, mayıs ayına kıyasla çok daha fazla sevdiğimi ifade edebilirim. Enflasyon ortamında sürece baktığımızda, Bitcoin’in son derece mantıklı bir risk olduğunu düşünüyorum.

Fiyatın daha da yükselmesi için önemli bazı gelişmeler de yaşanıyor. Birkaç adım geriye atıp resmin geneline baktığımızda, gerçekten de çok ilginç gelişmeler görüyoruz. Bunlardan birisi de Willy Woo’nun ifade ettiği bir nokta. Woo, yaptığı analizde son dönemde 250 bin adet BTC’nin borsalardan çekildiğini söyledi. Woo, birçok balinanın spekülatif hareketlerden uzak durmaya başladığını vurgularken, bu isimlerin BTC’lerini donanım cüzdanlarına çekerek; süreci beklemeye koyulduğunu vurguladı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın