Gümüş Yatırımcıları ABD’den Gelecek Kritik Veriye Odaklandı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gümüş ve ons altın yeni haftaya sert fiyat hareketleriyle başladı.

  • Dün güne 26 dolar seviyesinin üzerinde başlayan gri metal, günün erken saatlerinde 25,80 dolar seviyelerine kadar geriledi.

  • Uzmanlar ise gün içerisinde kaleme aldıkları yazılarında, bugün açıklanacak ABD enflasyon verisinin değerli metaller açısından oldukça kritik olduğunu belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gümüş ve ons altın yeni haftaya sert fiyat hareketleriyle başladı. Dün güne 26 dolar seviyesinin üzerinde başlayan gri metal, günün erken saatlerinde 25,80 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ancak ilerleyen süreçte yukarı yönde bir ivme yakalayan gümüş, 26,30 dolar seviyesine kadar yükseldi. Uzmanlar ise gün içerisinde kaleme aldıkları yazılarında, bugün açıklanacak ABD enflasyon verisinin değerli metaller açısından oldukça kritik olduğunu belirtti.

SponsorSponsor

Değerli metaller dün oldukça hareketli bir gün geçirdi. New York FED Başkanı Williams’ın öğlen saatlerinde yaptığı açıklamalar ile düşüşe geçen değerli metaller, akşam Güney Çin Denizi’nden gelen haberlerle yeniden yükselişe geçti. Günün erken saatlerinde 1.800 doların altına gerileyen ons altın, bu süreçte yeniden 1.810 dolara yükseldi. Gümüş ise 26 dolar desteğini bir süre kaybetse de hızlı toparlandı ve 26,20 dolar seviyelerinde konsolide oldu.

SponsorSponsor

Gümüş Verilere Odaklandı

Değerli metal piyasası analistlerinden Ross J. Burland, gün içerisinde kaleme aldığı gümüş analizini yayımladı. Yeni haftanın ilk gününde sert fiyat hareketleri gerçekleştiren gri metalin 26,28 dolar seviyesine yükseldiğine dikkat çeken Burland, 26,38 dolar seviyesindeki hareketli ortalama noktasının değerli metal için gün içerisinde belirleyici olabileceğini vurguladı. Hafta boyunca değerli metallerin ABD’den gelecek verilere odaklanacağını da belirten deneyimli analist, bu süreçte gümüşün yine sert fiyat hareketleri gerçekleştirebileceğini söyledi ve yatırımcıları uyardı:

“Gri metal bir gecede 25,80 dolar seviyelerinden 26,28 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Boğalar gün içerisinde, 26,33 dolar seviyesindeki 20 günlük hareketli ortalama noktasını aşmak isteyecektir. Gümüş boğaları daha yüksek seviyeleri de hedefliyor. Ancak dolar endeksi 92,40 seviyelerine kadar tırmandı. Bu hafta ABD’den gelecek enflasyon verileri ve FED Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba ve perşembe günü yapacağı sunumlar değerli metaller açısından oldukça önemli olacak.”

27 Dolar Seviyeleri Görülebilir

Kıdemli piyasa analistlerinden Christopher Lewis ise güncel gümüş teknik analizini paylaştı. 26 dolar seviyesi etrafında dalgalı bir grafik sergileyen değerli metalin 50 günlük hareketli ortalamasının altında kaldığını belirten Lewis, bu noktanın aşıldığı senaryoda güçlü bir yükseliş trendi yakalanabileceğine dikkat çekti. Gri metalin şu an için olumlu bir görüntü sergilediğini belirten deneyimli analist, 25 dolar desteğinin korunmasının hala oldukça önemli olduğunu da sözlerine ekledi:

“Gümüş, 200 günlük hareketli ortalama noktasının üzerinde kalmaya devam ediyor bu boşlukta hızlı fiyat hareketleri gerçekleştiriyor. Gri metal şu an 26 dolar seviyesinin üzerinde kalma noktasında rahat hareket ediyor. 50 günlük hareketli ortalama noktasını kırarsak o zaman rahat bir yükseliş trendi yakalayabilir ve 27,75 dolar seviyelerine kadar bile yükselebiliriz. Şu anda veriler piyasanın alıcılı olduğunu gösteriyor. Ancak 25 dolar seviyesinin korunması bu dönemde oldukça önemli. Sonuç olarak gümüşe yönelik endüstriyel talep hala oldukça güçlü görünüyor. Ancak doların güçlenmesinin aynı zamanda değerli metallerin aleyhine çalıştığını da belirtmek gerekir.”

Ons Altın 1.800 Dolar Desteğini Koruyor

Ons altın ise yüksek enflasyon beklentisi ve delta varyantının hızla yayılması endişesinden güç buluyor. Haziran ayında sert bir düşüş yaşayan sarı metal, yeni ayda küresel gelişmeler ile kendini 1.800 doların üzerine atmayı başardı. Uzmanlar gün içerisinde açıklanacak enflasyonun, beklentilerin üstünde olması durumunda ons altın ve gümüş gibi değerli metallerin yukarı yönde ivmelenebileceğini belirtiyor. Ons altın için bu süreçte ilk direnç noktasının 1.836 dolar seviyesi olması beklenirken, 1.800 dolar desteğinin de aşağı yönlü bir harekette destek noktası olması bekleniyor.

Yerel piyasaların en çok tercih edilen yatırım araçlarından gram altında ise bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi oldukça kritik görünüyor. Bu veri sonrasında hem ons altın hem de döviz kurunda sert hareketler beklenebilir. Değerli metal yazının kaleme alındığı sırada 501 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın