Gümüş Fiyatı 2021 Yılında Ne Kadar Olacak? Uzmanların Tahminleri Şaşırtıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ons altın ve gram altın 2020 yılında büyük bir yükseliş yaşasa da değerli metal piyasasının yıldızı gümüş oldu.

  • Varlığın, altın fiyatlarında yaşanan yükselişte kendisini daha çok gösterdiğini düşünen uzmanlar, 2021 yılında da bu durumun süreceğini ifade ediyor.

  • BeInCrypto Türkiye ekibi olarak biz de 2021 gümüş fiyat tahminlerini sizler için derledik.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Ons altın ve gram altın 2020 yılında büyük bir yükseliş yaşasa da değerli metal piyasasının yıldızı gümüş oldu. Varlığın, altın fiyatlarında yaşanan yükselişte kendisini daha çok gösterdiğini düşünen uzmanlar, 2021 yılında da bu durumun süreceğini ifade ediyor. Birçok kurum ve kuruluş, gümüşün önümüzdeki sene önemli yükselişler yaşayacağını ifade ederken, fiyatın belirli seviyelerde takılacağını düşünenler de var.

Covid-19 salgını sonrası değerli metal piyasası, güvenli liman varlığı olma özelliğiyle birlikte inanılmaz bir talep artışı yaşamış ve fiyatlarına yansıtmıştı. Ons altın, gram altın ve gümüş, bu rallide başı çeken varlıklar olurken, uzmanlar 2021 yılı için de yükselişlerin süreceğini düşünüyor. Ekonomik normalleşme ve aşı çalışmaları, bu varlıkların yükselişlerini sınırlasa da boğa piyasasının bir süre daha devam edeceğini düşünen birçok uzman var. BeInCrypto Türkiye ekibi olarak biz de 2021 gümüş fiyat tahminlerini sizler için derledik.Gümüş Fiyatı 2021 Yılında 30 Doların Üstüne Çıkabilir

Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone, son yayımladığı raporunda fiyatın giderek değerli bir endüstriyel metal haline gelmesiyle birlikte yeni zirveler yaşayacağını belirtti. McGlone’un 2021 yılı gümüş fiyat tahmini ons başına 30 dolar seviyelerinde bulunuyor.Kanada Bankası CIBC ise 2021 yılı gümüş fiyat tahminini ons başına 32 dolar seviyesinde tutuyor. Bu fiyat seviyesi, gri metal için son yılların en büyük zirvesi anlamına geliyor. Bankanın uzmanları, gümüşteki pazarın hala küçük olduğunu ve büyük yatırımcıların varlığı portföylerinde uzun süre tutacağını düşündüklerini söyledi.

Dev Bankalar Varlıktan Umutlu

ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America uzmanları da gümüş fiyatının 2021 yılında altını gölgede bırakacağını ve 31 dolarlık seviyenin ortalama olarak görüleceğini ifade ediyor. Yeşil enerjiye dönüş çalışmaları, banka uzmanlarına göre gümüşü destekleyecek.

Türkiye’den de değerli uzmanlar İslam Memiş ve Şant Manukyan, gümüşün 2021 yılında yeni zirvelere yol alacağını bir süredir dile getiriyorlar. Memiş’in gümüş fiyat tahmini, 2021 yılı için 40 dolar seviyelerine kadar çıkıyor. Manukyan da değerli metal piyasasının karşı riskleri azaltma özelliği açısından potansiyelli olduğunu ve talebin giderek artacağını düşünenlerden.

Dünyanın en büyük bankalarından Citibank ve Goldman Sachs de 2021 yılı gümüş fiyat tahminlerini yüksekte tutanlardan. Dev bankalar, gri metalin 2021 yılının yıldızı olacağını ifade ediyor. Citibank uzmanları, değerli metalin 40 dolar, hatta 50 dolar seviyelerini göreceğini söylerken, Goldman Sachs stratejistleri de ekonomik krizin derinleşmesiyle 30 dolar üstüne çıkacak bir gümüşün olacağını ifade ediyor.

Düşüş Beklentisi Olanlar da Var

Dünyaca ünlü birçok uzman, 2021 gümüş fiyat tahmini yaparken yükselişleri ilk sıraya koysa da bazı kişi ve kurumlar, emtia fiyatları için önümüzdeki sene düşüşlerin gelebileceğini ifade ediyor. BNP Paribas’ın Kıdemli Emtia Ekonomisti Harry Tchilinguirian, 2021 ilk çeyreğinde gümüş, ons altın ve gram altın için bir ralli öngörürken yıl sonuna doğru fiyatların düşeceğini ifade etti. Ünlü bankaya göre gümüşün gelecek yıl ortalama fiyatı 23,50 dolar seviyelerinde olacak.

2021 yılı gümüş fiyat tahminleri genellikle olumlu olsa da kısa vadeli belirsizlik ortamı hem gram altın ve ons altın fiyatlarını hem de gümüş fiyatını şimdilik sınırlı tutuyor. İç piyasalarda dolar kurunun düşüyor olması da yükselişlerde bir baskı unsuru oluşturuyor. Uzmanlar, fiyatın iç piyasalarda yeni zirveleri görebilmesi için dolar kurunun da yükselmesi gerektiğini ifade ediyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın