Exodus modeliyle blok zinciri (blockchain) teknolojisine büyük bir yatırım yapan HTC, yeni bir iş birliğiyle kripto para madenciliğini de mobil hale getiriyor. HTC Exodus kullanıcıları, telefonlarına yükledikleri DeMiner uygulamasıyla Monero (XMR) madenciliği yapabilecek.

Forbes’un aktardığı habere göre Midas Labs ile bir işbirliğine giden HTC, Exodus isimli blok zinciri tabanlı telefonunda doğrudan kripto para madenciliği yapmaya imkân verecek.

DeMiner isimli uygulamayla kullanıcılar, önde gelen gizlilik odaklı kripto para birimlerinden biri olan Monero’nun (XMR) madenciliğini yapabilecekler. Uygulama, masaüstü bilgisayarlarla kıyaslanabilir bir kazım performansı gösterecekken ortaya koyduğu enerji tüketimiyle mobil cihazlara uygun bir yapıda olacak. Uygulamanın 2020 yılının 2. çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Midas Labs, geliştirdiği uygulama ile HTC EXODUS 1S kullanıcılarına günlük en az 0.0038 XMR kazımı imkânı verecek.

HTC ile Mobil Kripto Para Madenciliği

HTC DCO’su (Decentralized Chief Officer) Phil Chen, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Bitcoin ve cep telefonlarının en etkili teknolojilerden ikisi olduğunu ifade etti. Bu teknolojilerle, daha kapsayıcı ve merkezsiz bir para sistemi yaratmanın yollarını aradıklarını da sözlerine ekledi.

Cep telefonlarıyla madencilik yapmanın önemli bir araştırma konusu olduğunu söyleyen Chen, dünya üzerinde 3,5 milyara yakın cep telefonu bulunduğunu belirtti. Kripto ağlarının madencilik gücünü ve hash oranını, cep telefonları aracılığıyla dağıtık hale getirmenin mümkün olabileceğinin altını çizdi. Chen’e göre cep telefonlarının, madencilikte başlıca hesaplama cihazı haline gelmesi ve buna herkesin erişebilir olması, tüm insanları birer yetki merkezi haline getirecek.

Monero’nun “Random X” adlı algoritmasıyla merkezî madenciliğe ciddi biçimde direndiğini ifade eden CDO, Bitcoin madenciliğinde “madencilik havuzu” oluşturan merkezî güçlerin karşısında iyi bir mücadele ortaya koyduklarını iddia etti. Aynı zamanda aşırı enerji tüketimi sergileyen dizüstü ya da masaüstü bilgisayarların karşısında merkezsiz madencilik fikrinin, mobil cihazların düşük maliyetle yüksek bir karlılık sağlayacağını savundu.

Phil Chen ile benzer görüşleri ifade eden National Taiwan University’den Prof. Dr. Jri Lee de kripto para madenciliğinin merkezî tarlalar veya madencilik devleriyle sınırlı olmaması gerektiğini ifade etti. Midas Labs’ın kurucusu Dr. Lee, mobil cihazlarda gerçekleştirilecek olan madenciliğin, blok zinciri ve merkezsizliğin asıl ruhuna son derece uygun olduğunu belirtti.

Gizlilik Odaklı Kripto Paralara Karşı Savaş

Sağladığı yüksek gizlilik ile Europol gibi uluslararası düzeydeki güvenlik örgütlerini bile zaman zaman çaresiz bıraktığı bilinen Monero’nun, mobil madencilik için uygun bir seçenek olup olmadığı konusunda ise bazı şüpheler bulunuyor. Zira Monero ile başlayan bu yolculuğun, yasal düzenlemelerle ilgili engellere takılma ihtimali bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Estonya merkezli BitBay, kara para aklamaya uygun olduğu gerekçesiyle Monero ile yollarını ayıracağını duyurmuştu. OKEx de bu konuda benzer bir adım atarken Coinbase ise bir başka gizlilik odaklı kripto para olan Zcash’i yine benzer sebeplerle gözden çıkarmıştı.