Grayscale’den Dikkat Çeken Metaverse Raporu: Trilyon Dolarlara Ulaşabilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Metaverse projeleri yeni günde de yükselişini sürdürüyor.

  • Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) fiyat rekorlarını yeni günde de geliştirdi.

  • Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale ise yeni günde detaylı bir Metaverse raporu yayımladı.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Metaverse projeleri yeni günde de yükselişini sürdürüyor. Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve Bloktopia’nın (BLOK) öncülük ettiği ekosistemde, birçok proje önemli yükselişler kaydetti. Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale ise yeni günde detaylı bir Metaverse raporu yayımladı. Dev şirket raporda, Metaverse’ün yıllık 1 trilyon doların üzerinde bir gelir fırsatı yaratabileceğini belirtti.

SponsorSponsor

Kripto para birimlerinin birçoğu kasım ayını oldukça dalgalı ve kısmen düşüşle geçirse de Metaverse projeleri yeni ayda ivmesini güçlendirdi. Bitcoin’in 69.000 dolar seviyelerinden 55.000 dolar seviyelerine gerilediği, Ethereum’un 4.100 dolar seviyelerine geri döndüğü dönemde, Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve Bloktopia (BLOK) gibi birçok Metaverse projesi fiyatını katlamayı başardı.

SponsorSponsor

Metaverse Gelecek Vadediyor

Kripto para piyasasının en büyük yatırım şirketlerinden Grayscale ise yeni günde yayımladığı raporla Metaverse yatırımcılarını oldukça heyecanlandırdı. “Metaverse, Web 3.0 Sanal Cloud Ekonomileri” başlıklı 18 sayfalık raporda, bu yeni ekosistemin gelecekte ulaşabileceği noktalara dikkat çekildi. Raporda, Decentraland gibi projelerin insanların etkileşim kurmasına, yönetmesine, token kazanmasına ve çevrimiçi platformda harcadıkları zaman için gerçek dünyada avantajlar elde etmelerine izin verdiği belirtildi.

Grayscale, insanların çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman geçirdiğini ve sosyal statü oluşturmak için para harcadıklarını da sözlerine ekledi. Oyun ve yaşam tarzı trendlerinin blok zincirinin dijital dünyalar için altyapı sağlama potansiyeliyle kesişmesinden doğacak fırsatın büyüklüğü de vurgulandı. Raporda, ekosistemin ulaşabileceği tahmini büyüklüklere yönelik önemli projeksiyonlar da sunuldu. Buna göre Metaverse’ün yıllık 1 trilyon doların üzerinde bir gelir fırsatı yaratabileceği vurgulandı.

Grayscale, sanal oyun dünyalarında elde edilen gelirin 2025’te 400 milyar dolara yükselebileceğini de söyledi. 2020 yılında bu ekosistemlerde elde edilen gelirin ise 180 milyar dolar olduğu belirtildi. Dev yatırım şirketi, bu 400 milyar doların büyük bir çoğunluğunun ise oyun içi harcamalardan elde edilebileceğini vurguladı. Raporda, üçüncü çeyrekte kripto para projeleri için yaratılan 8,2 milyar dolarlık fonun 1,8 milyar dolarının Web 3’e ve NFT’lere yöneldiğine de dikkat çekildi. Grayscale son olarak, Facebook gibi şirketlerin 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığı Metaverse ekosistemin, diğer şirketler ve yatırım fonlarından gelecek miktarların dikkate alındığında senaryoda, hala erken aşamalarda olabileceğini belirtti.

Grayscale dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olarak biliniyor. 2013 yılında kurulmuş dev şirketin amiral gemisi olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ise 645 bin BTC ile en büyük kurumsal Bitcoin fonu olarak biliniyor. ABD’de ilk Bitcoin ETF’sinin onaylanmasıyla birlikte Grayscale de GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesi için düzenleyici kuruma başvuruda bulunmuştu.

Yükseliş Sürüyor

Metaverse projeleri geçtiğimiz ay içerisinde Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve kendi Metaverse’ünü tanıtmasıyla birlikte yükselişe geçmişti. Bu haberle birlikte güçlü bir yatırımcı desteği bulan Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve Bloktopia (BLOK) gibi blok zincir projeleri büyük ve güçlü bir ivme yakalamıştı.

Öyle ki Facebook açıklaması öncesi 0,90 dolar seviyelerinde işlem gören The Sandbox (SAND) fiyatını bir aydan kısa bir sürede 9’a katladı ve gün içerisinde 8,48 dolar seviyesine yükseldi. Aynı şekilde 0,90 dolar seviyelerinde işlem gören MANA ise 5,80 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bloktopia (BLOK), My Neighbour Alice (ALICE), Illuvium (ILV) ve Star Atlas (ATLAS) gibi Metaverse projeleri de bu süreçte yakaladıkları yükselişlerle piyasa değeri sıralamasında üst basamaklara tırmanmayı başardı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!