Grayscale Bitcoin Yatırımcılarına Kapıları Yeniden Açtı: Fiyata Etki Edecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Dünyanın en büyük kripto para yatırım firmalarından Grayscale, bir süre önce durdurduğu Bitcoin Trust fonuna yeni yatırımcıları kabul etmeye başladığını açıkladı.

  • Ethereum Trust ve Litecoin Trust fonları henüz yeni yatırımcılara açılmadı.

  • Yeni kurumsal yatırımların piyasaya girmesiyle birlikte fiyat yukarı yönlü desteklenebilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Dünyanın en büyük kripto para yatırım firmalarından Grayscale, bir süre önce durdurduğu Bitcoin Trust fonuna yeni yatırımcıları kabul etmeye başladığını açıkladı. 21 Aralık 2020 tarihinden bu yana satış işlemlerini durduran dev şirket, bugün itibarıyla yeni yatırımcıları kabul edecek. Özellikle kurumsal yatırımcıların sıklıkla tercih ettiği Grayscale fonlarının yeniden işleme başlamasının, yeni alımları getirerek fiyatlara etki edebileceği düşünülüyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz günlerde yaklaşık yüzde 30 değer kaybederek piyasalarda bir panik havası oluşturmuştu. Bu geri çekilmenin bir düzeltme hareketi olduğunu belirten uzmanlar, boğa sezonunun devam ettiği konusunda yorumlarını yineliyor. Diğer yandan, özellikle kurumsal yatırımların damga vurduğu bu dönemde, Grayscale Bitcoin Trust fonunun tekrar açılıyor olması, piyasada yeni bir heyecan yaratabilir.Bitcoin Fonları Yeniden Açıldı

Dev şirketin bugün yaptığı açıklamaya göre, 21 Aralık’ta kapanan Bitcoin Trust fon satışları, bugün itibarıyla yeniden açıldı. Grayscale’in bu geçici kararı, kripto para piyasalarını ne kadar etkiledi bilinmiyor, zira mevcut yatırımcılar bu geçici duraklatma süresinde alım işlemlerine devam edebiliyordu. Lakin geleneksel piyasalarda Bitcoin’in yarattığı heyecan sürerken yeni yatırımcı kabul edilmemesi, fiyatın bazı engellerle karşılaşmasına yol açmış olabilir.Bugün itibarıyla yeni yatırımcılara kapısını açan Grayscale, özellikle ABD’deki büyük yatırımcıların en çok tercih ettiği fon sağlayıcısı konumunda. Kurumsal yatırımların artmasıyla birlikte rekorları birer birer kıran Bitcoin, yeni yatırımcılarla birlikte yoluna kaldığı yerden devam edebilir. Buna rağmen şu an için Ethereum Trust ve Litecoin Trust fonları henüz yeni yatırımcılara açılmadı. Oradaki geçici durdurma kararı kaldırıldığında ise altcoin piyasasına nakit girişi hızlanabilir.

Uzun Vadeli Yatırımlara Teşvik

Grayscale’in yatırım fonları, minimum yatırım sınırının önemli bir miktar olmasıyla genellikle büyük yatırımcılara hitap eden bir varlık fonu. Üstelik hem Bitcoin hem de diğer altcoin yatırımları yapan yatırımcılar, bu fonlarda aldıkları varlıkları altı ay kilitlemek zorunda. Bu süreçte yeni alımlar yapmak mümkün olsa da satış işlemleri gerçekleştirilemiyor. Bu da uzun vadeli yatırımların artmasına ve piyasanın yukarı yönlü ilerlemesine katkıda bulunuyor.

Grayscale’in paylaştığı notta varlıkların değer kaybıyla orantılı bir azalma gözlemlense de yatırımların her geçen gün arttığı biliniyor. Varlıklara bakıldığında, özellikle Horizen (ZEN) tarafında büyük bir artış gözlemleniyor. Grayscale fonlarında bulunan kripto paraların, kurumsal yatırımcıya ulaşması kolay olduğundan büyük yatırımları çekme potansiyeli artıyor.

Fiyat Toparlanmaya Başladı

Lider kripto para birimi Bitcoin, büyük geri çekilmenin ardından dün akşamdan bu yana önemli bir toparlanma yaşadı. Bitcoin’in dün akşam saatlerinde 30.000 dolar seviyelerine yaklaşması, yatırımcılarda bir paniğe neden olmuş ve önemli satışlar gerçekleşmişti. Bu seviyelerden alım fırsatı gören balinaların ise alım yaptığı gözlemlendi. BTC fiyatı, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 35.314 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin yükselirken, başta Ethereum olmak üzere altcoin fiyatlarında da belirli toparlanmalar yaşandı. Eylül ayındaki büyük düşüşü bile geride bırakan bu geri çekilmede, dominance oranı bu kadar yüksek olmasına rağmen altcoin fiyatlarının o aylardaki gibi düşmemesi, yatırımcıları bir nebze de olsa rahatlattı. Uzmanlar, bu sağlıklı düzeltme hareketinin ardından yeni yükselişler ve altcoinlerde yeni hareketler olabileceği konusunda yorumlar yapıyor. Yine de son günlerde oynaklığın artmış olması, piyasa işlemlerini de riskli hale getiriyor.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın