Gümüş İçin Gergin Bekleyiş: Yeniden Yükselişe Geçebilecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gümüş ve ons altın yeni günde yatay bir grafik sergiliyor.

  • Geçtiğimiz hafta cuma günü yakaladığı trend ile birlikte 23,60 dolar seviyelerine yükselen gri metal, yeni haftada birkaç defa 24 dolar direncini aşmayı denese de başarılı olamadı ve düşüşe geçti.

  • Değerli metal piyasası analistlerinden Phil Carr ise gümüş yatırımcılarının gelecek hafta yapılacak Jackson Hole toplantısına kadar bekle ve gör modunda kalabileceğini belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Gümüş ve ons altın yeni günde yatay bir grafik sergiliyor. Haftaya oldukça pozitif bir başlangıç yapan değerli metaller, FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve FOMC toplantı tutanakları ile yönünü aşağıya çevirmişti. Değerli metal piyasası analistlerinden Phil Carr ise gümüş yatırımcılarının gelecek hafta yapılacak Jackson Hole toplantısına kadar bekle ve gör modunda kalabileceğini belirtti.

Gümüş yeni haftayı zararla kapatmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta cuma günü yakaladığı trend ile birlikte 23,60 dolar seviyelerine yükselen gri metal, yeni haftada birkaç defa 24 dolar direncini aşmayı denese de başarılı olamadı ve düşüşe geçti. Ons altın ise bu süreçte gri metalden daha iyi bir performans sergiledi ve 1.780 dolar seviyelerinde tutunmayı başardı.

SponsorSponsor

Değerli Metallerde Gergin Bekleyiş

Değerli metal piyasası analistlerinden Phil Carr gün içerisinde gri metale yönelik beklentilerini paylaştı. Gümüş için kısa vadede 23 dolar desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Carr, değerli metal yatırımcılarının bir süre bekleme modunda olabileceğini belirtti. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Jackson Hole toplantısının belirleyici olabileceğini belirten deneyimli analist, varlık alımının azaltılmasına yönelik açıklamaların devam ettiği senaryoda değerli metallerin baskı altında kalmaya devam edebileceğini de sözlerine ekledi:

SponsorSponsor

“Geçtiğimiz hafta hedge fonlarının gümüş long işlemlerini azalttığını gördük. Bu da gümüşü baskı altında bıraktı. Altın ise gümüşten daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Altın gümüş oranı son 9 ayın en yüksek sevilerine çıktı. Gümüş yatırımcıları şu an bekle ve gör modunda FED’in Jackson Hole toplantısını bekliyor. Gri metalin yönü önümüzdeki hafta yapılacak bu toplantıda belirlenecektir. Gümüşte kısa vadede 23 dolar destek seviyesi ise dikkatli takip edilmeli.”

Gümüş Dar Bir Aralıkta İşlem Görmeye Devam Ediyor

Kıdemli piyasa analistlerinden Mark O’Donnell ise gün içerisinde kaleme aldığı yazısında uzun vadede gümüşe yönelik beklentilerini ortaya koydu. Gri metalin çok uzun zamandır dar bir aralıkta işlem gördüğünü belirten O’Donnell, gümüşün yeniden güç kazanması için 30 dolar seviyesini aşması gerektiğini belirtti. Yazısında uzun vadede gümüş fiyatını olumlu yönde etkileyebilecek gelişmeleri sıralayan deneyimli analist, yeşil enerji devrimi ile ortaya çıkabilecek talep artışının gri metalin yükselişindeki temel katalizör olabileceğini de sözlerine ekledi:

“Gümüş bir yıldan uzun bir süredir 21,50 dolardan düşük ve 30 dolardan yüksek fiyatları reddetti. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde 21,50 dolar seviyesinin çok güçlü bir şekilde yeniden test edilmesini bekleyebiliriz. Gümüşün güçlü kalabilmesi için önce 27 dolar sonra ise 30 dolar seviyesinin üzerine çıkması gerekli. Bunun içinse ilk olarak küresel talebin gerçekten artması gerek. Covid sonrası ekonomik iyileşmelerin ise beklenenden oldukça yukarıda olması gerekli. Bunlarla birlikte gümüşün ihtiyacı olan şey yeşil devrim. Dün Biden yönetimi 2035 yılına kadar ABD’de tüketilen enerjinin %40’ının güneş panelleri tarafından üretilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Bu durum gri metalin uzun vadede kazanımları inşa etmek ve sürdürmek için ihtiyaç duyduğu önemli katalizör olabilir.”

Ons Altın 1.780 Dolara Tutundu

Ons altın ise haftayı pozitif kapatmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta 1.680 dolar seviyelerine kadar gerileyen sarı metal, bu noktada kazandığı ivme ile yeni haftada 1.795 dolar seviyelerine kadar yükseldi. 1.800 dolar direncini aşmakta başarısız olan değerli metal, düşüşe geçse de 1.780 dolar seviyesinde tutunmayı başardı. Uzmanlar kısa vadede ons altın için ilk direncin 1.800 dolar olacağını belirtiyor. Sarı metal yazı kaleme alındığı sırada 1.782 dolar seviyelerinde işlem görürken, gümüş 23,10 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın