Gümüş U Dönüşü Yaptı: Trend Devam Edecek Mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gümüş ve ons altın yeni güne yükselişle başladı.

  • Gri metal 26,70 dolar seviyesini aşmış durumda.

  • Uzmanlar ise yukarı yönlü hareket sonrası gri metale yönelik olumlu görüşler belirtiyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gümüş ve ons altın yeni güne yükselişle başladı. Haftaya büyük bir sıçrama ile başlayan gri metal, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in açıklamaları sonrası genel piyasalarla birlikte hızlı bir düşüş yaşamıştı. Yeniden 26,70 dolar seviyesine gelen değerli metal, gün içerisinde 27 dolar direnicini kırmaya çalışacaktır. Uzmanlar ise yukarı yönlü hareket sonrası gri metale yönelik olumlu görüşler belirtti.

SponsorSponsor

Gümüş yeni haftada sert hareketler kaydediyor. Haftanın ilk günü ani bir sıçrama ile 25,90 dolar seviyelerinden 26,90 dolar seviyelerine yükselen değerli metal, bu noktadan düşüşe geçmişti. Bu düşüşte ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in enflasyon ve ABD ekonomik verilere yönelik yaptığı açıklamaların neden olduğu düşünülüyor. Yeni günde yeniden yükselişe geçen gri metal yazının kaleme alındığı sırada 26,70 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altın ise bu süreçte 1.800 dolar direncini aşmaya çalışıyor.

SponsorSponsor

Piyasa Alıcı Devam Ediyor

Kıdemli piyasa analistlerinden Christopher Lewis güncel gümüş analizini paylaştı. Lewis, düşüş sonrası gümüşün hareketli ortalama seviyelerinde tutunduğunu belirtirken, piyasaların şu an için olumlu devam ettiğini belirtti. Son zamanlardaki yükselişin ise pandemi sonrası toparlanmaya başlayan ekonomik verilerle desteklendiğini hatırlattı:

“Gümüş piyasaları düşüş sonrası 50 günlük hareketli ortalamada tutunacak kadar yükseldi. Birkaç haftadır destekleyici olan bir alan ve kesinlikle gümüş şu anda stabilize olmaya çalışıyor gibi görünüyor. Daha aşağılarda ise 25 dolarlık bir psikolojik engelimiz var. Bu yüzden genel olarak piyasanın alıcılı devam ettiğini düşünüyorum. Ancak bu ABD dolarına değil son zamanlarda yeniden açılan ticarete dayanıyor. Başka bir deyişle gümüş 28 dolar seviyesine bakmaya yönelik temel bir katalizöre sahip.”

Gümüş U Dönüşü Yaptı

Değerli metal piyasası analistlerinden Anil Panchal gün içerisinde kaleme aldığı gümüş analizini yayımladı. Panchal, üç günlük düşüş trendinde bulunan değerli metalin gün içerisinde önemli bir sıçrama yakaladığını hatırlattı. Aşağı yönlü trend oluşumunun satıcıları heyecanlandırdığını belirten deneyimli analist, yukarı yönlü bir harekette ise 27,10 dolar seviyesinin test edilebileceğini söyledi:

“Gümüş, günün erken saatlerinde günün en düşük seviyesi olan 26,40 dolardan U dönüşü almasına rağmen bir miktar geri çekildi. Aşağı yönlü trend oluşumu ve MACD verileri satıcıları umutlandırıyor. Gri metal yine de gün içerisinde pozitif kalmaya devam ediyor. 100 günlük basit hareketli ortalamada kalmak destek hattına güç katar. Gri metal bir düşüş grafiği modelinde üç günlük bir düşüş trendi gösteriyor. Ancak bununla birlikte 27 doların ötesinde bir hareket 27,10 dolar seviyesi yakınındaki üst çizgisi tarafından test edilecektir.”

Ons Altın Yükselişte

Ons altın yeni günde de yükseliş trendinde. Sarı metal, yeni haftaya 1.760 dolar seviyelerinde başladıktan sonra hızlı bir hareketle 1.795 dolar seviyesine kadar yükselmişti. 1.800 dolar psikolojik direncini bu hareket sırasında aşamayan değerli metal, salı günü piyasalardaki genel düşüş havasıyla birlikte ivme kaybetmiş ve 1.772 dolar seviyesine gerilemişti. Bu noktada bir süre konsolide olduktan sonra yeniden harekete başlayan ons altın, gün içerisinde 1.790 dolar seviyesini aşmış durumda.

Uzmanlar, ABD hükümetinin yaptığı devasa harcamalara rağmen enflasyonun kontrolden çıkması beklenilmese de emtia fiyatlarındaki yükselişin de enflasyon üzerindeki baskıyı artırması beklendiğini vurguluyor. Kısa vadede ise sarı metalin 1.755–1.764 dolar bölgesi önemini belirtmekle birlikte değerli metalin bu bölge üzerinde pozitif görünümüne devam etmek isteyebileceğini belirtiyor. Bu görünümün devam etmesi durumunda ise altın fiyatının 1.807 dolar ve 1.816 dolar seviyelerine çıkabileceği belirtiliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın