Gümüş Yatırımcıları ABD’ye Odaklandı: Yükseliş Devam Edecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gümüş ve ons altın yeni günde yukarı yönde hareket ediyor.

  • Gümüş fiyatı yazının kaleme alındığı sırada 23,75 dolar seviyelerinde.

  • Christian Borjon Valencia ise gün içerisinde kaleme aldığı yazısında, gümüşte görünümün olumlu olabilmesi için gri metalin 25 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olması gerektiğini belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Gümüş ve ons altın yeni günde yukarı yönde hareket ediyor. Dün FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması sonrası bir miktar geri çekilen değerli metaller, yeni güne yükselişle başladı. Gümüş fiyatı bu yükseliş sırasında 23,70 dolar seviyelerine ulaşmış durumda. Ancak değerli metal piyasası analistlerinden Christian Borjon Valencia gün içerisinde kaleme aldığı yazısında, gümüşte görünümün olumlu olabilmesi için gri metalin 25 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olması gerektiğini belirtti.

Değerli metaller yeni haftaya oldukça olumlu bir grafikle başladı. Geçtiğimiz hafta yaşanan sert fiyat hareketleri sonrası yeni haftayı daha sakin geçiren gümüş ve ons altın, yeni günde FOMC toplantı tutanaklarında verilecek mesajlara odaklanmış durumda. Uzmanlar bu tutanaklarda güvercin FED mesajlarının alınması halinde gri metalin kısa vadede 24 dolar seviyesini aşabileceğini belirtiyor. Gümüş fiyatı, yazının kaleme alındığı sırada 23,75 dolar seviyelerinde.

SponsorSponsor

Gümüş İçin Trend Aşağı Yönlü

Değerli metal piyasası analistlerinden Christian Borjon Valencia, gün içerisinde kaleme aldığı gümüş analizini yayımladı. Değerli metallerin dolar endeksindeki hareketlenme ile birlikte aşağı yönde hareket etmeye başladığını belirten Valencia, teknik verilerin de düşüşü işaret ettiğine dikkat çekti. Gri metalin hareketli ortalamalarından oldukça aşağıda seyretmeye başladığını vurgulayan deneyimli analist, görünümün yeniden yukarı yönlü olabilmesi için gümüşün 25 dolar seviyelerine ulaşması gerektiğini belirtti:

SponsorSponsor

“Metaller, güçlenen ABD doları ve hisse senedi fiyatlarındaki düşüşün akabinde düzeltme yapıyor. Gümüşte hareketli ortalamalar mevcut fiyatın üzerinde, 25,50 dolar seviyelerinde. Bu, trendin aşağı yönlü olduğunu gösteriyor. Satıcılar trendin aşağı yönlü olmasını istiyorsa 23,50 dolar ve ardından 23 dolar ve 22,20 dolar desteğine meydan okumalı. Öte yandan, gümüş alıcılarının trendi yukarı yönde gerçekleştirebilmesi için 23,84 dolar seviyelerini ve ardından 24,61 dolar ve 25 dolar dirençlerini aşması gerekecek.”

23 Dolar Desteği Önemli

Kıdemli piyasa analistlerinden Christopher Lewis de güncel gümüş analizini yeni günde yayımladı. 24 dolar seviyesinin güçlü kaldığını ve aşılamadığına dikkat çeken Lewis, 23 dolar desteğinin gri metal için oldukça kritik olduğunu belirtti. Yukarı yönlü bir hareket için 25 dolar seviyesinin beklenilmesi gerektiğini belirten deneyimli analist, bu seviyelerin yakalandığı senaryoda yeni hedefin 28 dolar seviyeleri olabileceğini de sözlerine ekledi:

“Gümüş 24 dolar seviyesi biraz dirençli göründüğü için dün işlem seansı sırasında çok hafif geri çekildi. 24 dolar seviyesinin üzerine çıkarsak 25 dolar seviyesine doğru bir hareketin gerçekleşmesi muhtemeldir. 23 dolar seviyesi önemli bir destek seviyesi olmaya devam ediyor ve eğer bu seviyenin altına inersek muhtemelen 20 dolar seviyelerine kadar düşebiliriz. Elbette 20 dolar seviyesi insanların yakından ilgileneceği büyük ve psikolojik bir rakam. Bu nedenle bu seviyelerin piyasaya çok fazla ilgi gösterilmesine neden olacağını düşünüyorum. Ancak diğer yönde, 25 doların üstüne çıkana kadar yukarı yönlü bir hareket için anlamlı argümanlar ortaya koyulamaz.”

Ons Altında Hedef 1.800 Dolar

Ons altın tarafında ise geçen hafta yaşanan sert düşüş sonrası beklenti yukarı yönlü olmuş durumda. Düşüş sürecinde 1.680 dolar seviyelerine kadar gerileyen sarı metal, yeni haftada 1.788 dolar seviyelerini yakalamış durumda. Uzmanlar kısa vadede 1.800 dolar direncinin önemli olabileceğini belirtirken, yeni günde ABD’den gelecek haberlerin bu seviyeyi aşmada değerli metale yardımcı olabileceği belirtiliyor. Ancak, trendin aşağı yönlü olduğu senaryoda, 1.750 dolar desteğinin kısa vadede korunulması gerektiğine de dikkat çekiliyor. Yazının kaleme alındığı sırada ons altın 1.788 dolar seviyelerinde işle görürken, gümüş fiyatı 23,75 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın